Nachlazení a bolesti v krku

Bolesti v krku mohou přejít v angínu, která je pro připravený organizmus zvládnutelná. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 9. prosince 2008
  • iDatum revize: 4. srpna 2020
 

Horní cesty dýchací jsou častou vstupní bránou infekce. Nemocný člověk může svou chorobu přenášet na ostatní lidi kašlem a kýcháním – kapénkovou infekcí. Vývoj a závažnost onemocnění je závislá na imunitě (obranyschopnosti) organizmu. Imunita vzniká a narůstá pozvolným stykem organizmu s choroboplodnými zárodky.

Bolest v krku, příčina a léčení

Spousta nečistot a bacilů vdechovaných společně se vzduchem je vychytávána zdravou sliznicí a likvidována. Zdravý neoslabený jedinec by neměl kapénkovou infekcí vůbec onemocnět.

Aby se podařilo choroboplodným zárodkům (mikroorganizmům) proniknout sliznicí, musejí k tomu mít zvláštní podmínky, například podráždění sliznice nebo prochlazení. Tehdy se většinou vytvoří pod dolní čelistí bolestivé uzliny. Mikroorganizmy jsou brzy imunitním systémem rozpoznány a postupně likvidovány.

Tento stav boje zvláštních bílých krvinek proti mikroorganizmům ve sliznici se projevuje jako pálení a škrábání v krku. Může být spojen s kašlem nebo s rýmou. Bývají rovněž celkové příznaky zánětu jako únava, slabost, zvýšená teplota. Většinou se stav upraví během několika dnů. V tom případě se jednalo pouze o nemoc z prochlazení (nastuzení, nachlazení).

Pomůže odpočinek, nejlépe klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamínu C. Někomu pomáhá kloktání slabé vlažné dezinfekce nebo minerálky. Antibiotika v této fázi onemocnění nepomohou. Pokud organizmus infekci nezvládne, může se následně vyvinout angína.

Vznik a průběh angíny

V případě oslabení imunity, kdy nejsou mikroorganizmy včas rozpoznány nebo není dostatek obranných protilátek, se mikroorganizmy dostávají až do krční mandle. Tam se pomnoží, a tím způsobí zánět krční mandle označovaný jako angína.

Stále živé bacily se hromadí v mandlích, kde se hromadí i bílé krvinky. Mezi bacily a krvinkami dochází k zápolení a zánět se vyvíjí. Počáteční fáze je bolestivá. Dochází k překrvení, zarudnutí a zbytnění mandlí, špatně se polyká, nemocný má změněný hlas. Rozvíjí se celkové příznaky zánětlivého onemocnění.

Boj mezi krvinkami a bacily se později projeví tvorbou hnisu, což jsou odumřelé mikroby a boji podlehnuvší bílé krvinky a další odumřelé buňky. Hnis je vstřebáván nebo se vyplavuje chodbičkami v mandlích a je polykán nebo se vytvoří absces (dutina vyplněná hnisem), který bývá nutné ošetřit chirurgicky.

Komplikace a léčení angíny

Z nemocných a změněných mandlí se mohou živé bacily dostat krevní cestou dále do těla a způsobit závažné zánětlivé komplikace angíny s trvalými následky. Aby ke komplikacím nedošlo, je vhodné nasadit antibiotika. Antibiotika pomáhají bílým krvinkám zlikvidovat mikrobiální původce choroby.

i Nejčastější trvalé následky v důsledku komplikací jsou zánět ledvin nebo onemocnění srdečních chlopní.

Angínu lze takříkajíc přechodit. Je zde ale nebezpečí vzniku výše popsaných komplikací. Při léčení angíny je nutný klid na lůžku a dostatek tekutin. Dle stavu jsou vhodná antibiotika a další léky podle celkových příznaků onemocnění.

Po vyléčení z angíny mohou přetrvávat změny na mandlích (zvětšení mandlí, deformity, čepy, potíže s polykáním) nebo se angíny často opakují. Pak většinou přetrvávají zvětšené hmatné lymfatické uzliny na krku (bouličky).

V tom případě je vhodné na návrh odborného lékaře mandle nechat jednoduchým zákrokem chirurgicky odstranit. Jejich funkci pak převezmou lymfatické uzliny, které přepažují lymfatické cesty jako síta. V nich jsou proniknuvší mikroorganizmy likvidovány.

V dobách, kdy antibiotika nebyla, se nepochybně vyskytovalo více komplikací angín (včetně smrtelných). Dnes je nasazení antibiotik na zvážení odborného lékaře – zda, kdy, jaké, v jaké dávce a na jak dlouho. To ideálně podle kultivace a citlivosti testovaných v laboratoři.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Co je kapénková infekce?
  2. Čeho je příznakem pálení a škrábání v krku?
  3. Co je angína?
  4. Jaké mohou vzniknout komplikace angíny?
  5. Co nahradí funkci krčních mandlí po jejich odstranění?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 9. prosince 2008
  • iDatum revize: 4. srpna 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
izánětimikroorganizmyidětiialergieiporanění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Rýma je zánět sliznice dutiny nosní a často i čelistní a čelní. Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání, či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy, /ryma
Chřipka: virové onemocnění
20. července 2008
iimunitaimikroorganizmyizdravý životní stylizánětiprochlazeníiteplotaiprevenceineúrazové
Chřipka: virové onemocnění
Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje, ale je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.
Chřipka: virové onemocnění, /chripka
Jak nepodlehnout chřipce
5. února 2020
iimunitaiprevenceimikroorganizmyizdravý životní stylihygienaiteplota
Jak nepodlehnout chřipce
Na lidský organismus neustále útočí různé viry a bakterie způsobující choroby od chřipky až po meningitidu. Přirozená imunita většinu z nich odbourá bez povšimnutí. Laická představa, že se člověk nakazí ihned, jakmile mu jiný nemocný předá své bacily, je zcela mylná.
Jak nepodlehnout chřipce, /jak_neonemocnet
Obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaizánět
Obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění. Lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik.
Obranyschopnost organizmu, /imunita
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
iledvinyimočikolikaiprevenceineúrazovéikrváceníizvraceníizánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?