Zvětšené lymfatické uzliny

Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.

Krevním oběhem[1] putuje v krevní plazmě směs krvinek a krevních destiček. Tepnami teče krev k cílovým orgánům a žílami zpět k srdci. Během předávání kyslíku a živin ve vlásečnici (přechod mezi tepnou a žílou) se plazma dostává do mezibuněčného prostoru. V případě setkání s většími částečkami, volnými buňkami nebo produkty zánětu[2] se plazma do srdce nevrací žilním systémem, ale lymfatickým (mízním).

Lymfa je viditelná například v případě velmi povrchní oděrky[3], kdy nezačne z kůže krvácení, ale vyroní se pouze nažloutlá tekutina, která posléze zaschne v nažloutlý nekrvavý strup.

Lymfatické cévy jsou přerušeny uzlinami. Mízní uzliny jsou jakási sítka, která z lymfy vychytávají všechny nežádoucí částečky a buňky, aby se nedostaly do krevního oběhu.

V lymfatických uzlinách jsou některé mikroorganizmy[4] zničeny, některé mohou lymfatickou cévou pronikat k další uzlině. Nečistoty jsou v uzlinách uloženy natrvalo. Podle příčiny se zvětšená uzlina po ústupu zánětu[5] znovu zmenší nebo zůstane trvale zvětšená. Při postižení nádorem uzlina dlouhodobě narůstá.

Zvětšené, bolestivé a jinak změněné lymfatické uzliny

Normální lymfatické uzliny jsou drobné a nejsou ani hmatné ani bolestivé ani viditelné. Mění se v případě výskytu nějakého problému ve spádové oblasti (oblast, odkud přitéká lymfa). Uzliny se mohou zvětšit[6] do velikosti hrachu až fazole, mohou být hmatné, bolestivé, viditelné.

Důvodem zvětšení uzlin bývá zánět, pohmoždění nebo nádor oblasti, odkud lymfa přitéká. Podle stádia zánětu[7] budou uzliny bolestivé nebo nebolestivé:

 • Čerstvě vzniklý zánět povede k bolestivému zvětšení uzliny (akutní zánět).
 • Dlouhodobý zánět způsobí dlouhodobé nebolestivé zvětšení uzlin (chronický zánět).

Příklady zvětšení lymfatických uzlin

 • Nadměrná zátěž dolních končetin u mladých lidí často vede ke zvětšení a bolestivosti tříselních uzlin. Vzniklou bolestivou bouličku nutno odlišit od kýly[8].
 • Zánět nehtového lůžka[9], oděrky prstů nebo pat mohou způsobit bolestivé zvětšení uzlin v zákolenní jamce nebo v tříslech.
 • Dlouhodobé oděrky nebo plísně nohou zapříčiní nebolestivé zvětšení tříselních uzlin.
 • Stejně tak dojde ke zvětšení uzlin na horní končetině v loketní jamce nebo v podpaží (zánět, oděrka, namožení).
 • Prudký zánět na končetině s horečkou může způsobit rudý horký viditelný pruh od místa zánětu směrem k trupu s bolestivou uzlinou na konci. Jedná se o zánět lymfatické cévy, která se změnila a stala se viditelnou a bolestivou (laicky nesprávně označována jako otrava krve).
 • Zánět nebo nádor ve stěně hrudníku nebo v prsu rovněž způsobí zvětšení uzlin v podpaží (stejná spádová oblast jako pro horní končetinu).
 • Zvětšení uzliny na přední straně krku a nad klíční kostí svědčí pro onemocnění v krku nebo v hrudníku.
 • Bolesti v krku[9], zánět v dutině ústní nebo zánět zubu způsobí zvětšení podčelistních uzlin.
 • Zvětšené uzliny za uchem nebo vzadu na krku mohou být při problému ve kštici (vlasatá část hlavy) nebo v uchu.

Článek odpovídá na následující otázky

 1. K čemu slouží mízní cévy?
 2. K čemu slouží mízní uzliny?
 3. Proč zvětšená uzlina někdy bolí a někdy nebolí?
 4. Co bývá nejčastější příčinou zvětšení podčelistních uzlin?