Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka

Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 16. června 2008
 • iDatum revize: 29. srpna 2020
 

Bakterie jsou drobní jednobuněční živočichové (mikroorganizmy) viditelní v mikroskopu. Obývají celou naší planetu od počátku života. Dokáží se přizpůsobit i těm nejbizarnějším podmínkám. Bakterie žijí, množí se a umírají jako všichni ostatní tvorové na Zemi.

Skupiny bakterií stejného druhu obývající určitou oblast (např. určitou část lidského těla nebo živý jogurt) se nazývají bakteriální kmeny. Svou činností tyto bakteriální kmeny podmiňují správnou funkci lidského orgánu nebo například zrání jogurtu.

i Některým bakteriím vyhovuje chlad pod ledovou krou, jiné druhy žijí v přírodním vřídle horké vody. Žijí dokonce i v místech jedovatých horkých sirných výronů v obrovském tlaku a teplotě v mořských hlubinách. Různé druhy specifických bakterií osídlily i lidské tělo.

Různé bakteriální kmeny žijí v celém zažívacím ústrojí, v tělních dutinách i na kůži a jsou nepostradatelné pro život člověka. Nezpůsobují žádné choroby, pokud se nedostanou na místo, kam nepatří. Naopak jejich oslabení nebo vymizení způsobí zdravotní potíže.

i Např. při vytržení zubu se běžné bakterie z dutiny ústní dostávají do krevního oběhu. Za normálních podmínek jsou brzy zlikvidovány. Někdy však mohou zaplavit celý organizmus a způsobit zánětlivé onemocnění, které je třeba léčit antibiotiky, třebaže původcem je mikrob, který v dutině ústní není nijak nebezpečný nebo záludný.

Bakterie obývající dutinu ústní zahajují složitý proces trávení. Ten ukončují jiné bakterie obývající tlusté střevo a konečník. Jejich zásluhou dobře funguje trávení. Společně se stravou jíme i spoustu různých cizích všudypřítomných bakterií, se kterými se dokáží naše vlastní bakterie a prostředí zažívacího traktu snadno vypořádat.

Správnou funkci bakterií obývajících zažívací ústrojí si člověk neuvědomuje. Změna složení bakterií nebo jejich funkce se však projeví. Například po požití zkažené potravy. V takovém případě se v potravě mnohonásobně pomnožily jiné bakteriální kmeny, které dočasně zaplavily celé zažívací ústrojí a jejich jedovaté produkty se vstřebávají do těla. Horečka, slabost, zvracení, nevolnost a průjmy jsou doprovodnými příznaky takové otravy.

Jindy stačí změna prostředí doprovázená zvýšeným množstvím pro nás cizích druhů bakterií. Nejznámějším příkladem jsou tzv. cestovatelské průjmy při dovolené v tropech.

i Určité bakterie žijící ve vagíně zajišťují prostředí, které je pro partnera zajímavé a vzrušující, citlivé a šetrné pro spermie a pro majitelku příjemné a neobtěžující.

Zdravé bakteriální osídlení vagíny může být narušeno sníženou hygienou, či naopak nevhodnou nadměrnou hygienou, sexuální promiskuitou a nevhodnými sexuálními praktikami. Následně se většinou přidá osídlení kvasinkami nebo plísněmi s velmi nepříjemnými projevy (svědění, pálení až bolest, výtok, nepříjemný zápach).

Taková situace nastane například tehdy, dostanou-li se bakterie z konečníku do pochvy nebo dokonce do močových cest. Vzniklá infekce se musí často léčit antibiotiky.

Choroboplodné bakterie

Existuje obrovské množství bakteriálních kmenů, které jsou popsány a pojmenovány v učebnicích mikrobiologie. Všechny mohou za určitých podmínek zapříčinit různé zánětlivé a nakažlivé choroby.

Cizí choroboplodné bakterie, které člověka napadly mohou přežívat v určitém místě lidského těla, např. v mandlích při angíně. Mohou se také vyplavit do celého těla a způsobit celkové příznaky závažného zánětlivého onemocnění. Pak bývá nevyhnutelné nasazení antibiotik.

 1. Některé konkrétní bakterie se složitými latinskými názvy způsobují konkrétní chorobu, např. tuberkulózu, boreliozu nebo pohlavní choroby.
 2. Jiné bakterie způsobují různá zánětlivá onemocnění s různě vyvinutými celkovými příznaky. Například angína nebo zápal plic mohou být způsobeny různými druhy bakterií opět latinsky pojmenovanými.
 3. Jiná konkrétní bakterie může způsobit různá horečnatá onemocnění. Například pro choroby jako je spála, spálová angína nebo růže je společným původcem bakterie jménem streptokok.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Kde všude žijí bakterie?
 2. Co znamená termín bakteriální kmen?
 3. Za jakých podmínek nechoroboplodné bakterie mohou způsobit chorobu?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 16. června 2008
 • iDatum revize: 29. srpna 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Zánět močové trubice a močového měchýře žen
27. ledna 2010
imočizánětiprochlazeníibřichoipoceníineúrazovéiprevenceikrvácení
Zánět močové trubice a močového měchýře žen
Zánět močového měchýře je nepříjemné a velmi bolestivé onemocnění, které není nakažlivé ani nebezpečné. Postihuje nejčastěji mladé ženy a bohužel se vracívá. Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny.
Zánět močové trubice a močového měchýře žen, /mocova_infekce
Nachlazení a bolesti v krku
9. prosince 2008
iangínaiimunitaimikroorganizmyiteplotaizánětiuzlinyibouličkaiprevence
Nachlazení a bolesti v krku
Bolesti v krku mohou přejít v angínu, která je pro připravený organizmus zvládnutelná. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
Nachlazení a bolesti v krku, /angina
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?