Vývoj a hojení bércového vředu

Bércový vřed je obtěžující a velmi nepříjemná choroba málo chodících lidí, tedy především starších a dlouhodobě nemocných. Pro jeho zhojení je zásadní nejprve obnovit funkčnost krevního oběhu dolních končetin.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 15. září 2014
 

Bércový vřed (laicky „otevřená noha“) je dlouhodobý defekt kůže a podkoží v okolí kotníků nebo na bérci dolní končetiny. Bércový vřed vzniká vždy v místě nedostatečného prokrvení.

 1. Nejčastěji se objevuje jako reakce na poranění, a to i zcela nepatrné.
  • Pokud vřed vzniká jako reakce na úraz, jeho velikost je zpočátku závislá na velikosti poraněné tkáně, ale následně se jeho velikost mění v souvislosti se skutečnou příčinou vzniku vředu.
 2. Bércový vřed může vzniknout samovolně (bez souvislosti s úrazem).
  • Pokud vzniká samovolně, tvoří se nejprve sotva patrný, mělký defekt kůže 2–3 mm2, který se postupně rozšiřuje a prohlubuje.

i Skutečnou příčinou vzniku bércového vředu tedy není úraz postiženého místa, ale nedostatečné vyživování z důvodu nedostatečného místního prokrvení.

Vzhled a projevy bércového vředu

Bércový vřed může mít velikost několika milimetrů čtverečných, může ale také postihnout celý bérec, tedy oblast od kolen až ke kotníkům. Spodina vředu a jeho okraje mají nejrůznější tvar, povrch a barvu v závislosti na stupni a vývoji zánětu, který se na postižené ploše nekryté kůží vždy vyvine.

 1. Během vzniku vředu bývají spodina vředu i jeho ploché okraje bělavé až šedé, tuhé, špatně prokrvené, často kryté různými povlaky včetně cárů odumřelé tkáně. Takový bércový vřed bolí a bude se zcela jistě dále rozšiřovat.
 2. Po správném zaléčení bývá spodina vředu i jeho okraje živě červené, dobře prokrvené a okraje se stávají navalitými (vystupují nad okraj vředu). Bércový vřed přestává bolet a může se začít hojit.

Vřed může vypadat jakkoli mezi popsaným počátečním a konečným stavem v závislosti na léčení. Kůže v okolí vředu bývá změněná používáním různých mastí či dlouhodobým onemocněním dolních končetin jako jsou změny pigmentace, dlouhodobé otoky a nebo plísně.

Příčiny vzniku bércového vředu

Bércový vřed vzniká nedostatečným prokrvením dolních končetin. Nejčastější příčinou bývá snížený přítok krve zkornatělými tepnami a zpomalený odtok krve z dolních končetin nemocnými žílami. Nejčastějšími příčinami vzniku vředu bývají:

 • dlouhodobé neléčené onemocnění žil dolních končetin (varixy, opakované záněty žil, uzávěry žil, žilní trombózy),
 • onemocnění tepen dolních končetin (kornatění),
 • onemocnění lymfatického systému a otoky způsobené jeho nefunkčností,
 • onemocnění srdce a cév – otoky dolních končetin způsobené srdeční nedostatečností,
 • současné dlouhodobé neléčené onemocnění žil i tepen dolních končetin.

Léčení bércového vředu a vývoj hojení

Podstatou léčení musí být snaha obnovit váznoucí krevní oběh. Teprve potom se může vřed skutečně hojit. Pokud je krevní oběh obnoven, pomohou proti komplikacím spojeným s hojením vředu různé masti, krémy, gely, tlakové obvazy a léčivé koupele.

K rozšíření zúžených tepen dolních končetin může posloužit vhodný lék nebo operační výkon na cévě. K obnovení správné funkce žil rovněž může pomoci lék nebo operační výkon. Zásadní podmínkou každého úspěšného hojení je dostatek vitamínu C.

Nelze však spoléhat pouze na léky. Současně s nasazením léků je nutné krevní oběh podporovat cvičením. Nejjednodušší cvik je vleže na zádech pokrčování nebo zvedání nohou. Účinnějším cvikem je přecházení z polohy vleže na zádech do polohy v sedě na posteli s nohama na zemi. Nejlepším cvikem k zachování nebo ke zlepšení krevního oběhu je přirozená chůze.

 1. V době, kdy bércový vřed vzniká, bolí, je plochý, bělavý a povleklý, poslouží k odstranění odumřelé tkáně a bakteriálních povlaků enzymatická mast střídavě s desinfekčními koupelemi (např. v hypermanganu).
 2. Po odloučení odumřelých tkání se zlepšené prokrvení projeví změnou barvy spodiny i okraje bércového vředu dočervena. Pak teprve je možné hojivými koupelemi (např. v heřmánku) a přikládáním hojivého gelu nebo masti podpořit tvoření nové tkáně (hojení). Přes defekt přerůstá nová kůže a bércový vřed se konečně hojí a zmenšuje se (poslední fáze vývoje zánětu).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je bércový vřed?
 2. Za jakých podmínek vzniká bércový vřed?
 3. Jak velký bývá bércový vřed?
 4. Jakou barvu má spodina bércového vředu?
 5. Jaké jsou možné příčiny vzniku bércového vředu?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 15. září 2014

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Zásady správného opalování
3. září 2010
ikůže-podkožíispáleninyiprevenceizhoubnéizánětinádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Zásady správného opalování, /opalovani
Plísňová onemocnění kůže
25. září 2011
ikůže-podkožíizánětineúrazovéicukrovkaiprevenceiuzlinyiboulička
Plísňová onemocnění kůže
Projevem plísňového onemocnění je zapaření (zapářka) nebo opruzení kůže hlavně v místech nepřístupných vzduchu. Původcem jsou houbové mikroorganizmy, nejčastěji plísně nebo kvasinky. Nejrůznější plísně postihují čím dál více lidí a mají nejrůznější projevy.
Plísňová onemocnění kůže, /plisne_kuze
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
11. září 2013
ilátková výměnaistrava-zažíváníizdravý životní styliprevenceikrevicévyimozek-nervy
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi a jeho usazování v cévách je následkem dlouhodobého stresu a nedostatku vitamínu C. Obojímu lze tedy přirozeně předejít omezením stresu a správnou životosprávou. Vynechání tučných jídel nemá na hladinu cholesterolu v krvi téměř žádný vliv.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, /cholesterol
Krvácení z křečové žíly dolní končetiny
6. září 2014
ikrevicévyikrváceníiprvní pomocikůže-podkožíiseniořiiúrazineúrazové
Krvácení z křečové žíly dolní končetiny
Krvácení z prasklé křečové žíly bývá vždy velmi dramatické. Větší ztrátě krve může zamezit jen správně poskytnutá první pomoc.
Krvácení z křečové žíly dolní končetiny, /krvacejici_varix
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
12. května 2008
isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C
15. března 2013
ikrváceníiprevenceicévyineúrazovéihygienaimikroorganizmyizánětistrava-zažívání
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C
Nedostatek vitamínu C oslabuje dásně. Ty mohou při čištění zubů nebo kousání tvrdé potravy krvácet. Po zvýšení konzumace přírodního vitamínu C krvácení dásní ustane.
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C, /krvaceni_dasni
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?