Jaroslav Pavelka na téma zánětneúrazovékůže-podkoží15. září 2014

Bércový vřed, jeho vývoj a hojení

Bércový vřed je obtěžující a velmi nepříjemná choroba málo chodících lidí, tedy především starších a dlouhodobě nemocných. Pro jeho zhojení je zásadní nejprve obnovit funkčnost krevního oběhu dolních končetin.

sharehttps://www.pralek.cz/bercovy_vred?usp=sharing Sdílet na facebooku

Bércový vřed (laicky „otevřená noha“) je dlouhodobý defekt kůže a podkoží v okolí kotníků nebo na bérci dolní končetiny. Bércový vřed vzniká vždy v místě nedostatečného prokrvení.

 1. Nejčastěji se objevuje jako reakce na poranění, a to i zcela nepatrné.
  • Pokud vřed vzniká jako reakce na úraz, jeho velikost je zpočátku závislá na velikosti poraněné tkáně, ale následně se jeho velikost mění v souvislosti se skutečnou příčinou vzniku vředu.
 2. Bércový vřed může vzniknout samovolně (bez souvislosti s úrazem).
  • Pokud vzniká samovolně, tvoří se nejprve sotva patrný, mělký defekt kůže 2–3 mm2, který se postupně rozšiřuje a prohlubuje.

Skutečnou příčinou vzniku bércového vředu tedy není úraz postiženého místa, ale nedostatečné vyživování z důvodu špatného místního prokrvení.

Vzhled a projevy bércového vředu

Bércový vřed může mít velikost několika milimetrů čtverečných, může ale také postihnout celý bérec, tedy oblast od kolene až ke kotníku. Spodina vředu a jeho okraje mají nejrůznější tvar, povrch a barvu v závislosti na stupni a vývoji zánětu, který se na rané (postižené) ploše nekryté kůží vždy vyvine.

 1. Během vzniku vředu bývají spodina vředu i jeho ploché okraje bělavé až šedé, tuhé, špatně prokrvené, často kryté různými povlaky včetně cárů odumřelé tkáně. Takový bércový vřed bolí a bude se zcela jistě dále rozšiřovat.
 2. Po správném zaléčení bývá spodina vředu i jeho okraje živě červené, dobře prokrvené a okraje se stávají navalitými (vystupují nad okraj vředu). Bércový vřed přestává bolet a může se začít hojit.

Vřed může vypadat jakkoli mezi popsaným počátečním a konečným stavem v závislosti na léčení. Kůže v okolí vředu bývá změněná používáním různých mastí či dlouhodobým onemocněním dolních končetin jako jsou změny pigmentace, dlouhodobé otoky a nebo plísně.

Příčiny vzniku bércového vředu

Bércový vřed vzniká nedostatečným prokrvením dolních končetin. Nejčastější příčinou bývá snížený přítok krve zkornatělými tepnami a zpomalený odtok krve z dolních končetin nemocnými žílami. Nejčastějšími příčinami vzniku vředu bývají:

 • dlouhodobé neléčené onemocnění žil dolních končetin (varixy, opakované záněty žil, uzávěry žil, žilní trombózy),
 • onemocnění tepen dolních končetin (kornatění),
 • onemocnění lymfatického systému a otoky způsobené jeho nefunkčností,
 • onemocnění srdce a cév – otoky dolních končetin způsobené srdeční nedostatečností,
 • současné dlouhodobé neléčené onemocnění žil a tepen dolních končetin.

Léčení bércového vředu a vývoj hojení

Podstatou léčení musí být snaha obnovit váznoucí krevní oběh. Teprve potom se může vřed skutečně hojit. Pokud je krevní oběh obnoven, pomohou proti komplikacím spojeným s hojením vředu různé masti, krémy, léčivé koupele nebo moderní gely.

K rozšíření zúžených tepen dolních končetin může posloužit vhodný lék nebo operační výkon na cévě. K obnovení správné funkce žil rovněž může pomoci lék nebo operační výkon. Zásadní podmínkou každého úspěšného hojení je dostatek vitamínu C.

Nelze však spoléhat pouze na léky. Současně s nasazením léků je nutné krevní oběh podporovat cvičením. Nejjednodušší cvik je vleže na zádech pokrčování nebo zvedání nohou. Účinnějším cvikem je přecházení z polohy vleže na zádech do polohy v sedě na posteli s nohama na zemi. Nejlepším cvikem k zachování nebo ke zlepšení krevního oběhu je přirozená chůze.

 1. V době, kdy bércový vřed vzniká, bolí, je plochý, bělavý a povleklý, poslouží k odstranění odumřelé tkáně a bakteriálních povlaků enzymatická mast střídavě s koupelemi v hypermanganu.
 2. Po odloučení odumřelých tkání se zlepšené prokrvení projeví změnou barvy spodiny i okraje bércového vředu dočervena. Pak teprve je možné koupelemi v heřmánku a přikládáním hojivého gelu nebo masti podpořit tvoření nové tkáně (hojení). Přes defekt přerůstá nová kůže a bércový vřed se konečně hojí a zmenšuje se (poslední fáze vývoje zánětu).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je bércový vřed?
 2. Za jakých podmínek vzniká bércový vřed?
 3. Jak velký bývá bércový vřed?
 4. Jakou barvu má spodina bércového vředu?
 5. Jaké jsou možné příčiny vzniku bércového vředu?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 15. září 2014

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotanemocbolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Zásady správného opalování
3. září 2010
kůže-podkožízdravý životní stylprevencezhoubnénemoczánětstrava-zažívánínádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Plísňová onemocnění kůže
25. září 2011
kůže-podkožíošetřenínemocprevenceneúrazovébolestzánět
Plísňová onemocnění kůže
Projevem plísňového onemocnění je zapaření (zapářka) nebo opruzení kůže v místech nepřístupných vzduchu. Původcem jsou houbové mikroorganizmy, nejčastěji plísně nebo kvasinky. Nejrůznější plísně postihují čím dál více lidí a mají nejrůznější projevy.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
11. září 2013
látková výměnastrava-zažívánízdravý životní stylprevencecévyorgánymozek-nervynemoc
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi a jeho usazování v cévách je následkem dlouhodobého stresu a nedostatku vitamínu C. Obojímu lze tedy přirozeně předejít omezením stresu a správnou životosprávou. Vynechání tučných jídel nemá na hladinu cholesterolu v krvi žádný vliv.
Krvácení z křečové žíly dolní končetiny
6. září 2014
krvácenícévyprvní pomockůže-podkožínemocstařeckéúrazy
Krvácení z křečové žíly dolní končetiny
Krvácení z prasklé křečové žíly bývá vždy velmi dramatické. Větší ztrátě krve může zamezit jen správně poskytnutá první pomoc.
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
12. května 2008
srdcebolestporuchy vědomícévyorgánynemocprevence
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
Bezodkladné zahájení masáže srdce při infarktu zachrání život a včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
kůže-podkožíteplotaušní-nosní-krčnízánětbolestzhoubnénezhoubnéneúrazovéorgánycévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C
15. března 2013
krváceníošetřeníprevencecévyneúrazovémikroorganizmyporaněnízánětstrava-zažívání
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C
Nedostatek vitamínu C oslabuje dásně. Ty mohou při čištění zubů nebo kousání tvrdé potravy krvácet. Po zvýšení konzumace přírodního vitamínu C krvácení dásní ustane.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
zánětteplotabolestnemocneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?