Kterak pohádkový čert na svět přišel

Postava čerta vznikla pozorováním lidí s různým zdravotním postižením. Typické čertovské příznaky se totiž u lidí vyskytují dosud jako vrozené či získané vady. U jednoho člověka se může vyskytnout i více příznaků současně.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 1. dubna 2011
 

Čertovy rohy: kožní rohy

Kožní roh (cornu cutaneum) je poměrně časté nádorové onemocnění kůže lidí vyššího věku, kteří byli během svého života nadměrně vystavováni slunečnímu záření. Rohy se objevují převážně na čele (ale i na ramenou a hřbetech rukou). Všude tam, kde byla kůže po celý život nejvíce vystavena UV paprskům.

Čertovy rohy nejsou kostěné; je to zrohovatělá hmota nádorového původu zvaná hyperkeratosa. Dorůstají velikosti několika milimetrů až centimetrů. Byly však u lidí dokumentovány i rohy přesahující délku 10 cm. Rohy nebývají symetrické a mívají nejrůznější (většinou zakroucený) tvar. Nejčastěji se u jednoho člověka vyskytne jeden roh; duplicita nebo vícečetný výskyt však není výjimkou.

Čertovy rohy lze chirurgicky odstranit (vyoperovat). Prosté odlomení rohu není možné; jedná se o zhoubný nádor, jehož poraněním se urychluje nový růst rohu z původního místa.

Čertův ocas: deformity kostrčních obratlů

V kostrční oblasti se může vyskytnout zánětlivé ložisko zvané sakrální dermoid. Při jeho vyprázdnění velmi často vychází z ložiska i hrst chlupů.

Kostrční obratle (u člověka zakrnělý ocas) navazují na křížovou kost a bývají srostlé. Velmi často se zde vyskytují různé vrozené vady, které velmi připomínají ocas. Zakrnělý ocas často překáží při sezení nebo při ležení na tvrdé podložce a bývá nutné operační ortopedické řešení problému.

Čertovo kopyto: koňská noha

Koňská noha (pes equinovarus) je dodnes jedna z nejčetnějších vrozených vad (deformit) pohybového ústrojí. Většinou lze deformitu úspěšně řešit ortopedickými operacemi a rehabilitací.

V dřívějších dobách však nikdo neuměl takto postiženému dítěti pomoci. Dítě našlapovalo na zdeformovanou nohu, nikoli na celé chodidlo. Tím došlo k tvorbě rozsáhlého mozolu, který další chůzí stále narůstal. Pata se na postižené noze zcela ztratila a místo styku s podložkou se přeměnilo v jeden obrovský mozol. Taková neléčená deformita je podobná více koňskému kopytu než lidské noze.

Čertův hrůzný zjev: névus či hemangiom v obličeji

V obličeji se může vyskytnout rozsáhlý névus, nejčastěji pigmentový, který bývá pokryt chlupy. Takový člověk vypadá, jakoby měl obličej pokryt zvířecí srstí (vlčí lidé). Podobně může být v obličeji rozsáhlý červený hemangiom (laicky oheň). V takovém případě je obličej sytě červený bez chlupů.

Čertovo blekotání

Vady řeči se vyskytují velmi často. Koktajícím lidem se někdy podaří jejich vadu obelstít např. opakováním nějakého slova či jeho části. A tak zjevně vzniklo i čertovo blekotání. Lidé s takovou vadou řeči působí většinou směšně, dříve působili jistě mnohdy i strašidelně.

Sociální postavení čerta

V dřívějších dobách byli postižení lidé díky všelijakým pověrám společností zavržení. Postižený opuštěný člověk žijící mimo lidské společenství byl zanedbaný, pravděpodobně páchnul špínou a jeho oděv byl neupravený, špinavý, chatrný a roztrhaný (podobně jako dnešní bezdomovec).

Společností zavržení lidé žili vždy v osamění. Upřednostňovali život ve starém opuštěném mlýně nebo v opuštěném hradě. O takovém místě pak mohly snadno vzniknout strašidelné pověsti. Mají-li takto postižení lidé štěstí, mohou se sejít a žít ve společnosti podobně postižených lidí. Takový život je pak šťastnější; jako čerti spokojeně hrající karty ve mlýně – jak známo z pohádek :-)

Osaměle žijící člověk si musel občas přinést (odcizit) z blízké vesnice nějaké potřebné věci nebo potraviny. Jestli se mu však dařilo dobře, je možné, že si k sobě do mlýna z vesnice odnesl i Káču. Těžko by s ním šla dobrovolně.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je příčinou vzniku kožních rohů u člověka?
 2. Z čeho se mohou objevit u člověka chlupy v oblasti kostrče?
 3. Co bylo příčinou vzniku čertova kopyta?
 4. Proč byl čert špinavý a zanedbaný?
 5. Jaké vyhledával čert obydlí?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 1. dubna 2011

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina
28. února 2009
ikůže-podkožíinádoryinezhoubnéizhoubnéiprevenceikrvácení
Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina
Různé kožní výrůstky jsou různě nebezpečné. Ploché mateřské znaménko může za určitých podmínek způsobit závažnou rakovinu. Bazaliom je takový typ rakoviny, který se může v kůži rozšiřovat, ale člověka nezahubí.
Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina, /znamenko-bradavice-rakovina
Zásady správného opalování
3. září 2010
ikůže-podkožíispáleninyiprevenceizhoubnéizánětinádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Zásady správného opalování, /opalovani
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
19. srpna 2010
ikůže-podkožíiúrazineúrazovéizánětiporaněníicukrovka
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat, překážet nebo ji znemožnit.
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko, /osetreni_puchyre
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
23. května 2010
inádoryibouličkaistrachinezhoubnéizhoubné
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
Nezhoubný nádor není nebezpečný a lze jej snadno odstranit. Včasně odhalená a léčená rakovina (zhoubný nádor) je rovněž léčitelná. Když však není včas odhalena, pacienta zahubí.
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem, /nezhoubny_nebo_zhoubny_nador
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou
23. prosince 2010
izánětikůže-podkožíibouličkaineúrazovéiteplotaiprevence
Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou
Zánětlivé změny ložiska nad hýžďovou rýhou jsou extrémně bolestivé. Onemocnění však není nijak nebezpečné. K odstranění bolesti může dojít samovolně (prasknutím) nebo drobným chirurgickým zákrokem. Definitivním řešením onemocnění je však jedině operace.
Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou, /dzipova_nemoc
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?