Jaroslav Pavelka na téma látková výměnastrava-zažívánízdravý životní styl11. září 2013

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi

Vysoká hladina cholesterolu v krvi a jeho usazování v cévách je následkem dlouhodobého stresu a nedostatku vitamínu C. Obojímu lze tedy přirozeně předejít omezením stresu a správnou životosprávou. Vynechání tučných jídel nemá na hladinu cholesterolu v krvi žádný vliv.

sharehttps://www.pralek.cz/cholesterol?usp=sharing Sdílet na facebooku

Lidské tělo k životu nezbytně potřebuje cholesterol. Cholesterol je součástí každé buňky v lidském těle a je důležitou stavební jednotkou nervových obalů, nervů, mozkových buněk, některých hormonů a vitamínu D.

Cholesterol je tvořen v játrech, a pak je krevním oběhem dopravován k cílovým orgánům po celém těle. Přímo ze stravy se do krve žádný cholesterol nedostává. Stejně jako ostatní tuky se cholesterol přijatý stravou vstřebává rozložený na „stavební kameny“ (mastné kyseliny) a je krví dopraven do jater. Játra pak z těchto a jiných zdrojů tvoří ty látky, které organizmus právě potřebuje.

Množství cholesterolu v krvi

Lidský organizmus si v játrech vyrobí právě tolik cholesterolu, kolik zrovna potřebuje. Pokud ho ve stravě dostane méně než potřebuje, vyrobí si jej z jiných zdrojů. Naopak pokud organizmus dostane cholesterolu více než potřebuje, vyrobí si z něj (po rozložení) kterékoli jiné látky podle momentální potřeby (např. cukr).

Pro standardní chod potřebuje organizmus určité (standardní) množství cholesterolu. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je následkem zvýšené potřeby organizmu cholesterol tvořit. Důvody zvýšené potřeby cholesterolu jsou:

 • Dlouhodobý stres
  Játra dočasně vytváří více cholesterolu např. k obnově a opravě buněk (cholesterol je potřebný k hojení ran) a to dokonce i preventivně, pokud úraz hrozí – krátkodobý stres. Pokud je organizmus ve stresu opakovaně nebo dlouhodobě, zvýšená hladina cholesterolu v krvi přetrvává.
 • Dlouhodobý nedostatek vitamínu C
  Následkem nedostatku vitamínu C je (mimo jiné) zvýšená křehkost a krvácivost cév. Lidský organizmus si vitamín C neumí vytvořit. Jako nouzové řešení proto „záplatuje“ neustále poškozované (popraskané) cévy cholesterolem. Při dlouhodobém nedostatku vitamínu C zvýšená hladina cholesterolu v krvi přetrvává.

Snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi

Negativním důsledkem dlouhodobě vysoké hladiny cholesterolu v krvi je zanášení cév. Proto je dobré zvýšené potřebě cholesterolu předcházet. Pro snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi je potřeba odstranit příčiny potřeby organizmu cholesterol tvořit:

 • vyvarovat se dlouhodobého stresu a
 • dlouhodobě zvýšit příjem vitamínu C (nejlépe v přirozené stravě).

Množství tuků přijatých v potravě nemá na hladinu cholesterolu v krvi žádný vliv. Vzhledem k tomu, že si tělo reguluje přítomnost cholesterolu v krvi, je bezpředmětné zabývat se chemickou podstatou procesů a formou jeho šíření krevním oběhem (dělením cholesterolu na „hodný a zlý“).

Pokud je člověk dlouhodobě ve stresu, bude mít hladinu cholesterolu vysokou, i když jeho příjem tuků je dlouhodobě minimální. Pokud má však cévy zdravé, nemusí se v nich cholesterol vůbec ukládat. Naproti tomu pohodový člověk, který se dlouhodobě stravuje třeba i tučně, může mít hladinu cholesterolu v krvi nízkou. Přesto se mu může cholesterol v cévách ukládat (kornatění cév), pokud nedodržuje správnou životosprávu.

Podstata chemického snižování hladiny cholesterolu v krvi (pomocí léků) spočívá v potlačení přirozené funkce jater. Tím ovšem nezaniká potřeba organizmu cholesterol dále vyrábět. Játra jsou tedy cíleně ničena a výroba potřebných látek (jakýchkoli, včetně cholesterolu) je pro ně mnohem náročnější. Proto jsou negativní účinky užívání těchto léků (statinů) tak rozsáhlé – svalová slabost, bolest, únava, poškození končetinových nervů, závratě, zhoršení paměti, snížení imunity, deprese a jaterní potíže.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je cholesterol a k čemu slouží?
 2. Jak se dostává stravou přijatý cholesterol do krve?
 3. O čem svědčí vysoká hladina cholesterolu v krvi?
 4. Proč není dobré užívat léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi?
 5. Jak lze skutečně snížit hladinu cholesterolu v krvi?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 11. září 2013

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
12. května 2008
srdcebolestporuchy vědomícévyorgánynemocprevence
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
Bezodkladné zahájení masáže srdce při infarktu zachrání život a včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažíváníbřichoorgányžaludek
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?