Jaroslav Pavelka na téma strava-zažívánílátková výměnaporuchy vědomí26. března 2008

Cukrovka: jak žít s cukrovkou

Ukázněný diabetik se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Dlouhodobé komplikace jsou způsobené nedodržováním doporučených zásad.

sharehttps://www.pralek.cz/cukrovka?usp=sharing Sdílet na facebooku

Hladina cukru v krvi (glykémie) zdravého člověka málo kolísá bez ohledu na složení stravy (poměr cukry/tuky/bílkoviny). Potrava se v zažívacím traktu rozloží a ve střevě vstřebá, krví je vedena do jater. Játra jsou chemická továrna, dokáží vzájemně přetvářet cukry, tuky a bílkoviny podle potřeby organizmu. Jestli ve stravě žádný cukr není, játra ho rychle tvoří, když je cukru ve stravě nadbytek, játra ho rozkládají.

Určitá glykémie je nezbytná jako energetická nabídka (potrava) pro buňky. Pro umožnění přechodu cukru do buňky je nezbytný inzulín (hormon vytvářený slinivkou břišní). Bez inzulínu cukr z krve do buňky nemůže proniknout.

Pokles hladiny cukru v krvi pod určitou hodnotu vyvolá pocit hladu. Trvá-li stav déle (člověk se nenasytí), játra začnou cukr vyrábět z jiných zdrojů tak, aby byla hladina cukru víceméně stálá.

Nepoznaná nebo neléčená cukrovka dlouhodobě ničí organizmus

Člověk nemocný cukrovkou (diabetik) trpí nedostatkem inzulínu (nebo jeho zhoršenou kvalitou) a buňky nedokáží cukr z krve získat. Nejcitlivější na nedostatek energie jsou buňky mozkové a na jejich podnět organizmus reaguje zvyšováním množství cukru v krvi.

V případě sladkého jídla se glykémie ještě zvyšuje (i na několikanásobek normální hodnoty). Projevem tohoto stádia cukrovky může být zatím jen občasná slabost a žízeň. Pacient o své nemoci bohužel nemusí vůbec vědět a tehdy již vznikají komplikace cukrovky.

Neléčená cukrovka čili vysoká glykémie ničí mnohé orgány:

 • cévy až s následkem amputace z nedostatečného prokrvení končetin z důvodu kornatění cév (ateroskleróza),
 • zrak až s následkem oslepnutí,
 • ledviny až po jejich selhání,
 • nervy s poruchou až vymizením čití a další.

Po cukrovce je vhodné preventivně pátrat; zvlášť v případě výskytu cukrovky v rodině. Praktický lékař dokáže cukrovku velmi snadno prokázat a pacienta předat specialistovi (diabetologovi). Diabetolog provede určitá vyšetření a určí typ a závažnost onemocnění a určí způsob léčení.

Typy cukrovky podle závažnosti onemocnění

 • Nejlehčí formu cukrovky lze léčit pouze dietou; postačí omezit nabídku cukrů ve stravě. Na zpracování kaloricky i složením vyvážené stravy postačí vlastní inzulín. V případě nadbytku cukru ve stravě nedokáže slinivka uvolnit dostatek insulinu na jeho zpracování. Následkem je dočasná vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie).
 • Při závažnější formě je třeba kromě dodržování diety podávat určité léky podporující tvorbu vlastního inzulínu ve slinivce břišní (formou tablet, množství je dáno závažností choroby).
 • Nejzávažnější forma cukrovky vyžaduje kromě diety také injekční podávání cizího inzulínu (vlastní se prakticky netvoří). Inzulínu je mnoho druhů s různou délkou působení, různé jsou možnosti aplikace (inzulínové pumpy).

Krátkodobé komplikace cukrovky a jejich řešení

 • Jestliže dávku inzulínu nenásleduje patřičný příjem potravy, dojde spotřebováním cukru z krve k nadměrnému poklesu jeho hladiny – hypoglykémie.
 • Jestli si diabetik nepodá inzulín a nasytí se sladkým jídlem, hladina cukru v jeho krvi se může mnohonásobně zvýšit – hyperglykémie.

V obou případech může následovat pocení, nevolnost až s následným bezvědomím. Zachránce nepozná, zda se jedná o příliš vysokou či nízkou hladinu cukru. Hrozícímu kolapsu lze předejít podáním sladkého nápoje. V případě hyperglykémie podaný cukr nepomůže ale neublíží a v případě mnohem častější hypoglykémie podaný cukr zachrání život.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Za jakých podmínek vznikají komplikace cukrovky?
 2. Co je glykémie?
 3. Co je inzulín a k čemu slouží?
 4. Je kolísání glykémie vyšší u diabetika než u zdravého člověka?
 5. Které orgány jsou nejvíce ničeny vysokou glykémií?
 6. Jaké jsou 3 možnosti léčení cukrovky?
 7. Jak pomoci diabetikovi, který je zmatený, potí se, není mu dobře?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 26. března 2008

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažívánížlučníkbřichotekutinyžaludek
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
12. května 2008
srdcebolestporuchy vědomícévyprevence
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
Bezodkladné zahájení masáže srdce při infarktu zachrání život a včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
ledvinymočová soustavakolikabolestprevenceneúrazovékrvácenízvracenízánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem může vzniknout ledvinová kolika.
Mdloba neboli kolaps
16. března 2008
poruchy vědomímozek-nervyprevenceprvní pomocsrdceporaněnímikroorganizmy
Mdloba neboli kolaps
Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?