Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou

Zánětlivé změny ložiska nad hýžďovou rýhou jsou extrémně bolestivé. Onemocnění však není nijak nebezpečné. K odstranění bolesti může dojít samovolně (prasknutím) nebo drobným chirurgickým zákrokem. Definitivním řešením onemocnění je však jedině operace.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 23. prosince 2010
 

i Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou se nazývá sakrální dermoid, sinus pilonidalis sacralis, dermoepidermální cysta, případně džípová nemoc.

Příčina vzniku sakrálního dermoidu

 1. Na počátku vývoje lidského zárodku (embrya) vzniká mícha na povrchu zad. Teprve v průběhu dalšího vývoje se mícha zanořuje do páteřního kanálu. Někdy se bohužel stává, že spolu s míchou se do podkoží dostane i několik kožních buněk.
 2. Kožní buňky se chovají v podkoží naprosto stejně, jako by byly na povrchu kůže; množí se, odumírají, potí se, často z nich vyrůstají chlupy. Tím postupně vzniká cysta, která většinou nepůsobí žádné potíže.
 3. Teprve v souvislosti s pubertou a tedy se změnou hormonů a následně změnou vlastností kůže dochází k infekci cysty a vzniká absces. Absces se projeví nejčastěji v postpubertálním věku jako velmi bolestivá boulička vzniklá nad kostrčí.

i Toto onemocnění se často projevilo mimo jiné také u mladých řidičů džípů v americké armádě. Vzhledem k tomu, že mnozí z nich měli chlupatá záda, domnívali se vojenští lékaři, že nemoc vzniká odlamováním chlupů a jejich natlačováním do podkoží nad hýžďovou rýhou. Proto se nemoc začala neadekvátně označovat jako „džípová nemoc“.

 • Koupí e-booku podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
 • i Koupit e-book

Léčení sakrálního dermoidu

Pokud absces nepraskne sám (nejčastěji při koupeli), přivede bolest a zvýšená teplota pacienta na chirurgickou ambulanci. Lékař absces uvolní (vypustí obsah) a do vzniklé dutiny založí drén. To pacientovi přináší okamžitou úlevu od bolesti a ústup teploty. Většinou následuje několik převazů.

K operaci lze přistoupit až po zklidnění zánětu; s odstupem několika týdnů. Operace se provádí v celkové narkóze. Je nutné odstranit celou původní dutinu, která mívá bizarní tvar (různé cípy a choboty), aby nedošlo ke znovupropuknutí onemocnění (recidiva).

i Teprve po důkladném operačním odstranění cysty je onemocnění definitivně vyřešené. Někdy se však stává, že po vypuštění abscesu a následném ústupu potíží se pacient k operaci neobjedná. V takovém případě se mohou potíže vrátit; a to velmi brzy nebo třeba i s odstupem několika let.

Riziko zánětlivých komplikaci je vzhledem k blízkosti konečníku velmi vysoké. Nedojde-li k zánětu, doba léčení nemusí přesáhnout 3 týdny. V případě zánětlivých komplikací se však může protáhnout i na několik měsíců.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč se sakrální dermoid projevuje nejdříve s příchodem puberty?
 2. Jakou má sakrální dermoid příčinu?
 3. Proč bývá sakrální dermoid označován také jako džípová nemoc?
 4. Proč je k definitivnímu vyléčení sakrálního dermoidu nezbytné operační řešení?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 23. prosince 2010

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
Boj proti akné
26. února 2008
ižlázaikůže-podkožíibouličkaiprevenceistrava-zažíváníizánětiteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Boj proti akné, /akne
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Nenádorová onemocnění prsu
29. června 2010
ižlázainádoryinezhoubnéizhoubnéineúrazovéiporaněníizánět
Nenádorová onemocnění prsu
Ženský i mužský prs mají stejný základ, chorobami prsu trpí ženy i muži, ženy častěji. Některé změny prsu jsou přirozené, jiné je nutné vyšetřit a mnohdy i řešit. Včasné vyšetření vede k definitivnímu vyléčení bez následků.
Nenádorová onemocnění prsu, /afekce_prsu
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?