Jaroslav Pavelka na téma iimunitaiprevenceimikroorganizmy5. února 2020

Jak nepodlehnout chřipce

Na lidský organismus neustále útočí různé viry a bakterie způsobující choroby od chřipky až po meningitidu. Přirozená imunita většinu z nich odbourá bez povšimnutí. Laická představa, že se člověk nakazí ihned, jakmile mu jiný nemocný předá své bacily, je zcela mylná.

iZískat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/jak_neonemocnet?usp=sharingi Diskutovat na našem Facebooku i Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

i Pravděpodobnost onemocnění chřipkou (včetně aktuálního koronaviru) lze snížit omezením pobytu v místech zvýšeného výskytu kapénkové infekce a dobrou připraveností organizmu. Celková fyzická a psychická pohoda je prevencí jakéhokoli onemocnění.

Připravenost organizmu

Odolnost organizmu je možné přímo ovlivnit jeho připraveností a celkovou pohodou. Jedná se o trojici tepelná pohoda (ani horko ani zima), příjemné nasycení (ani hlad ani přejedení) a přiměřený odpočinek (nebýt vyčerpaný fyzicky ani psychicky).

Zdravý a silný jedinec může snadno podlehnout běžné viróze, pokud jeho organizmus bude momentálně nepřipravený. Naopak i oslabený jedinec (např. senior) může svůj organizmus aktivně připravovat na setkání s virózou.

i Mladý zdravý člověk může podlehnout meningokoku po několikadenním náročném festivalu, pokud je vyčerpaný, hladový a prochladne. Nejedná se o výjimečnou zákeřnost bacilu. Se stejným bacilem se nepochybně setkala řada dalších návštěvníků téže akce. Ti ovšem nebyli tolik vyčerpaní, a tak útok bacilu odbourali přirozenou imunitou zcela bez povšimnutí.

Vyhýbání se virům

Setkání s virem nelze zcela vyloučit. Ideální samozřejmě je se vyhnout oblastem se zvýšeným výskytem choroboplodných organizmů. Pokud to není možné, lze použít ústní roušku.

Nošení ústní roušky je vhodné pouze v případě pobývání v oblasti se zvýšeným výskytem lidí nakažených kapénkově přenosnou chorobou (chřipkou). Ústní rouška dává tedy smysl u zdravotníků a u jedinců s oslabeným či nepřipraveným organizmem.

Běžné setkávání zdravého organizmu s choroboplodnými zárodky (s viry a bakteriemi) vytváří a formuje přirozenou imunitu. Preventivní používání ústní roušky zdravého jedince v běžném prostředí je nesmyslné. V konečném důsledku může zpomalit tvorbu imunity.

V období chřipek je dobré dbát na zvýšenou hygienu. Zároveň není vhodná návštěva skupinových akcí (např. kina či divadla). To se týká zejména nemocných, oslabených jedinců a seniorů.

Paradox očkování proti chřipce

Očkování proti chřipce dává smysl, pokud se organizmus setká se stejným virem, proti kterému byl očkován. Virus chřipky však časem mutuje a očkování je v takovém případě neúčinné.

i Při očkování je třeba dbát na stav a připravenost organizmu. Dítě není možné očkovat, když zrovna trpí horečnatým onemocněním a u seniora je třeba vždy zvážit jeho celkový stav.

 • Oslabeného člověka může samotné očkování zatížit natolik, že se u něho rozvine viróza přímo z očkovací látky. To hrozí zejména seniorům.
 • Po očkování je organizmus zatížený tvorbou imunity proti oslabenému viru očkovací látky. Tehdy je náchylnější k onemocnění jakýmkoli jiným virem včetně nově zmutovaného viru chřipky.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jak lze snížit pravděpodobnost onemocnění chřipkou?
 2. Za jakých podmínek může běžný virus či bakterie zahubit mladého zdravého člověka?
 3. V jakých případech má smysl nosit roušku?
 4. Za jakých podmínek je vhodné očkování proti chřipce?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 5. února 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Chřipka: virové onemocnění
20. července 2008
iimunitaimikroorganizmyizdravý životní stylizánětiprochlazeníiteplotaiprevenceineúrazové
Chřipka: virové onemocnění
Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje; je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje, a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostiprevenceitekutinyimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětihygienaistrava-zažíváníinevolnostizvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaidětskéizánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Nejčetnější kategorie článků
iboulička ibřicho icévy idětské ihygiena iimunita ikrvácení ikůže-podkoží ilátková výměna imikroorganizmy imočová soustava imozek-nervy inádory ineúrazové inevolnost inezhoubné ipocení ipohyb iporanění iporuchy vědomí iprevence iprochlazení iprvní pomoc isrdce istrach istrava-zažívání itekutiny iteplota iúrazy iuzliny ižaludek izánět izdravý životní styl izhoubné ižláza izlomeniny ižlučník izvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?