Jaroslav Pavelka na téma krváceníprevencecévy15. března 2013

Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C oslabuje dásně. Ty mohou při čištění zubů nebo kousání tvrdé potravy krvácet. Po zvýšení konzumace přírodního vitamínu C krvácení dásní ustane.

sharehttps://www.pralek.cz/krvaceni_dasni?usp=sharing Sdílet na facebooku

Zdraví zubů je přímo ovlivněno složením přijímané potravy a tekutin, stravovacími návyky a péčí o chrup. Některé druhy zvířat a některé lidské rasy mají zdravé a silné zuby, ačkoli o ně nijak nepečují. Jiné mají sklon k vysoké kazivosti zubů (mívají oslabenou sklovinu a dokonce se snadno lámou).

Paradentóza (neboli parodontitida, paradontóza) je choroba postihující okolí zubu; tedy dáseň, kořen zubu (zubní cement), vazivové snopce (držící zub v kosti) a nakonec i samotnou kost (čelist). Paradentóza má tři stádia.

 1. Zánět dásní, který se typicky projevuje krvácením dásní při čištění zubů nebo při kousání tvrdé stravy (jablko).
 2. Ústup dásní a tím obnažováním nehezkých krčků zubů (nejsou kryty bílou lesklou sklovinou jako zuby), které byly za normálních podmínek překryty dásní.
 3. Vypadávání zubů jako poslední stádium paradentózy.

Příčiny krvácení dásní – vznik paradentózy

Jako příčina paradentózy bývá obecně označováno napadení dásní různými mikroorganizmy při nesprávné hygieně ústní dutiny a podle toho bývá paradentóza i léčena. Osídlení dásní choroboplodnými mikroorganizmy je však podle mého názoru následkem poškození oslabené dásně.

Prvotní příčinou paradentózy je nedostatek vitamínu C, který zvyšuje křehkost cév (obecně). Dásně jsou bohatě prokrvené a jejich cévy jsou velmi namáhané. Zvýšená křehkost cév oslabuje okraj dásně, který je pak náchylnější k poranění a krvácí po kontaktu s kartáčkem či tvrdou stravou.

Kouření cigaret podporuje vznik paradentózy tím, že zvyšuje celkovou spotřebu vitamínu C (jehož následným nedostatkem cévy křehnou). Kouření zužuje všechny cévy obecně – tedy včetně cév v okrajích dásní (čímž se snižuje jejich schopnost regenerace).

Prevence paradentózy a léčení jejích počátků

Aby k paradentóze vůbec nedošlo, je nutné přijímat „dostatečné množství“ vitamínu C. Dostatečné množství je individuální. Za nedostatečné množství se dá považovat stav, kdy dásně krvácejí. Tehdy je vhodné příjem vitamínu C (ovoce a zeleniny) dočasně např. zdvojnásobit.

Zvýšením příjmu vitamínu C je tedy možné zastavit začínající paradentózu. Důležitý je dostatek přírodního vitamínu C, nikoli uměle vyrobeného (syntetického). Mezi nimi je totiž rozdíl, např. se liší směrem otáčení polarizovaného světla.

Přirozeným zdrojem vitamínu C je ovoce a zelenina (rybíz, kiwi, jablka, jahody, brokolice, zelí, paprika, rajčata, brambory) a to nejlépe z domácích zdrojů. Relativně méně vitamínu C obsahují citrusy. Ty obsahují hlavně kyselinu citrónovou, která s vitamínem C nesouvisí.

Již v počátcích paradentózy (začínají krvácet dásně) je třeba používat k čištění zubů obzvláště měkké kartáčky. Tvrdé kartáčky nejen že mechanicky poškozují již nemocnou dáseň, ale ještě mechanicky vybrušují postupně se obnažující krčky zubů.

Paradentózu neléčí žádná zubní pasta proti paradentóze (známá z reklam). Taková zubní pasta pouze zastaví krvácení z poškozené dásně tím, že chemicky stáhne kartáčkem podrážděnou dáseň a uzavře krvácející cévky. Tím ve skutečnosti rozvoj paradentózy podporuje, protože ještě více omezuje prokrvení okrajů již tak nemocné (špatně prokrvené) dásně.

Kromě prevence paradentózy a léčení počátečního stádia popsaným způsobem patří všechna ostatní stádia choroby do rukou zubního lékaře.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jak lze předejít paradentóze?
 2. Jak kouření ovlivňuje rozvoj paradentózy?
 3. Jak působí na nemocnou dáseň zubní pasta proti paradentóze?
 4. Jaké přednosti má měkký kartáček na zuby před tvrdým?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 15. března 2013

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
tekutinyzdravý životní stylmočová soustavateplotaprevencedětskéstařecké
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažívánížlučníkbřichotekutinyžaludek
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazánětstrava-zažívánízvracenímočová soustava
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Závislosti na kouření je snazší předejít
23. února 2012
prevencezdravý životní stylcévykašelnádoryzhoubnéinfarkt
Závislosti na kouření je snazší předejít
Kouření tabáku (nejčastěji cigaret) přináší kuřákovi krátkodobě příjemný prožitek, ale dlouhodobě nepříjemnou závislost na nikotinu. Podle stupně závislosti již nebývá kouření nikterak příjemným zážitkem, spíše vzniká problém, když nezbytná cigareta chybí.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?