Jaroslav Pavelka na téma bouličkabřichobolest8. ledna 2008

Kýla: boulička v třísle, v pupku nebo jeho okolí

Plánovaná operace kýly časně po potvrzení diagnózy je jediným správným řešením problému. Ostatní řešení jsou pouze dočasná a nevyhnutelnou operaci mohou pouze zkomplikovat.

sharehttps://www.pralek.cz/kyla?usp=sharing Sdílet na facebooku

Kýla je boulička způsobená vniknutím útrob do podkoží defektem břišní stěny – kýlní brankou. Defekt břišní stěny vzniká v typických místech neúměrně prudkým stažením břicha. Nejčastější příčinou bývá zvedání břemene, kašel, kýchání nebo tlačení na stolici.

Defekt může vzniknout v okamžiku jednorázové námahy nebo se tvoří dlouhodobě opakovaným přetěžováním. Samotná tvorba defektu je vždy spojená s místní bolestí. Pokud je to možné a pacient se bolestivým pohybům vyhne, defekt (kýla) se nemusí vůbec vytvořit.

Projevy, výskyt a průběh léčení kýly

Kýla se nejčastěji projevuje jako boulička v třísle, v jizvě, v pupku nebo v jeho okolí. Vytvořená kýla již většinou nebolí a nečiní jiné než kosmetické potíže. Její velikost se mění v závislosti na namáhání břišních svalů (užívání břišního lisu).

Během spánku může kýla zcela zmizet. Obsah kýlního vaku se vlivem uvolnění vrací kýlní brankou do dutiny břišní. Přes den však kýla znovu narůstá. Dlouhodobě se kýla vždy postupně zvětšuje – sama se nikdy nezahojí. Někdy se může sama zhojit pouze vrozená pupeční kýla kojencům.

Kýla se vyskytuje v každém věku – od novorozeneckého jako vrozená až po pozdní stáří jako získaná. Operačním řešením je uzavření defektu ve stěně břišní, což lze často provést laparoskopicky. Pooperační komplikace se vyskytují zřídka, pobyt v nemocnici je jen několikadenní. Návrat do běžného života bývá možný po 3 týdnech a plná fyzická zátěž asi po 6 týdnech.

Komplikace spojené s kýlou

Strach a nejistota mohou vést k odkládání operace. Pacient se často naučí sám kýlu napravovat. Stlačením bouličky přesune obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní. Takové řešení je však pouze provizorní stejně jako kýlní pas, který může pomoci snad jen krátkodobě v individuálních případech.

I přes veškeré snahy se časem kýla neustále pomalu zvětšuje. Může nabýt i bizarních rozměrů tím, že se do vaku dostává stále více útrob.

Kdykoli mohou vzniknout komplikace projevující se bolestí či zatvrdnutím kýly, často i zvracením nebo až střevní neprůchodností. Nejčastěji se jedná o zaškrcení obsahu kýlního vaku v kýlní branceuskřinutá kýla. Střevo se před překážkou rozpíná, břicho se nadýmá a intenzivně bolí.

Pacient s uskřinutou kýlou vnímá pocit zástavy větrů a posléze začíná zvracet. Tehdy je již operace neodkladná, avšak složitější – život zachraňující. Neplánovaná operace navíc typicky nastává pro pacienta v nevhodnou dobu (pozdní věk, dovolená, svátky a podobně).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jaká je příčina vzniku získané kýly?
 2. Co je obsahem kýlního vaku v podkoží?
 3. Může se kýla sama zahojit bez operace?
 4. Co se děje časem s neléčenou kýlou?
 5. Jaké mohou vzniknout komplikace kýly?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 8. ledna 2008

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
kašeldýchánízánětmikroorganizmyteplotastrachbřichoporanění
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
ušní-nosní-krčnízánětmikroorganizmydětsképoranění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání (či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem).
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
krvácenízánětneúrazovénádorycévybřichozhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když se jedná o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
kůže-podkožíteplotaušní-nosní-krčnízánětbolestzhoubnénezhoubnéneúrazovécévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
zvracenístrava-zažívánízdravý životní styllátková výměnabřichobolestcévyžaludekprevence
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
bolestbřichonádoryžaludekstrava-zažívánízvracenízhoubnécévymikroorganizmy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?