Jaroslav Pavelka na téma zánětbolestteplota27. prosince 2014

Léčba zánětu podle druhu a stádia

Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/lecba_zanetu?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Stává se, že jeden lékař radí na zánět přikládat studené obklady a druhý lékař stejnému člověku poradí na tentýž zánět přikládat obklady teplé. Tato zdánlivě protichůdná léčba má však příčinu v tom, že každý z lékařů viděl pacienta v jiném stádiu vývoje zánětu.

Bolest na začátku zánětu

V počátku každého zánětu převažuje poškození buněk a tkání (alterativní fáze zánětu).

 • Hlavním místním projevem akutního zánětu je bolest zaníceného místa. Místní bolest lze tlumit studenými obklady.
 • Celkové příznaky počátku každého akutního zánětu je možné tlumit léky proti teplotě a bolesti.

Příkladem dlouhodobého alterativního zánětu je virový zánět jater (hepatitis či hepatitída, laicky infekční žloutenka). Virus napadá a poškozuje hlavně jaterní buňky. Jedná se o velmi závažné přenosné (nakažlivé) onemocnění, které vyžaduje komplexní léčení.

Nadbytečná tvorba tekutin a tkáně

Rozšířením cév v zánětlivém ložisku se zpomalí krevní proud a dochází k překrvení a k nadměrné tvorbě tekutin nebo tkáně (exsudativní fáze zánětu). Dle stavu lze podat léky proti otokům (tlumící tvorbu tekutin) nebo antibiotika. Podle vlastností tekutiny (exsudátu) nebo tvořené tkáně se exsudativní zánět dále dělí.

 1. Pokud zánět produkuje řídkou tekutinu, nazývá se serózní. Příkladem je alergická rýma, kdy „teče z nosu“. Jestliže se produkovaná tekutina mísí s hlenem, jedná se o katar. Tím je například katarální stádium rýmy, kdy se nos opakovaně plní. V obou případech lze místně podat léky tlumící tvorbu tekutiny. Při průjmech s hlenem hovoříme o střevním kataru.
 2. Nehnisavý zánět je takový zánět, při kterém převažuje prosáknutí postižené tkáně zvláštními krvinkami (např. chronická gastritída). V takovém případě se podávají léky tlumící projevy zánětu.
 3. Hnisavý zánět produkuje hustou hnisavou tekutinu (hnis), která je tvořena zbytky odumřelé tkáně, rozpadajícími se krvinkami a odumřelými mikroorganizmy.
  • U ohraničeného zánětu (tzv. absces) je prvořadým léčebným zákrokem chirurgické vyprázdnění dutiny (rozříznutí). Jsou-li nasazena antibiotika, pak jen preventivně.
  • U neohraničeného zánětu (tzv. flegmóna – např. panaricium) se chirurgický výkon provádí až dle dalšího místního i celkového vývoje. Antibiotika se podávají vždy.
 4. Narůstání velmi tuhé tkáně s nadměrným množstvím fibrinových vláken se označuje jako fibrinózní zánět. Při něm vzniká např. vystouplá jizva (hyzdící – nejčastěji po spálenině), označovaná jako keloidní jizva. Účelem léčby je zamezit nadměrnému růstu jizvy, a to nejčastěji mechanicky – jemným tlakem a masážemi. Někdy se podávají i zvláštní léky k potlačení nadměrného růstu jizvy.
 5. Odumírající tkáň vzniká vlivem místního nedokrvení (gangrenózní zánět) a má velmi specifickou léčbu, například při srdečním infarktu.

Nadměrné prosáknutí tekutinou

Zvýšenou propustností cév dochází k úniku tekutiny a některých krvinek z cév do tkáně (infiltrativní fáze zánětu). Vzniklý otok bývá dobře viditelný. V případě nejasnosti rozpoznání otoku pomůže srovnání s druhou (zdravou) stranou, např. s druhou rukou nebo s druhou stranou tváře.

Příkladem je otok dásně a tváře při akutním zánětu v okolí kořene zubu. Lze se pokusit zpočátku studeným obkladem zánět rozehnat, nebo později teplým obkladem vývoj zánětu urychlit. Antibiotika se podávají dle rozvoje celkových příznaků zánětu.

Hojení po proběhlém zánětu

Poslední fází zánětu je hojení tkáně (proliferativní fáze zánětu). Při ní se tvoří nové cévy a dorůstá nová zdravá tkáň. Příkladem je dorůstání tkáně po zánětem způsobeném defektu, nebo po chirurgickém odstranění původně zanícené a následně odumřelé tkáně.

V závislosti na době a závažnosti zánětlivého onemocnění může dojít k vyčerpání organizmu. Podle charakteru vyčerpání je vhodné doplňovat chybějící minerály a energii pomocí doplňků stravy či vitamínů.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je hlavním místním projevem počáteční fáze zánětu?
 2. Co je katar?
 3. Čím je tvořen hnis?
 4. Jak lze ovlivnit tvorbu keloidní jizvy po spálenině?
 5. Jakým způsobem organizmus vyrovnává defekt způsobený zánětem?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 27. prosince 2014

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestimunitapocenílátková výměnaúrazovéneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
bolestneúrazovéprevenceúrazypohybbřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
ušní-nosní-krčnízánětmikroorganizmydětsképoranění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání (či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem).
Žaludeční potíže: bolest žaludku
30. května 2011
žaludekbolestbřichozvracenístrachstrava-zažíváníteplotazánětmikroorganizmy
Žaludeční potíže: bolest žaludku
Správnou životosprávou lze předejít vzniku různých onemocnění žaludku včetně žaludečního vředu. Žaludeční problémy souvisí často se stresem. Podmínkami zažívací pohody jsou zvládnutí vlastní psychiky a správné stravovací návyky.
Bolest v krku, nachlazení, angína
9. prosince 2008
imunitamikroorganizmybolestteplotazánětuzlinybouličkaprevence
Bolest v krku, nachlazení, angína
Bolesti v krku mohou přejít v angínu; pro připravený organizmus zvládnutelnou. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
nádorybouličkaneúrazovéstrachnezhoubnéžlázaspáleninybolest
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory se označují podle tkání, ze kterých vycházejí. Preventivní odstranění některých nádorů se stalo rutinou, u ostatních většinou postačí pravidelné kontroly.
Nebezpečný zánět prstu ruky – panaricium
18. května 2012
zánětporaněníbolestneúrazovéuzlinapohybúrazyteplotaprevence
Nebezpečný zánět prstu ruky – panaricium
Zánětlivé onemocnění prstu ruky může být velmi závažné a nebezpečné. Včasné ošetření zánětu chirurgem předejde rozšíření zánětu nejen po nemocné ruce ale i do celého těla.
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
12. května 2008
srdcebolestporuchy vědomícévyprevencebřicho
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
Bezodkladné zahájení masáže srdce při infarktu zachrání život a včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?