Příčiny a léčba lupavého prstu

Při tomto onemocnění je v jednom místě ztížený pohyb prstem. Při snaze o ohnutí prstu dojde po překonání určitého odporu k přeskočení prstu do nové polohy (lupnutí).

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 30. prosince 2010
 

Lupavý prst (digitus saltans) je onemocnění, jež může postihnout kterýkoli prst na ruce. Nejčastěji se však jedná o palec – lupavý palec (polex saltans). Jedná se o onemocnění šlachy, která ohýbá prst. Onemocnění je způsobené původně úrazem nebo namožením šlachy, kterým většinou pacient nevěnuje vůbec pozornost. Teprve následně dochází k většinou velmi bolestivým zánětlivým změnám.

Příčina vzniku lupavého palce

i V prstech nejsou žádné svaly. Svaly které umožňují pohyb prstů jsou totiž uloženy na předloktí. Od svalů vedou do prstů velmi pevné hladké šlachy. Aby byly pohyby prstů plynulé a bezbolestné, jsou šlachy uloženy ve šlachových pochvách. Nad některými klouby procházejí šlachy pevnými vazivovými poutky.

Šlacha je složena z mnoha podélně jdoucích pevných vláken. V případě jejího přetížení nebo poranění může dojít k natržení několika těchto vláken. Natržení se projeví zbytněním (uzlík) poraněné části šlachy. Jestli je rozšířené místo v blízkosti poutka, které je právě tak velké, aby jím dobře klouzala zdravá šlacha, pak rozšířené místo poutkem prochází až po překonání určitého odporu (lupnutí).

V počátku onemocnění bývá lupání komplikováno zánětem a je tedy bolestivé. Někteří lidé však bolest překonají, onemocnění se může stát dlouhodobým (chronickým) a bolest po ústupu zánětu nemusí být téměř žádná.

Léčení lupavého palce

Rozcvičování prstu v počáteční fázi onemocnění by zvyšovalo bolest i intenzitu zánětu. Proto je potřeba se v této fázi lupání prstu naprosto vyvarovat. To lze podpořit pevnou fixací prstu nebo i celé ruky.

Zhruba po 3 týdnech může lupání přestat nebo se stát méně znatelným a nebolestivým. Pak je teprve vhodné začít bolestivý prst zlehka a bez námahy procvičovat.

V případě, že by fixace nepřinesla efekt, pak bude nutné operační řešení, které nemá smysl odkládat. Operace je velmi jednoduchá, provádí se v místním znecitlivění. Většinou postačí protnout poutko nad kloubem a uzlík na šlaše se sám zahojí. Omezení pracovního zařazení je vlastně jen do doby zhojení kůže (asi 2 týdny).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je lupavý prst?
 2. Který prst bývá nejčastěji lupáním postižen?
 3. Proč se nemá lupavý prst rozcvičovat v počátku onemocnění?
 4. V čem většinou spočívá operace lupavého palce?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 30. prosince 2010

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?