Lupavý prst

Při tomto onemocnění je v jednom místě ztížený pohyb prstem. Při snaze o ohnutí prstu dojde po překonání určitého odporu k přeskočení prstu do nové polohy (lupnutí).

 • i
 • i
 • i
 • ihttps://www.pralek.cz/lupavy_prst?usp=sharing
 • i
 

Lupavý prst (digitus saltans) je onemocnění, jež může postihnout kterýkoli prst na ruce. Nejčastěji se však jedná o palec – lupavý palec (polex saltans). Jedná se o onemocnění šlachy, která ohýbá prst. Onemocnění je způsobené původně úrazem nebo namožením šlachy, kterým většinou pacient nevěnuje vůbec pozornost. Teprve následně dochází k většinou velmi bolestivým zánětlivým změnám.

Příčina vzniku lupavého palce

iV prstech nejsou žádné svaly. Svaly které umožňují pohyb prstů jsou totiž uloženy na předloktí. Od svalů vedou do prstů velmi pevné hladké šlachy. Aby byly pohyby prstů plynulé a bezbolestné, jsou šlachy uloženy ve šlachových pochvách. Nad některými klouby procházejí šlachy pevnými vazivovými poutky.

Šlacha je složena z mnoha podélně jdoucích pevných vláken. V případě jejího přetížení nebo poranění může dojít k natržení několika těchto vláken. Natržení se projeví zbytněním (uzlík) poraněné části šlachy. Jestli je rozšířené místo v blízkosti poutka, které je právě tak velké, aby jím dobře klouzala zdravá šlacha, pak rozšířené místo poutkem prochází až po překonání určitého odporu (lupnutí).

V počátku onemocnění bývá lupání komplikováno zánětem a je tedy bolestivé. Někteří lidé však bolest překonají, onemocnění se může stát dlouhodobým (chronickým) a bolest po ústupu zánětu nemusí být téměř žádná.

Léčení lupavého palce

V počátečním stádiu onemocnění (velmi bolestivé lupání prstu) je dobré prst nerozcvičovat, naopak je třeba lupání naprosto vyloučit (zhoršoval by se zánět a tím i bolestivost). K tomu nejlépe poslouží pevná fixace prstu nebo i celé ruky. Zhruba po 3 týdnech může lupání přestat, nebo se stát méně znatelným a nebolestivým. Pak by bylo možné zlehka bez námahy bolestivý prst procvičovat.

V případě, že by fixace nepřinesla efekt, pak bude nutné operační řešení, které nemá smysl odkládat. Operace je velmi jednoduchá, provádí se v místním znecitlivění. Většinou postačí protnout poutko nad kloubem a uzlík na šlaše se sám zahojí. Omezení pracovního zařazení je vlastně jen do doby zhojení kůže (asi 2 týdny).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je lupavý prst?
 2. Který prst bývá nejčastěji lupáním postižen?
 3. Proč není dobré snažit se bolestivé lupání rozcvičit?
 4. V čem většinou spočívá operace lupavého palce?

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit potíže – nadměrnou tvorbu mazu nebo jeho nedostatek. Obojí je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /lecba_zanetu

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • iPerfektní čitelnost na všech zařízeních.
 • iPublikační proces s autorizací změn a testovacím prostředím.
 • iSpráva štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet.
 • iNeustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti.
 • iPodrobné statistiky návštěvnosti.

Chcete také publikovat na internetu?