Jaroslav Pavelka na téma mikroorganizmyantibiotikazánět16. června 2008

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka

Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.

sharehttps://www.pralek.cz/mikroorganizmy?usp=sharing Sdílet na facebooku

Bakterie jsou drobní jednobuněční živočichové, viditelní v mikroskopu (mikroorganizmy). Obývají celou naší planetu od počátku života. Dokáží se přizpůsobit jakýmkoli i těm nejbizarnějším podmínkám. Zde pak žijí, množí se a umírají jako všichni ostatní tvorové na Zemi.

Některým bakteriím vyhovuje chlad pod ledovou krou, jiné druhy žijí v přírodním vřídle horké vody. Žijí dokonce i v místech jedovatých horkých sirných výronů v obrovském tlaku a teplotě v mořských hlubinách. Různé druhy specifických bakterií osídlily i lidské tělo.

Nechoroboplodné bakterie

Skupina bakterií stejného druhu obývající určitou oblast (např. na lidském těle nebo v živém jogurtu) se nazývá bakteriální kmen. Svou činností tyto bakteriální kmeny podmiňují správnou funkci mnoha lidských orgánů.

Různé kmeny bakterií žijí v celém zažívacím ústrojí, v tělních dutinách i na kůži. Jsou to pro život člověka nepostradatelné bakteriální kmeny. Nezpůsobují choroby (tzv. nechoroboplodné bakterie). Naopak, jejich oslabení nebo vymizení způsobí potíže.

Např. při vytržení zubu se běžné bakterie z dutiny ústní dostávají do krevního oběhu. Za normálních podmínek jsou brzy zlikvidovány. Někdy však mohou zaplavit celý organizmus a způsobit zánětlivé onemocnění, které je třeba léčit antibiotiky, třebaže původcem je mikrob, který není vůbec nijak nebezpečný nebo záludný.

Bakterie obývající dutinu ústní zahajují složitý proces trávení, ukončují ho jiné bakterie obývající tlusté střevo a konečník. Jejich zásluhou dobře funguje trávení. Společně se stravou jíme i spoustu různých cizích všudypřítomných bakterií, se kterými se dokáží naše vlastní bakterie a prostředí zažívacího traktu snadno vypořádat.

Správnou funkci bakterií obývajících zažívací ústrojí si člověk neuvědomuje. Změna složení bakterií nebo jejich funkce se však projeví. Například po požití zkažené potravy – v takové potravě se mnohonásobně pomnožily jiné bakteriální kmeny které dočasně zaplavily celé zažívací ústrojí a jejich jedovaté produkty se vstřebávají do těla. Horečka, slabost, zvracení, nevolnost a průjmy jsou doprovodnými příznaky takové otravy.

Jindy stačí změna prostředí doprovázená zvýšeným množstvím pro nás cizích druhů bakterií. Nejznámějším příkladem jsou průjmy při dovolené v tropech.

Jiné bakterie žijí ve vagíně a zde jsou příčinou právě tohoto prostředí, které je pro partnera zajímavé a vzrušující, citlivé a šetrné pro spermie a pro majitelku příjemné a neobtěžující.

Zdravé bakteriální osídlení vagíny může být narušeno sníženou hygienou, či naopak nevhodnou nadměrnou hygienou, sexuální promiskuitou a nevhodnými sexuálními praktikami. Následně se většinou přidá osídlení kvasinkami nebo plísněmi s velmi nepříjemnými projevy (svědění, pálení až bolest, výtok, nepříjemný zápach).

Taková situace nastane například tehdy, dostanou-li se bakterie z konečníku do pochvy nebo dokonce do močových cest. Vzniklá infekce se musí často léčit antibiotiky.

Choroboplodné bakterie

Obrovské množství bakteriálních kmenů (jsou popsány a pojmenovány – viz učebnice mikrobiologie) může zapříčinit různé nakažlivé nebo zánětlivé choroby = choroboplodné zárodky.

Cizí choroboplodné bakterie, které člověka napadly mohou přežívat v určitém místě lidského těla (např. v mandlích při angíně), nebo se mohou vyplavit do celého těla a způsobit celkové příznaky závažného zánětlivého onemocnění . Pak je nasazení antibiotik nevyhnutelné.

 1. Některé konkrétní bakterie se složitými latinskými názvy způsobují konkrétní chorobu, např. tuberkulózu, boreliozu nebo pohlavní choroby.
 2. Jiné bakterie způsobují různá zánětlivá onemocnění s různě vyvinutými celkovými příznaky. Například angína nebo zápal plic mohou být způsobeny různými druhy bakterií opět latinsky pojmenovanými.
 3. Jiná konkrétní bakterie může způsobit různá horečnatá onemocnění. Například pro choroby jako je spála, spálová angína nebo růže je společným původcem bakterie jménem streptokok.

Taková onemocnění se léčí antibiotiky.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Kde všude žijí bakterie?
 2. Co znamená termín bakteriální kmen?
 3. Za jakých podmínek nechoroboplodné bakterie mohou způsobit chorobu?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 16. června 2008

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
zvracenístrava-zažívánízdravý životní styllátková výměnabřichobolestcévyžaludekprevence
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátízánětbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Bolest v krku, nachlazení, angína
9. prosince 2008
imunitamikroorganizmyteplotazánětprevence
Bolest v krku, nachlazení, angína
Bolesti v krku mohou přejít v angínu; pro připravený organizmus zvládnutelnou. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
zánětimunitamikroorganizmyteplotaušní-nosní-krčníprevencemočová soustava
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Bakterie, které imunitní systém vyhodnotí jako nežádoucí, jsou likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud dočasně mikroorganizmy vítězí (to se projevuje příznaky zánětu).
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?