Zánět močové trubice a močového měchýře žen

Zánět močového měchýře je nepříjemné a velmi bolestivé onemocnění, které není nakažlivé ani nebezpečné. Postihuje nejčastěji mladé ženy a bohužel se vracívá. Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 27. ledna 2010
 

i Močový měchýř mužů i žen je uložen za stydkou kostí. Močová trubice odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Zevní ústí močové trubice žen je uloženo v poševním vchodu, který je osídlen zvláštními mikroorganizmy.

Příčinou zánětu močového měchýře jsou anatomické poměry žen

Je nutné bránit se nejen prochlazení, ale stejně nebezpečné může být zpocení s následným prostydnutím anebo pouhé prochlazení nohou. Znovuvzplanutí zánětu močového měchýře může způsobit jen delší pobyt v mokrých plavkách nebo v mokrých botách.

 1. Močová trubice žen je velmi krátká, proto je snadnou vstupní bránou infekce. Za určitých podmínek mohou mikroorganizmy proniknout do močového měchýře a způsobit jeho zánět.
 2. Zevní ústí močové trubice žen někdy bývá zúžené. Pak se část močového proudu vrací při močení proti proudu moči zpět do močového měchýře a s sebou může přinést mikroorganizmy z poševního vchodu.

i Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny. Naopak spíše může ublížit nadměrná intimní hygiena za použití nesprávného mýdla. Vhodná jsou pouze zvláštní mýdla určená pro intimní hygienu, která podporují přirozené mikrobiální osídlení pochvy.

Prodělané onemocnění močového měchýře se vracívá (recidiva). Příčinou bývá jakékoli oslabení, vyčerpání nebo prochlazení organizmu. K odvrácení recidivy je třeba:

i Funkci močového měchýře blahodárně ovlivňují brusinky.

Projevy a léčba zánětu močového měchýře

Prudký zánět močového měchýře (cystitis acuta) se projevuje jako nesnesitelná bolest v podbřišku s nucením na močení. Bolest se zhoršuje na počátku a na konci močení. Někdy se projeví dokonce i krvácením do moče (cystitis haemorhagica).

Zánět močového měchýře bývá doprovázen zvýšenou teplotou.

 1. K léčení zánětu močového měchýře se užívají antibiotika nebo chemoterapeutika a to nejlépe podle kultivace a citlivosti.
 2. Dále je nutné brát léky proti bolesti, nejlépe ve formě kapek, protože lze dobře určit účinnou dávku.
 3. Blahodárně působí pít velké množství nedráždivých tekutin. Moč se zředí, je méně dráždivá a bolesti se zmírňují. Je dobré vynechat dráždivé potraviny a nápoje, jako např. džus, ananas, káva, kakao, kořeněná a smažená jídla.
 4. Je třeba překonat trvalé nutkání na močení. Časté močení několika kapek moči nepřináší úlevu, ale naopak zhoršuje bolesti. Teprve po nahromadění určitého množství moče má smysl jednorázové vymočení, které je bolestivější pouze v počátku, později je snesitelné.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč zánětem močového měchýře trpí převážně ženy?
 2. Čím je nadměrná intimní hygiena za použití nesprávného mýdla pro ženu nebezpečná?
 3. Čím je způsobena recidiva zánětu močového měchýře?
 4. Jaké jsou formy léčení zánětu močového měchýře?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 27. ledna 2010

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Nachlazení a bolesti v krku
9. prosince 2008
iangínaiimunitaimikroorganizmyiteplotaizánětiuzlinyibouličkaiprevence
Nachlazení a bolesti v krku
Bolesti v krku mohou přejít v angínu, která je pro připravený organizmus zvládnutelná. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
Nachlazení a bolesti v krku, /angina
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin
Obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaizánět
Obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění. Lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik.
Obranyschopnost organizmu, /imunita
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
iledvinyimočikolikaiprevenceineúrazovéikrváceníizvraceníizánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazipohybibřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Léky proti bolesti neboli analgetika, /analgetika
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
iangínaiporucha vědomíiteplotaicévyizvraceníialergie
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Možnosti podávání léků a lékové formy, /leky
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?