Močové kameny a ledvinová kolika

V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 13. srpna 2008
 • iDatum revize: 29. srpna 2020
 

i V bederní oblasti jsou uloženy 2 ledviny, ve kterých se tvoří moč. Z ledvinové pánvičky (dutina uvnitř ledviny) průběžně odtéká moč dvěma močovody do močového měchýře. Zde se moč shromažďuje a při močení je močovou trubicí vypuzena ven z těla.

Močí jsou z těla odstraňovány zplodiny látkové přeměny. Aby ledviny správně fungovaly, je třeba, aby v těle bylo dostatek tekutin. V případě nedostatku tekutin jsou ledviny přetěžovány a tvorba moči je velmi náročná. V příliš koncentrované moči se snadno vytvoří kameny nebo zánět.

Problém ledvinových kamenů

Za určitých podmínek se v ledvinové pánvičce může vytvořit kámen. Dokud netlačí na okolní tkáně, nemusí působit potíže. Časem se mění a podle podmínek se může zvětšovat, nebo se uvolní a dostane se do močovodu.

Podrážděním nebo poškozením močovodu může kámen způsobit krvácení do moče. Jestliže kámen ucpává močovod a zabraňuje odtoku moči z ledviny, je postupně protlačován nebo někde uvízne. Tím kámen způsobí ledvinovou koliku.

i Ledvinová kolika je krutá nesnesitelná bolest vyzařující z beder jednostranně do třísla nebo do stehna. Kolika je většinou doprovázená zvracením. Bolest přinutí pacienta okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

 • Koupí e-booku podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
 • i Koupit e-book

Léčba a prevence ledvinových kamenů

Kámen v močovém měchýři nemusí dlouho působit žádné potíže a může narůst do velkých rozměrů. Metodu odstranění močových kamenů určí individuálně urolog (lékař, který se zabývá léčením močových cest). Možností je více od rozpouštění, stažení, rozbití nebo operační odstranění kamenů.

Vzniklý kámen v pánvičce ledviny lze tedy rozbít. Zvláštním ultrazvukovým přístrojem je řízená rázová vlna, která je směrována přesně na kámen. Ten je postupnými výboji rozdrcen. Proces je nebolestivý a okolní tkáně nijak netrpí.

i Kdo jednou zažije ledvinovou koliku, dělá všechno pro to, aby se již neopakovala. Vhodná životospráva a úměrné množství různých tekutin většinou zajistí proplachování močových cest a zamezí tvorbě nových kamenů.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Je pro ledviny zátěží nadbytek nebo nedostatek tekutin?
 2. Čím je způsobena ledvinová kolika?
 3. Jaké jsou možnosti léčení ledvinových kamenů?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 13. srpna 2008
 • iDatum revize: 29. srpna 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Zánět močové trubice a močového měchýře žen
27. ledna 2010
imočizánětiprochlazeníibřichoipoceníineúrazovéiprevenceikrvácení
Zánět močové trubice a močového měchýře žen
Zánět močového měchýře je nepříjemné a velmi bolestivé onemocnění, které není nakažlivé ani nebezpečné. Postihuje nejčastěji mladé ženy a bohužel se vracívá. Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny.
Zánět močové trubice a močového měchýře žen, /mocova_infekce
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Mýtus o urychlení rakoviny operací
5. října 2007
irakovinaimýtyistrachinádoryizhoubnéiuzlinyikrváceníizvracení
Mýtus o urychlení rakoviny operací
Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
Mýtus o urychlení rakoviny operací, /mytus_o_rakovine
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?