Ochlazení jako první pomoc při spálenině

Okamžité ochlazení spáleniny zásadně snižuje závažnost úrazu a jeho následky! Nejlépe poslouží proud studené čisté vody. O výsledné závažnosti úrazu rozhoduje každá sekunda.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 21. října 2007
 • iDatum revize: 4. srpna 2015
 • i
 • i
 • i
 • ihttps://www.pralek.cz/ochlazeni_spaleniny?usp=sharing
 • i
 

Popálenou plochu kůže je nutné ochladit co možná nejdříve v řádu sekund! Ač je kůže vynikající tepelný izolátor, dokáže pronikání spáleniny do hloubky oddálit maximálně v řádu sekund. Povrchová spálenina se projeví jen zčervenáním, hlubší způsobí puchýř, ještě hlubší povede k odumření tkáně.

iZávažná a hluboká spálenina bolí paradoxně méně než povrchová. Při tomto závažném tepelném poranění totiž dochází ke zničení nervových zakončení a proto nemusí být vnímaná bolest úměrná závažnosti zranění. Potíže a bolest se dostaví s odstupem dnů až v souvislosti s rozvojem zánětu.

Rychlé a intenzivní chlazení spáleniny

Pro dobré zhojení spáleniny je rozhodující včasnost a intenzita chlazení bezprostředně po úrazu. Zachování celistvosti popálené kůže sníží riziko následné infekce.

Poraněnou část těla je třeba chladit tak dlouho, dokud je teplejší než stejná část druhé strany těla (např. dlaň ve srovnání s dlaní druhé ruky). K ochlazení je ideální proud studené čisté vody. Záleží na každé sekundě, a proto není-li voda k dispozici, lze použít studenou potravinu nebo předmět z lednice (minerálka, mléko, vejce, zmražená zelenina nebo ovoce v plastovém sáčku a podobně).

Důležité je snažit se zachovat celistvost kůže (resp. puchýřů) kvůli zabránění vzniku následné infekce. Chladit je nutné i s eventuální připečenou nebo přiškvařenou cizí látkou, kterou není vhodné strhávat.

Všudypřítomné bakterie se dostávají porušeným kožním krytem do podkoží nebo do hlubších tkání, které jsou rovněž poškozené spáleninou. V popálené tkáni jsou pro bakterie ideální podmínky k množení. To vede ke vzniku závažných zánětlivých komplikací spáleniny, které se rozvinou do 3 dnů od úrazu.

Závažnost popálenin dětí

Spálenina může mít u malých dětí ty nejtragičtější následky. Jedná se o popáleninový šok, který vzniká zvláště při spáleninách dlaní, obličeje nebo genitálií (šokových zón).

iDvouleté dítě spadlo holou dlaní do žhnoucího ohniště. Otec bez zaváhání dítě z ohniště vytáhl a v okamžiku si strčil jeho popálenou ručičku do pusy. Následně do půllitru se studeným pivem a malou chvilku na to už ruku chladila čistá tekoucí voda. Se zaledovanou ručičkou teprve vyhledal odborné ošetření. Díky dokonale poskytnuté první pomoci tato závažná událost nezanechala naprosto žádné následky.

Nutno dodat, že za poranění malého dítěte zodpovídá ten, kdo ho má v tu chvíli na starost.

Následná péče o spáleninu

Podle závažnosti spáleniny a stavu pacienta je třeba vyhledat lékařskou péči. V případě laického ošetření svépomocí je spálenou plochu nutné důkladně promašťovat.

Závažnost poranění určuje stupeň spáleniny (zčervenání, puchýř nebo odumření tkáně), velikost popálené plochy a psychický stav pacienta. Závažná spálenina (obzvlášť u dětí) je vždy důvodem k volání záchranné služby.

Jestliže se pacient rozhodne, že není třeba vyhledat lékaře, je nutné bolestivou spáleninu po ochlazení důkladně promašťovat. K tomu nejlépe poslouží vepřové sádlo nebo jakýmkoli příjemný mastný krém. Promašťování nahradí funkci poškozených mazových žláz, tedy zajistí, aby kůže nepraskala.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je nejdůležitější součástí ošetření spáleniny?
 2. Co může posloužit k ochlazení spáleniny, pokud není k dispozici proud čisté studené vody?
 3. Proč přicházejí pacienti se spáleninou k ošetření buďto ihned nebo až po 3 dnech od úrazu?
 4. Jak dlouho je potřeba chladit spáleninu?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 21. října 2007
 • iDatum revize: 4. srpna 2015

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /lecba_zanetu
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
19. srpna 2010
ikůže-podkožíiúrazyineúrazovéizánětiporaněníicukrovka
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat, překážet nebo ji znemožnit.
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat, /puchyr_mozol_kuri_oko
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětihygienaistrava-zažíváníinevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Časté úrazy malých dětí
11. srpna 2009
iporaněníiúrazyiprvní pomocizlomeninyiprevenceidětskéipohyb
Časté úrazy malých dětí
Mechanizmy úrazů malých dětí se stále stejně opakují. Jestliže budou opatrovníkům známé, je snadné takovým úrazům předcházet.
Časté úrazy malých dětí, /urazy_deti
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
iúrazyikrváceníispáleninyizlomeninyivykloubeníizánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě, /nalehavost_lekarskeho_vysetreni
Rychlá lékařská pomoc
28. února 2010
iporuchy vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazyizlomeniny
Rychlá lékařská pomoc
Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
Rychlá lékařská pomoc, /rychla_lekarska_pomoc
Boj proti akné
26. února 2008
ižlázaikůže-podkožíibouličkaiprevenceistrava-zažíváníizánětiteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Boj proti akné, /akne

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • iPerfektní čitelnost na všech zařízeních.
 • iPublikační proces s autorizací změn a testovacím prostředím.
 • iSpráva štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet.
 • iNeustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti.
 • iPodrobné statistiky návštěvnosti.

Chcete také publikovat na internetu?