Ochlazení jako první pomoc při spálenině

Okamžité ochlazení spáleniny zásadně snižuje závažnost úrazu a jeho následky! Nejlépe poslouží proud studené čisté vody. O výsledné závažnosti úrazu rozhoduje každá sekunda.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 21. října 2007
 • iDatum revize: 4. srpna 2015
 

Popálenou plochu kůže je nutné ochladit co možná nejdříve v řádu sekund! Ač je kůže vynikající tepelný izolátor, dokáže pronikání spáleniny do hloubky oddálit maximálně v řádu sekund. Povrchová spálenina se projeví jen zčervenáním, hlubší způsobí puchýř, ještě hlubší povede k odumření tkáně.

i Závažná a hluboká spálenina bolí paradoxně méně než povrchová. Při tomto závažném tepelném poranění totiž dochází ke zničení nervových zakončení a proto nemusí být vnímaná bolest úměrná závažnosti zranění. Potíže a bolest se dostaví s odstupem dnů až v souvislosti s rozvojem zánětu.

Rychlé a intenzivní chlazení spáleniny

Pro dobré zhojení spáleniny je rozhodující včasnost a intenzita chlazení bezprostředně po úrazu. Zachování celistvosti popálené kůže sníží riziko následné infekce.

Poraněnou část těla je třeba chladit tak dlouho, dokud je teplejší než stejná část druhé strany těla (např. dlaň ve srovnání s dlaní druhé ruky). K ochlazení je ideální proud studené čisté vody. Záleží na každé sekundě, a proto není-li voda k dispozici, lze použít studenou potravinu nebo předmět z lednice (minerálka, mléko, vejce, zmražená zelenina nebo ovoce v plastovém sáčku a podobně).

Důležité je snažit se zachovat celistvost kůže (resp. puchýřů) kvůli zabránění vzniku následné infekce. Chladit je nutné i s eventuální připečenou nebo přiškvařenou cizí látkou, kterou není vhodné strhávat.

Všudypřítomné bakterie se dostávají porušeným kožním krytem do podkoží nebo do hlubších tkání, které jsou rovněž poškozené spáleninou. V popálené tkáni jsou pro bakterie ideální podmínky k množení. To vede ke vzniku závažných zánětlivých komplikací spáleniny, které se rozvinou do 3 dnů od úrazu.

Závažnost popálenin dětí

Spálenina může mít u malých dětí ty nejtragičtější následky. Jedná se o popáleninový šok, který vzniká zvláště při spáleninách dlaní, obličeje nebo genitálií (šokových zón).

i Dvouleté dítě spadlo holou dlaní do žhnoucího ohniště. Otec bez zaváhání dítě z ohniště vytáhl a v okamžiku si strčil jeho popálenou ručičku do pusy. Následně do půllitru se studeným pivem a malou chvilku na to už ruku chladila čistá tekoucí voda. Se zaledovanou ručičkou teprve vyhledal odborné ošetření. Díky dokonale poskytnuté první pomoci tato závažná událost nezanechala naprosto žádné následky.

Nutno dodat, že za poranění malého dítěte zodpovídá ten, kdo ho má v tu chvíli na starost.

Následná péče o spáleninu

Podle závažnosti spáleniny a stavu pacienta je třeba vyhledat lékařskou péči. V případě laického ošetření svépomocí je spálenou plochu nutné důkladně promašťovat.

Závažnost poranění určuje stupeň spáleniny (zčervenání, puchýř nebo odumření tkáně), velikost popálené plochy a psychický stav pacienta. Závažná spálenina (obzvlášť u dětí) je vždy důvodem k volání záchranné služby.

Jestliže se pacient rozhodne, že není třeba vyhledat lékaře, je nutné bolestivou spáleninu po ochlazení důkladně promašťovat. K tomu nejlépe poslouží vepřové sádlo nebo jakýmkoli příjemný mastný krém. Promašťování nahradí funkci poškozených mazových žláz, tedy zajistí, aby kůže nepraskala.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je nejdůležitější součástí ošetření spáleniny?
 2. Co může posloužit k ochlazení spáleniny, pokud není k dispozici proud čisté studené vody?
 3. Proč přicházejí pacienti se spáleninou k ošetření buďto ihned nebo až po 3 dnech od úrazu?
 4. Jak dlouho je potřeba chladit spáleninu?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 21. října 2007
 • iDatum revize: 4. srpna 2015

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
19. srpna 2010
ikůže-podkožíiúrazineúrazovéizánětiporaněníicukrovka
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat, překážet nebo ji znemožnit.
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko, /osetreni_puchyre
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Typické úrazy malých dětí
11. srpna 2009
iporaněníiúraziprvní pomocizlomeninyiprevenceidětiipohyb
Typické úrazy malých dětí
Mechanizmy úrazů malých dětí se stále stejně opakují. Jestliže budou opatrovníkům známé, tak je snadné takovým úrazům předcházet.
Typické úrazy malých dětí, /urazy_batolat
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Rychlá lékařská pomoc
28. února 2010
iporucha vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazizlomeniny
Rychlá lékařská pomoc
Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
Rychlá lékařská pomoc, /zachranka
Boj proti akné
26. února 2008
ižlázaikůže-podkožíibouličkaiprevenceistrava-zažíváníizánětiteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Boj proti akné, /akne

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?