Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku

Opakované vyšetřování stolice na krvácení může odhalit zhoubný nádor střeva a konečníku již v počátečním stádiu, kdy je nádor ještě vyléčitelný. Vyšetření je potřeba doporučit každému člověku od padesáti let, a to i jako laik (čtenář tohoto článku).

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 31. března 2015
 

Zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 50 let. Projevy onemocnění jsou zprvu nenápadné. Proto by měl každý člověk v tomto věku podstoupit preventivní vyšetření na skryté (okultní) krvácení. V případě včasného odhalení nádoru extrémně stoupá šance na přežití. Léčení je v takovém případě rychlé a snadné a může vést k úplnému uzdravení.

Neviditelné krvácení do stolice

Samotné vyšetření je jednoduché a bezbolestné. Nazývá se imunologický test okultního krvácení do stolice (iTOKS) a obnáší pouze odběr vzorku stolice a jeho následné vyšetření. Vyšetření odhalí nebo vyloučí okem neviditelné stopy krve ve stolici.

Příměs krve ve stolici poukazuje na onemocnění střeva nebo konečníku a je důvodem k pátrání po příčině krvácení. Normálně se totiž krev ve stolici zdravého člověka vůbec nevyskytuje.

Průběh a varianty vyhodnocení

Odběr vzorku stolice se provádí vždy svépomocí v soukromí doma. Vzorek může vyhodnotit praktický lékař nebo pacient sám.

Vlastní odběr je velmi jednoduchý a dobře ho ilustruje přikládaný návod. Po stolici se ze záchodové mísy zvláštní odběrovou tyčinkou odebere v klidu v soukromí domova drobný vzorek stolice k vyšetření.

Vyhodnocení lékařem
Doma odebraný malý vzorek stolice se uloží do obdržené zkumavky. Praktický lékař následně vzorek vyhodnotí.
Osoba starší 50 let má nárok na bezplatné vyšetření jednou ročně, osoba starší 55 let jednou za dva roky.
Vyhodnocení svépomocí
Některé iTOKS je možné zakoupit v lékárnách v různých cenových relacích. Výsledek vyšetření je potom známý během několika minut.
Provedení takového testu je rychlé a komfortní, neboť probíhá kompletně v soukromí domova.

Určení diagnózy

Přítomnost krve ve stolici nemusí souviset s rakovinou. Nejedná se o test prokazující rakovinu, ale obecně nemoc, která se projevuje krvácením do zažívací trubice (např. i krvácením dásní).

Je-li test pozitivní, nezbývá než se objednat na kolonoskopii, která teprve určí skutečnou diagnózu. Může se jednat o obávaný zhoubný nádor, ale i o jiné onemocnění, třeba jen banální, které se projevilo krvácením do stolice.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč je dobré aktivně preventivně pátrat po nádoru střeva v době, kdy se ještě nijak viditelně neprojevuje?
 2. Co je okultní krvácení do stolice?
 3. Proč mají osoby starší 50 let jedno bezplatné vyšetření okultního krvácení do stolice ročně?
 4. Co následuje v případě pozitivního výsledku testu na okultní krvácení?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 31. března 2015

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Rakovina tlustého střeva a konečníku
17. července 2010
inádoryizhoubnéiprevenceibřichoistrachiuzlinyikrváceníizvracení
Rakovina tlustého střeva a konečníku
Po rakovině tlustého střeva a konečníku je třeba aktivně pátrat. Její záludnost spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění.
Rakovina tlustého střeva a konečníku, /rakovina_streva
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
ikrevistrachizánětibouličkaikrváceníihygienaistrava-zažíváníinádoryicévyibřichoizhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když by se jednalo o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor, /hemoroidy
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C
15. března 2013
ikrváceníiprevenceicévyineúrazovéihygienaimikroorganizmyizánětistrava-zažívání
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C
Nedostatek vitamínu C oslabuje dásně. Ty mohou při čištění zubů nebo kousání tvrdé potravy krvácet. Po zvýšení konzumace přírodního vitamínu C krvácení dásní ustane.
Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C, /krvaceni_dasni

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?