Péče o penis, hygiena chlapců, fimóza, obřízka

Správná péče o penis již od útlého věku je podmínkou pro jeho zdravý vývoj. Zamezí se tím vzniku zánětu a hlavně následných komplikací a potíží v dospívání.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 9. července 2009
 

i Na ošetřování, koupele, přetahování nebo nepřetahování předkožky novorozenců a kojenců je více názorů. Pediatr většinou doporučuje nechat penis bez přetahování předkožky při koupeli, chirurg zase doporučuje předkožku uvolnit a při koupeli ji přetahovat přes žalud.

Penis, žalud a předkožka

Topořivá tělesa penisu jsou kryta volně posunlivou kůží a žalud je kryt citlivou sliznicí. Volné podkoží na penisu umožňuje samovolné přetažení kůže přes žalud.

Tím je žalud kryt dvěma vrstvami kůže – jedna vrstva směrem k žaludu a druhá vrstva kůže navenek. Tato zdvojená kůže se nazývá předkožka. Mezi žaludem a vnitřním listem předkožky leží dutina, takzvaný vak předkožky.

Kůže obsahuje množství žlázek, které produkují různé důležité látky. Vrchní odumřelé vrstvy kůže se neustále odlučují. V případě zanedbané hygieny se produkty žlázek spolu s odumřelými buňkami a všudypřítomnými bakteriemi hromadí v předkožkovém vaku. Takto vzniká bělavá hmota se nazývá smegma.

i Během koupele je nutné přetáhnout předkožku přes žalud a předkožkový vak omýt vlažnou vodou. V případě zanedbání hygieny se smegma objeví již během několika dnů. Pravidelnou hygienou se smegma vůbec neobjeví.

Slepeniny mezi žaludem a vnitřním listem předkožky

Poměrně často se stává, že jsou už při narození vytvořeny slepeniny mezi žaludem a vnitřním listem předkožky. To má za následek nemožnost přetažení předkožky přes žalud. V takovém případě je nutné vyhledat chirurgické nebo urologické ošetření a slepeniny nechat snadným zákrokem uvolnit. Jedná se o takzvané uvolnění konglutinací.

i V případě, že se slepeniny neuvolní a předkožku nelze přetáhnout, tak se slepeniny postupně mění ve srůsty mezi žaludem a předkožkou. Jejich následné uvolnění v pozdějším věku je pak složitější a bolestivé a u chlapců zanechává negativní zážitek.

Mezitím se v předkožkovém vaku hromadí smegma. Občasný zánět vaku (balanitis) vede k podráždění předkožky a k jejímu pozánětlivému jizvení. Opakované záněty vaku vyústí ve významné zúžení zevního ústí předkožky (fimóza, phimosis).

Zúžení zevního ústí předkožky – fimóza

Dojde-li k zúžení zevního ústí předkožky, nelze již předkožku přetáhnout přes žalud. Otvor v předkožce je menší než velikost žaludu. Při močení se ztenčuje proud, který je limitovaný otvorem v předkožce. Močí se naplňuje předkožkový vak a smegma se může močí z vaku vyplachovat. Dítě nemusí mít potíže až do první erekce. V souvislosti s erekcí musí být často řešeny zbytky slepenin nebo srůstů v předkožkovém vaku.

i Řešením fimózy je jedině operace (obřízka). Musí se odstranit celá předkožka. Po operaci jsou odstraněny všechny předchozí problémy. Žalud je však trvale obnažen, sliznice není kryta kůží.

i Nejen Židé však provádí obřízku rituálně z náboženských důvodů. Výhodou trvale obnažené sliznice žaludu je nemožnost tvorby smegmatu. A snad i snížení citlivosti žaludu s následným prodloužením doby sexuálního aktu.

V případě opakované balanitidy dospělého muže se rovněž postupně rozvíjí jizvení, až do úplného zúžení zevního otvoru předkožky (fimózy). Často se jedná o jeden z prvních příznaků nepoznané cukrovky nebo o velmi zanedbanou hygienu.

Při částečném zúžení zevního ústí předkožky může vzniknout stav, kdy se žalud protlačí zúženým místem ven, ale předkožku již nelze přetáhnout zpět – předkožka zaškrtí žalud. Vznikne dramaticky vypadající stav, žalud rychle otéká a zarudne, předkožka jej zaškrcuje, penis je bolestivý. Tento stav se nazývá parafimóza a vyžaduje neodkladné chirurgické nebo urologické ošetření.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Čím je tvořená předkožka a k čemu slouží?
 2. Co je smegma?
 3. Čím je způsobeno zúžení zevního ústí předkožky?
 4. Co je fimóza?
 5. Co je parafimóza?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 9. července 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Boj proti akné
26. února 2008
ižlázaikůže-podkožíibouličkaiprevenceistrava-zažíváníizánětiteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Boj proti akné, /akne
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Jak žít s cukrovkou
26. března 2008
istrava-zažíváníilátková výměnaiporucha vědomíiprvní pomocinevolnostipoceníicévyibřicho
Jak žít s cukrovkou
Ukázněný diabetik (česky cukrovkář) se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Ty bývají způsobené nedodržováním doporučených léčebných zásad.
Jak žít s cukrovkou, /cukrovka

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?