Jaroslav Pavelka na téma kůže-podkožíprevenceneúrazové25. září 2011

Plísňová onemocnění kůže

Projevem plísňového onemocnění je zapaření (zapářka) nebo opruzení kůže v místech nepřístupných vzduchu. Původcem jsou houbové mikroorganizmy, nejčastěji plísně nebo kvasinky. Nejrůznější plísně postihují čím dál více lidí a mají nejrůznější projevy.

sharehttps://www.pralek.cz/plisne_kuze?usp=sharing Sdílet na facebooku

Dlouhodobé (chronické) onemocnění plísní

Dlouhodobé (chronické) onemocnění plísní postihuje velké množství lidí. Plísně se projevují různými barevnými změnami kůže. Tyto změny se nejčastěji zhoršují během zimního období. V létě se příznaky kožních plísní zmírňují. Plísním nesvědčí pobyt na vzduchu a slunci.

 1. Jinak zbarvené ložisko oproti okolní zdravé kůži:
  • Ložiska takto změněné kůže (světlejší či tmavší) mohou být kdekoli na těle a často bývají vícečetná.
  • Ložiska nemusejí nikterak bolet nebo svědit, obtěžují hlavně kosmeticky.
  • Lidé se za projevy kožní plísně stydí. Proto se často vyhýbají pobytu mezi ostatními lidmi – tedy pobytu na vzduchu a slunci. Tím samozřejmě podporují další rozvoj své nemoci.
 2. Ztvrdlá a rozpraskaná kůže pat:
  • Výskyt onemocnění narůstá s přibývajícím věkem. Senioři trpí tímto onemocněním všichni, často mají postiženy nejen paty, ale i celá chodidla.
  • Takto změněnou kůži pat je vhodné snášet (odstraňovat) různými pilníčky, které jsou k dostání v lékárnách. Snášení kůže je možné provádět za sucha nebo po rozmáčení ve vodě. Následně po odstranění hrubé kůže (hyperkeratoza) je nutné ošetření protiplísňovým prostředkem (mastí, krémem nebo roztokem).
  • Odstraněná nebo samostatně se olupující kůže je infekční (nakažlivá). Stejně nakažlivé jsou nejen bačkory a boty člověka trpícího plísní, ale i lůžkoviny, ručníky, ponožky nebo koberce. Obzvlášť nakažlivé jsou společné prostory v lázních, sprchách či bazénech.
 3. Plísňové onemocnění nehtů končetin:
  • Vyskytuje se převážně na dolních končetinách a je velmi časté u starších lidí.
  • Projevuje se změnou barvy a konzistence nehtů. Plesnivé nehty jsou žlutavě zbarvené, zcela neprůhledné, matné a několikanásobně vyšší než nehty zdravé.
  • Léčba nehtů postižených plísní spočívá v užívání zvláštních léků proti plísním nehtů.

Dlouhodobé onemocnění plísní dokáže léčit dermatolog. Ten určí, zda se jedná skutečně o plíseň nebo o jiné onemocnění a doporučí nejvhodnější léčbu.

Prudké (akutní) onemocnění plísní

Prudké (akutní) onemocnění plísní se nejčastěji projevuje jako intenzivní svědění až bolest v místech, kde kůže přiléhá k protilehlé kůži a to dlouhodobě nebo trvale. Laicky jsou tyto potíže označovány nejčastěji jako zapářka, zapaření či opruzení.

 1. Plísňové onemocnění meziprstních prostorů na nohou:
  • Vyskytuje se velmi často, především u lidí sdílejících společné prostory jako sprchy, bazény, tělocvičny či společnou obuv atd.
  • Počáteční svědění může postupně přejít v případě neléčení až v bolest. Kůže v meziprstí je rozmočená (macerovaná).
  • V případě dalšího neléčení přejde plíseň do chronického stádia a z meziprstí se může rozšiřovat po kůži nohou. Pak bývá častým projevem olupování pokožky plosek (chodidel) se zarudnutím kůže plosek i nártů nohou. Často bývá postižena příslušná spádová (většinou tříselná) lymfatická uzlina.
 2. Plísňové onemocnění podpažního prostoru:
 3. Plísňové onemocnění vyskytující se pod kožními převisy:
  • Plíseň se vyskytuje pod prsy, u obézních lidí pod převislým břichem a v tříslech, v téměř uzavřeném pupku, u extrémně obézních lidí ve kterýchkoli dalších kožních převisech nebo záhybech.
  • Onemocnění začíná svěděním a brzy přichází zarudnutí kůže, které však nemusí být nijak bolestivé.
  • Zvláště starší lidé nevyhledají lékaře kvůli studu a plíseň brzy přechází do chronického (dlouhodobého) stádia.
 4. Prasklý ústní koutek nebo ret je rovněž plísňové onemocnění:
  • Vyskytuje se bez rozdílu věku a pohlaví.
  • Jako každá plíseň je prasklý koutek přenosný (nakažlivý).
  • Rozhodně takovému onemocnění neprospívá olizování rtů či jelení lůj. (Jelení lůj je vhodný na léčení popraskaných rtů např. ze zimy při lyžování.)
 5. Plísňové onemocnění řitní rýhy a okolí konečníku:
  • Onemocnění začíná svěděním, na které navazuje pálení až bolest postiženého místa.
  • Většinou plíseň navazuje na onemocnění konečníku hemoroidy. Často pak pacient bohužel neví, že zánět hemoroidů již ustoupil po patřičné úspěšné léčbě a další potíže jsou již způsobeny plísňovým onemocněním okolí konečníku.

Při těchto projevech je třeba vyhledat praktického nebo kožního lékaře, který doporučí nejvhodnější léčbu – protiplísňové léky ve vhodné formě.

Paradoxně u rozvinutých plísňových kožních nemocí nepomáhá zvýšená hygiena. Časté sprchování nebo koupání naopak podporuje rozvoj akutních kožních plísní.

Kožní plísně se vyskytují častěji u lidí postižených cukrovkou. Zvláště neléčená nebo nepoznaná cukrovka s vysokou hladinou cukru v krvi podporuje rozvoj plísní. Vysoká hladina cukru v krvi je totiž vhodnou potravou pro plísně a kvasinky.

Opakovaný výskyt plísňových onemocnění jistě povede nejen praktického lékaře ale i pozorného čtenáře našich článků k cílenému pátrání po cukrovce.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jak se projevují dlouhodobé kožní plísně?
 2. Čím je způsobeno rozpraskání pat se zhrubělou kůží na patách?
 3. Kde na těle se nejčastěji vyskytují akutní plísňová onemocnění?
 4. Jaký vliv má v léčbě akutních plísní zvýšená hygiena?
 5. Proč trpí plísní častěji člověk s neléčenou cukrovkou?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 25. září 2011

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Zásady správného opalování
3. září 2010
kůže-podkožízdravý životní stylprevencezhoubnézánětstrava-zažívánínádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina
28. února 2009
kůže-podkožínádorynezhoubnézhoubnéprevencekrváceníbolest
Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina
Různé kožní výrůstky jsou různě nebezpečné. Ploché mateřské znaménko může za určitých podmínek způsobit závažnou rakovinu. Bazaliom je takový typ rakoviny, který se může v kůži rozšiřovat, ale člověka nezahubí.
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
19. srpna 2010
kůže-podkožízánětporanění
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat nebo ji znemožnit.
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
angínabezvědomíteplotacévyzvraceníalergie
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
úrazykrváceníporaněníspáleninyzlomeninyvykloubeníbolestzánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
kůže-podkožíteplotaušní-nosní-krčnízánětbolestzhoubnénezhoubnéneúrazovécévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Boj proti akné
26. února 2008
žlázakůže-podkožíbouličkaprevencezánětporaněníteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Onemocnění prsu
29. června 2010
nádorynezhoubnézhoubnéporaněnízánět
Onemocnění prsu
Ženský i mužský prs mají stejný základ, chorobami prsu trpí ženy i muži, ženy častěji. Některé změny prsu jsou přirozené, jiné je nutné vyšetřit a mnohdy i řešit. Včasné vyšetření vede k definitivnímu vyléčení bez následků.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
krvácenízánětneúrazovénádorycévybřichozhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když se jedná o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Cukrovka: jak žít s cukrovkou
26. března 2008
strava-zažívánílátková výměnaporuchy vědomíprvní pomocmozek-nervycévybřichoorgány
Cukrovka: jak žít s cukrovkou
Ukázněný diabetik se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Dlouhodobé komplikace jsou způsobené nedodržováním doporučených zásad.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?