Jaroslav Pavelka na téma zvířeporaněnízánět13. prosince 2007

Nákaza přisátým klíštětem

Přisáté klíště je možné odstranit několika způsoby. Případná nákaza se projeví až následnými příznaky.

sharehttps://www.pralek.cz/prisate_kliste?usp=sharing Sdílet na facebooku

Klíště může být přenašečem dvou infekčních chorob – virového zánětu mozku nebo bakteriové boreliózy. Přisátím může nemoc přenést na člověka. Přisátí klíštěte můžeme předejít vhodným oblečením pro pobyt v přírodě a různými chemickými přípravky k odpuzování hmyzu.

Odstranění přisátého klíštěte

Přisáté klíště je třeba neodkladně a přitom šetrně odstranit například pomocí sady k odstranění klíštěte s návodem na použití (k dostání v lékárnách). K zahubení klíštěte dobře poslouží také alkoholová desinfekce nebo jakákoli mast.

Udušené klíště se dá z kůže snadno odstranit šetrným kývavým pohybem. Na svém ostrém sosáku má klíště zpětné háčky (nikoli vruty). Proto jej nelze vytočit ani ve směru ani proti směru hodinových ručiček. Tím naopak často zůstane část klíštěte v ráně.

Po odstranění klíštěte zůstává vždy kolem místa poranění zarudlý pupínek. Jedná se o běžnou reakci na látku proti srážení krve, kterou klíště vstříklo do kůže v okamžiku zakousnutí. Na odstranění klíštěte není třeba chvátat, neboť případná infekce vstupuje do rány v okamžiku zakousnutí (spolu s uvedenou látkou).

Počáteční příznaky onemocnění

Známkou nakažení boreliózou je až postupně se rozšiřující začervenalá skvrna (mapa), která směrem k centru bledne. V případě nejasnosti po odstranění klíštěte je vždy lépe vyhledat lékaře. Laboratorní vyšetření vyloučí nebo potvrdí nákazu boreliózou a léčení nebývá složité. Problémy vznikají v případě rozvinutí nepoznané boreliózy.

Další chorobou, kterou může klíště na člověka přenést je virový zánět mozku (klíšťová encefalitida). Jejími projevy jsou bolest hlavy, teplota, ztvrdnutí šíje. Jedná se o závažné onemocnění, proti kterému je možné se očkovat. Informace o očkování poskytuje praktický lékař.

Boreliózu může přenášet i jiný hmyz – například komár. Virový zánět mozku přenáší pouze klíště.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Čím je ohrožen člověk, který má přisáté klíště?
 2. Na kterou stranu se musí při odstraňování klíště vytočit?
 3. Jací jsou mimo klíště další přenašeči boreliózy?
 4. Jací jsou mimo klíště další přenašeči klíšťové encefalitidy?
 5. Jaké jsou první příznaky boreliózy?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 13. prosince 2007

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikateplotazánětnemocstrava-zažívánízvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bolest hlavy, migréna
16. března 2010
bolestcévynemoclátková výměnaneúrazovépohyborgányprevencemikroorganizmystrava-zažíváníúrazyteplotazánět
Bolest hlavy, migréna
Nejkrutější bolestí hlavy je migréna. Řešením je včasné podání vhodného léku proti bolesti. Běžná bolest hlavy má svou příčinu a nemusí se vyvíjet tak dramaticky. Ideálním řešením je odstranit příčinu bolesti než bolest tlumit léky.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotazánětušní-nosní-krčnídětskéboleststařeckéneúrazovéprevence
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?