Jaroslav Pavelka na téma zvířeporaněnízánět13. prosince 2007

Nakažení přisátým klíštětem

Přisáté klíště je možné odstranit několika způsoby. Případná nákaza se projeví až následnými příznaky.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/prisate_kliste?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Klíště může být přenašečem dvou infekčních chorob – virového zánětu mozku (klíšťová encefalitida) nebo bakteriové boreliózy. Přisátím může klíště nemoc přenést na člověka.

Přisátí klíštěte můžeme předejít vhodným oblečením pro pobyt v přírodě a různými chemickými přípravky k odpuzování hmyzu.

Odstranění přisátého klíštěte

Přisáté klíště je třeba bezodkladně, a přitom šetrně odstranit. K tomu se hodí například sada k odstranění klíštěte s návodem na použití (k dostání v lékárnách). Na odstranění klíštěte není třeba chvátat, neboť případná infekce vstupuje do rány už v okamžiku, kdy se klíště zakousne.

K zahubení klíštěte také dobře poslouží alkoholová desinfekce nebo jakákoli mast. Udušené klíště se pak dá z kůže snadno odstranit šetrným kývavým pohybem.

Na svém ostrém sosáku má klíště zpětné háčky. Nejedná se o vruty, a proto klíště nelze vytočit ani ve směru ani proti směru hodinových ručiček. Tím naopak často zůstane část klíštěte v ráně.

Po odstranění klíštěte zůstává vždy kolem místa poranění zarudlý pupínek. Jedná se o běžnou reakci na látku proti srážení krve, kterou klíště vstříklo do kůže v okamžiku zakousnutí.

Příznaky onemocnění

Známkou nakažení boreliózou je až postupně se rozšiřující začervenalá skvrna (mapa), která směrem k centru bledne. V případě nejasnosti po odstranění klíštěte je lepší vyhledat lékaře. Laboratorní vyšetření vyloučí nebo potvrdí nákazu boreliózou a léčení nebývá složité. Problémy vznikají v případě rozvinutí nepoznané boreliózy.

Další chorobou, kterou může klíště na člověka přenést je virový zánět mozku. Jeho projevy jsou bolest hlavy, teplota či ztvrdnutí šíje . Jedná se o závažné onemocnění, proti kterému se lze očkovat. Informace o očkování poskytuje praktický lékař.

Boreliózu může přenášet i jiný hmyz – například komár. Virový zánět mozku přenáší pouze klíště.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Čím je ohrožen člověk, který má přisáté klíště?
 2. Na kterou stranu se musí při odstraňování klíště vytočit?
 3. Jaké jsou první příznaky boreliózy?
 4. Jací jsou mimo klíště další přenašeči boreliózy?
 5. Jací jsou mimo klíště další přenašeči klíšťové encefalitidy?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 13. prosince 2007
 • iDatum revize: 14. listopadu 2019

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazáněthygienastrava-zažívánínevolnostzvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bolest hlavy, migréna
16. března 2010
bolestcévyneúrazovéprevencestrava-zažíváníúrazypřehřátíteplotazánět
Bolest hlavy, migréna
Nejkrutější bolestí hlavy je migréna. Řešením je včasné podání vhodného léku. Běžná bolest hlavy má svou příčinu a nemusí se vyvíjet tak dramaticky. Ideálním řešením je odstranit příčinu bolesti než bolest tlumit léky.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátípocenínevolnostbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
(Ne)závažnost strnutí šíje
17. listopadu 2014
bolestmozek-nervypohybrehabilitace
(Ne)závažnost strnutí šíje
Náhle vzniklé strnutí šíje je nepříjemné, dramaticky vyhlížející, ale zcela nezávažné a dobře léčitelné onemocnění krku. Nejčastěji postihuje děti školního věku a mladé lidi.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?