Záludnost rakoviny prsu

Boulička v prsu nemusí být vždy rakovina. Včasné lékařské vyšetření je nezbytnou podmínkou vyvrácení nebo potvrzení obávané diagnózy a zároveň povede k vyřešení problému. Čas vždy pracuje pro případný nádor.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 25. července 2010
 

Rakovina prsu je nejlépe léčitelnou rakovinou vůbec. Aby však mohla být rakovina prsu léčena a vyléčena, musí být nejprve včas zjištěna. Preventivní prohlídky a samovyšetřování prsů jsou již díky osvětě všeobecně známé jevy. Preventivní lékařské vyšetření mléčné žlázy v rámci každého gynekologického vyšetření a v rámci každé hospitalizace je samozřejmostí. Brožurky s poučením o samovyšetřování prsů jsou k dispozici v čekárnách lékařů i v lékárnách.

Přesto se bohužel stále vyskytují lidé, kteří raději k lékaři nejdou. I když si najdou bouličku v prsu, odkládají lékařské vyšetření ze strachu, „aby se něco nepříjemného nenašlo“. Takové lidi vlastně zbytečně zahubí strach z rakoviny prsu.

Možnosti léčení rakoviny prsu

Léčení rakoviny prsu spočívá nejčastěji v chirurgickém odstranění nádoru. Dle stádia onemocnění a typu nádoru musí být někdy operace doplněna ozařováním nebo chemoterapií. (Zvláště pak, je-li rakovina zjištěna v pozdějším stádiu vývoje.)

Všechny nádory nejsou stejně agresivní. Podle stupně agresivity zhoubného nádoru jsou lépe nebo hůře léčitelné; dříve nebo později postihují blízké nebo vzdálené lymfatické uzliny nebo tvoří vzdálená ložiska (metastázy), nejčastěji do plic nebo do kostí. Všechny tyto aspekty ovlivňují individuální nejvhodnější způsob léčení každé konkrétní pacientky.

Obava ze ztráty ženskosti ztrátou prsu

Většinou se odstraňuje jen nádor nebo nádor jen s malou částí prsu. Jestli se musí výjimečně odstranit větší část prsu nebo celý prs, bude následně defekt ošetřen plastickým chirurgem a nahrazen implantátem.

Velmi často mají ženy strach z pooperační deformity. Ztrátu prsu vnímají ženy jako ztrátu ženskosti s následným pocitem méněcennosti. Tato obava však vzhledem k možnostem plastické chirurgie není na místě.

Vývoj neléčené rakoviny prsu

Rakovina prsu je zpočátku jen nebolestivá boulička v prsu jakékoli velikosti. Většinou se nemění v souvislosti s menstruačním cyklem. V případě neléčení se časem začne k nádoru stahovat kůže a kůže má pak vzhled pomerančové kůry. Mnohdy se nádor projeví i vpáčením bradavky. To znamená, že na zdravém prsu je normální bradavka, na postiženém prsu je bradavka trvale vpáčena pod úroveň bradavkového dvorce a po dobu onemocnění nad něj nevystupuje.

Neléčený nádor proroste dříve nebo později až na povrch prsu (může mít jakýkoli tvar i barvu) a začne sám trpět nedostatkem výživy. Z jedné strany většinou nádor stále roste a zvětšuje se, z druhé strany často vzniká defekt (tkáň se v místě nádoru ztrácí – v prsu vzniká kráter). Rakovina totiž stravuje nejen svého hostitele, ale i sama sebe. Proces stále nemusí bolet. Neléčený nádor posléze pacientku zcela vyčerpá a zahubí.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jaká je obtížnost léčení rakoviny prsu vzhledem k ostatním rakovinám?
 2. Proč není na místě obava z kosmetických následků operace rakoviny prsu?
 3. Co ovlivňuje způsob léčení rakoviny prsu konkrétní pacientky?
 4. V čem spočívá záludnost nástupu rakoviny prsu?
 5. Proč je někdy v pozdním stádiu onemocnění rakovinou v prsu místo boule vlastně defekt?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 25. července 2010

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Nenádorová onemocnění prsu
29. června 2010
ižlázainádoryinezhoubnéizhoubnéineúrazovéiporaněníizánět
Nenádorová onemocnění prsu
Ženský i mužský prs mají stejný základ, chorobami prsu trpí ženy i muži, ženy častěji. Některé změny prsu jsou přirozené, jiné je nutné vyšetřit a mnohdy i řešit. Včasné vyšetření vede k definitivnímu vyléčení bez následků.
Nenádorová onemocnění prsu, /afekce_prsu
Mýtus o urychlení rakoviny operací
5. října 2007
irakovinaimýtyistrachinádoryizhoubnéiuzlinyikrváceníizvracení
Mýtus o urychlení rakoviny operací
Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
Mýtus o urychlení rakoviny operací, /mytus_o_rakovine
Rakovina tlustého střeva a konečníku
17. července 2010
inádoryizhoubnéiprevenceibřichoistrachiuzlinyikrváceníizvracení
Rakovina tlustého střeva a konečníku
Po rakovině tlustého střeva a konečníku je třeba aktivně pátrat. Její záludnost spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění.
Rakovina tlustého střeva a konečníku, /rakovina_streva
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
23. května 2010
inádoryibouličkaistrachinezhoubnéizhoubné
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
Nezhoubný nádor není nebezpečný a lze jej snadno odstranit. Včasně odhalená a léčená rakovina (zhoubný nádor) je rovněž léčitelná. Když však není včas odhalena, pacienta zahubí.
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem, /nezhoubny_nebo_zhoubny_nador

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?