Rakovina tlustého střeva a konečníku

Po rakovině tlustého střeva a konečníku je třeba aktivně pátrat. Její záludnost spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 17. července 2010
 

Zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je v našich krajích bohužel častým a velice závažným onemocněním. Četnější výskyt než u nás je jen v jižním Skotsku, kde se přičítá opakovanému a pravidelnému konzumování velkého množství uzeného masa. U nás nebyla přímá souvislost výskytu nádoru se stravovacími návyky prokázána. Přesto je jako prevence onemocnění nádorem doporučována zbytková strava – potraviny s vyšším obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, luštěniny, zelí a podobně).

i Dokonce ani znečištěné prostředí statisticky nezvyšuje pravděpodobnost onemocnění. Se stejnou pravděpodobností onemocní člověk bydlící v průmyslové aglomeraci s vysokým výskytem karcinogenů stejně jako lesník nekuřák bydlící celý život v horském lese, který se živí jen nejzdravějšími čerstvými potravinami bez konzervantů.

Projevy nádoru tlustého střeva

Záludnost kolorektálního karcinomu spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění. Jedná se o celkovou zažívací nepohodu, sníženou nebo změněnou chuť k jídlu (často odpor k masu), hubnutí, celkovou slabost, občasnou přítomnost hlenu a krve ve stolici a teprve později potíže s vyprazdňováním.

Bohužel je nádor velmi často zjištěn až při vzniku komplikací způsobených značně pokročilým stádiem. Teprve komplikace totiž přivedou pacienta na chirurgii, nejčastěji jako projev střevní neprůchodnosti (pocit nadmutého břicha, zástava větrů a stolice, zvracení) nebo prudké krvácení do zažívací trubice.

Stádia onemocnění

Tato obávaná diagnóza nemusí vždy znamenat nevyhnutelně ortel smrti. Vývoj onemocnění (prognóza) záleží na následujících faktorech:

 • Velikost nádoru je podstatná pro další vývoj onemocnění. S narůstající velikostí nádoru šance na vyléčení klesá.
 • Podle mikroskopického (histologického) hodnocení je nádor více nebo méně agresivní podle stupně odlišnosti od buněk, ze kterých nádor vychází. S nižší odlišností se zvyšuje šance na vyléčení. V krajním případě už nelze ani poznat, ze kterých buněk nádor vůbec vyšel (nediferencovatelný nádor).
 • Nádor, který nikam neprorůstá je lépe léčitelný než nádor, který již začal prorůstat do okolních struktur.
 • Nádor, který netvoří druhotná ložiska v blízkých spádových uzlinách je lépe léčitelný, než když jsou uzliny nádorovým procesem již postiženy.
 • Nádor, který netvoří druhotná ložiska i ve vzdálených lymfatických uzlinách je lépe léčitelný, než nádor, který vzdálené lymfatické uzliny již postihl.
 • Nejsložitěji léčitelný je nádor tvořící druhotná ložiska (metastázy) v různých orgánech; nejčastěji v játrech.

Na základě zkušeností se navrhuje podle stádia onemocnění nejvhodnější léčebný postup pro každého pacienta individuálně.

Možnosti odhalení rakoviny tlustého střeva

Onemocnění se vyskytuje nejčastěji ve středním a vyšším věku, více u mužů než u žen. Jistě by se po něm mělo pátrat v rámci preventivních vyšetření pro jeho bezpříznakový začátek. U mužů nad 50 let by měla být taková kontrola zcela běžná a pravidelná (např. každoroční). Lékaři by měli nezbytnost tohoto vyšetření svým pacientům připomínat a nutit je vyšetření podstoupit.

Nejjednodušší je vyšetření stolice na okultní krvácení (zkráceně OK). V lékárně i u obvodního lékaře je k dostání papírový test na OK. Princip spočívá v tom, že lze testem prokázat i nepatrnou stopu krve ve stolici. Krev se ve stolici normálně vůbec nevyskytuje. Polyp ani adenom nikdy nekrvácí, zato karcinom je od začátku křehký a téměř stále mírně krvácí do stolice. Levný a jednoduchý test stolice na OK vyloučí zhoubný nádor. Test lze provádět i opakovaně.

V případě pozitivity testu na OK je třeba se podrobit odbornému vyšetření tlustého střeva a konečníku (rektoskopie, kolonoskopie). Jedná se o sice nepříjemné, ale snesitelné a nebolestivé vyšetření speciální optikou zavedenou do střeva konečníkem. Po zjištění zdroje krvácení se odebere vzorek. Teprve výsledek histologického vyšetření vyloučí nebo potvrdí diagnózu zhoubného nádoru. Dalšími vyšetřeními se zjistí stupeň onemocnění a pacientovi se navrhne pro něj nejlepší individuální léčebný postup.

Možnosti léčení rakoviny tlustého střeva a konečníku

 1. V ideálním případě dojde k odstranění nádoru již při jeho zjištění přímo během vyšetření tlustého střeva a konečníku (kolonoskopicky).
  • Nádor je tedy zjištěn v počátečním stádiu; nikam neprorůstá, nepostihuje uzliny a je bez metastáz. Takže může být ihned odstraněn, čímž je léčba definitivně vyřešena.
 2. Dalším jednorázovým řešením je plánované operační odstranění nádoru včetně postižených spádových lymfatických uzlin.
  • Součástí plánování operace je i předoperační příprava střeva. Nebývá potom nutné vyvádět střevo břišní stěnou.
 3. Nádor je vhodné za určitých podmínek ozářit
  1. před operací z důvodu zmenšení hmoty nádoru,
  2. pooperační ozáření oblastí podezřelých z možného výskytu nádorových buněk.
 4. Za jiných určitých podmínek je vhodná chemoterapie – podání zvláštních látek (léků), které hubí všechny rychle se množící buňky.
  • Mimo nádorové buňky sem patří bohužel také buňky krvetvorby, buňky střevní sliznice či buňky vlasových mníšků. Proto k chemoterapii patří chudokrevnost, zažívací potíže a ztráta vlasů.
 5. Moderní metodou ve stádiu klinického zkoumání je bioterapie – vpravení lidské (tělu vlastní) genetické informace mikroorganizmům (bakteriím), které pak tvoří požadovanou konkrétní protinádorově působící bílkovinu.
 6. V krajním případě se nádor operuje akutně na nepřipraveném střevě až při vzniku komplikací:
  1. Při masívním krvácení je třeba krvácení zastavit a následuje pokus o odstranění nádoru. Vždy je nutné založit vývod střeva břišní stěnou pro zabránění infekce. Většinou následují další operace podle podmínek k úpravě střeva a následně k navrácení do původního stavu (zanoření vývodu).
  2. Při střevní neprůchodnosti (ileus) způsobené nádorem je vždy nutné založit vývod střeva břišní stěnou pro uvolnění střevní neprůchodnosti (kolostomie). Následuje pokus o odstranění nádoru dle podmínek. Opět většinou následují další operace jako v předchozím případě.
  3. V případě pokročilého stádia onemocnění trvalý vývod střeva břišní stěnou k zabránění krutých bolestí spojených se střevní neprůchodností.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jaká je četnost výskytu rakoviny tlustého střeva v našich krajích?
 2. Jak je možné omezit šanci na výskyt rakoviny tlustého střeva životosprávou?
 3. Proč je důležité aktivně pátrat po výskytu nádoru tlustého střeva a konečníku?
 4. Jaké jsou možnosti včasného odhalení nádoru tlustého střeva a konečníku?
 5. Jakým způsobem lze vyléčit nádor tlustého střeva v ideálním případě?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 17. července 2010

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku
31. března 2015
iprevenceinádoryizhoubnéikrváceníikrevibřichoineúrazové
Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku
Opakované vyšetřování stolice na krvácení může odhalit zhoubný nádor střeva a konečníku již v počátečním stádiu, kdy je nádor ještě vyléčitelný. Vyšetření je potřeba doporučit každému člověku od padesáti let, a to i jako laik (čtenář tohoto článku).
Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku, /odhaleni_rakoviny
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
ikrevistrachizánětibouličkaikrváceníihygienaistrava-zažíváníinádoryicévyibřichoizhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když by se jednalo o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor, /hemoroidy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
inevolnostizvraceníibřichoistrava-zažíváníinádoryizhoubnéicévy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby, /ileus
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku
31. července 2011
ižaludekikrváceníinevolnostizvraceníikrevibřichoinádoryizhoubnéistrava-zažívání
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku
Žaludeční vředy jsou v současnosti snadno léčitelným onemocněním. Komplikace vředové choroby žaludku a dvanáctníku však mohou vést k ohrožení života. Vznikají nejčastěji následkem zanedbání příznaků a neléčením vředové choroby. Jedině rozeznání a okamžité odborné řešení vzniklých komplikací může pacientovi zachránit život.
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku, /komplikace_vredu
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
23. května 2010
inádoryibouličkaistrachinezhoubnéizhoubné
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
Nezhoubný nádor není nebezpečný a lze jej snadno odstranit. Včasně odhalená a léčená rakovina (zhoubný nádor) je rovněž léčitelná. Když však není včas odhalena, pacienta zahubí.
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem, /nezhoubny_nebo_zhoubny_nador
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?