Jaroslav Pavelka na téma úrazyporaněnízlomeniny23. března 2015

Nebezpečí skoku do vody

Skoky do známé i neznámé vody mohou být velmi nebezpečné. V drtivé většině případů mívají skokani změněné uvažování. Typicky se před někým předvádějí a nebývají tedy u vody sami. Proto je na jejich kamarádech, aby jim v takovém konání zabránili.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/skoky_do_vody?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Neprozkoumaná voda je každoroční nástrahou „odvážlivců“ se sníženým úsudkem. Nemalý podíl na zraněních spojených se skokem do mělké vody nesou i dobře známé vody. Úrazy závisí mimo ostatních faktorů také na typu skoku.

Skok do neznámé vody

Skok do vody bez předchozího prozkoumání dna není známkou odvahy, ale chabého úsudku typicky ovlivněného alkoholem nebo nízkou inteligencí. Následkem jsou zcela zbytečné a mnohdy závažné úrazy často s doživotními či dokonce fatálními následky.

 • Pod neprůhlednou hladinou bývají ukryty nejrůznější předměty s ostrými hranami, jako jsou trčící dráty, plechy, střepy, potopené kmeny, balvany, zbytky betonových konstrukcí a podobně.
 • Je-li voda naopak křišťálově čistá, a tedy průzračná, lze jen těžko odhadnout její skutečnou hloubku a hrozí poranění o dno.

Nebezpečí skoku do známé vody

Záludnost vodní hladiny se může projevit i na dobře známém místě. Podmínky na dně se mohou změnit ze dne na den nebo se skok nemusí vydařit. Pod vlivem opojení dochází i k absurdním zraněním, jako je skok do vypuštěného bazénu.

Po velké vodě
Při velké vodě (po vydatné bouřce) nese voda spoustu plavených břemen. Nejčastěji balvany nebo kmeny mohou uvíznout v tůni, kam ještě nedávno lidé skákali, kde se koupali a potápěli. V divočejší řece se profil dna mění průběžně.
Nepodařený skok
I pokud je voda prozkoumaná, nemusí se skok vždy podařit – obzvlášť netrénovanému skokanovi. Ve velké rychlosti (pád z velké výšky nebo při vodním lyžování) voda působí jako nebezpečná pevná překážka. Náraz na vodní hladinu může způsobit závažná zranění podobná těm, která vznikají při dopravních nehodách nebo při pádu z výšky na beton.
Vypuštěný bazén
Dokonce tak známý prostor jako je bazén na zahrádce představuje skryté nebezpečí. Snadno lze v noci přehlédnout či zapomenout, že je vypuštěný. Skokani v takových případech bývají vždy pod vlivem alkoholu nebo drog.

Typické úrazy spojené se skokem do vody

Úrazy spojené se skoky do vody souvisí většinou s typem skoku. Zatímco skoky do dálky či skoky po nohou nemusí končit tragicky, kolmé skoky po hlavě dělí od smrti mnohdy jen náhoda.

Skok po hlavě do dálky (tzv. startovní skok)
Nejčastěji při něm dochází k tržným ranám či zlomeninám prstů, rukou, temene hlavy a hlavně obličeje a nosu.
Naštěstí většinou nedochází ke zlomeninám lebky a krční páteře, protože lebka zpravidla po ukrytém předmětu sklouzne. Nicméně se kůže hlavy často o předmět roztrhne, čímž dochází i ke skalpaci (plošnému oddělení kůže s vlasy od lebky).
Kolmý skok po hlavě
Po nárazu hlavou do dna vede kolmý skok téměř vždy ke zlomení nebo vykloubení krční páteře s porušením míchy. Následky bývají v lepším případě doživotní (zlomený vaz), v horším případě fatální.
Skok po nohou resp. sbalený skok (tzv. kufr)
Dochází k drobným poraněním dolních končetin resp. kterékoli části těla o předměty na dně.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč je nebezpečné skočit do neznámé vody?
 2. Čím je nebezpečný skok po hlavě do mělké vody?
 3. V čem tkví nebezpečí skoku do známé řeky po velké vodě?
 4. Za jakých podmínek se lze poranit o vodní hladinu?
 5. Jaký člověk skočí v noci do vypuštěného bazénu?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 23. března 2015

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Drobná krvavá poranění
22. ledna 2008
kůže-podkožíúrazyporaněníkrváceníbolestprvní pomocmikroorganizmyzánětpohyb
Drobná krvavá poranění
Správné ošetření drobného poranění zkracuje dobu léčení, šetří bolest a pomáhá předcházet zánětlivým komplikacím. Rána by měla být ošetřena do 6 hodin od úrazu.
Zlomeniny kostí
22. října 2009
zlomeninyúrazyporaněníbolestkrvácenípohyb
Zlomeniny kostí
Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?