Jaroslav Pavelka na téma břichobolestzánět13. prosince 2009

Slepák: zánět červovitého přívěsku slepého střeva

Mnohotvárnost příznaků zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (hovorově slepák) bývá příčinou komplikací nebo zanedbání jeho léčení. V případě nejasných bolestí břicha je třeba vyhledat odborného lékaře (chirurga).

sharehttps://www.pralek.cz/slepak?usp=sharing Sdílet na facebooku

Toto onemocnění je řazeno mezi náhlé příhody břišní. To znamená, že nejčastějším řešením bývá operace. Přestože se jedná o známé a běžné chirurgické onemocnění, bývá doprovázeno řadou nejasností, chyb, omylů a bohužel někdy končívá i tragicky. Důvodem je značná mnohotvárnost příznaků v začátku i v průběhu onemocnění.

Předně tenké střevo ústí do tlustého střeva v pravém podbřišku. To však neplatí vždy! Spodní část tlustého střeva se nazývá slepé střevo a z něj vychází červovitý přívěsek (appendix vermiformis). Apendix však odstupuje jakýmkoli směrem! Tento přívěsek je ten, který se může zanítit – laicky slepák – správně zánět červovitého přívěsku slepého střeva neboli apendicitida (z latinského appendicitis).

Počáteční příznaky zánětu přívěsku slepého střeva

Pro zánět přívěsku slepého střeva neexistují žádné typické příznaky. Popsané příznaky se mohou vyskytovat jednotlivě nebo se jakkoli kombinovat. Mohou být zcela nenápadné nebo náhle vzplanou v plné síle a mohou trvat stejně tak hodinu jako celé dny.

Zánět může začít tak, že zdravý člověk večer usne a v noci jej probudí

 • prudká nesnesitelná bolest břicha, ale může také začít jako
 • občasné pobolívání břicha, které vždy po určité době samo ustane. Umístění bolesti bývá různé, nejčastěji kolem pupku. Do pravého podbřišku se bolest stěhuje spíše později. Počátek zánětu se může projevovat také pouze
 • pocitem zažívací nepohody, nepopsatelným pocitem že je cosi v nepořádku (střevní diskomfort).
 • Nevolnost nebo zvracení bývá častým doprovodným znakem zánětu stejně jako
 • nechutenství.
 • Průjem se objevuje spíše výjimečně a
 • teplota bývá často normální nebo jen lehce zvýšená.

Pozdější příznaky apendicitidy

Jestli byly počáteční příznaky podceněny nebo přehlédnuty, zánětlivé změny se mohou dále rozvíjet a soubor příznaků se začne měnit.

Zanícený přívěsek může kdykoli

 • odumřít včetně nervových zakončení a tím náhle přestat bolet (chirurgické rčení: „mrtvý červ nebolí“) před následným prudkým zhoršením stavu, nebo také
 • prasknout; střevní obsah se vylije do dutiny břišní. Pak se vyvíjí místní nebo celkový velmi bolestivý zánět pobřišnice (blány, která vystýlá dutinu břišní).

Bolesti se mohou stupňovat – bolí každý pohyb. Pacient nemůže chodit a hledá úlevovou polohu; drží se v předklonu, dítě si sedá na bobek. Tehdy je většinou vysoká teplota, bolí pravý podbřišek nebo celé břicho (podle místa a ohraničení zánětu). Stav je závažný a stále se zhoršuje. Pacient je ohrožen na životě.

Vývoj, léčení a komplikace apendicitidy

Zánět může pokročit a stát se zřejmým. Pak vyřeší problém operace – odstranění červovitého přívěsku slepého střeva (appendectomie). Plánovaná appendectomie je preventivní odstranění třeba i nezměněného apendixu v případě opakovaných bolestí břicha a nejistých výsledků vyšetření z důvodu předejít komplikacím:

 • Dlouhodobé a opakované potíže mohou vést ke změnám v okolí apendixu. Může vzniknout souvislost mezi onemocněním apendixu, vaječníkem a vejcovodem (většinou vpravo).
 • Může vzniknout souvislost mezi apendixem a pravým močovodem.
 • Vzniklé srůsty po opakovaných zánětech mohou negativně ovlivnit trávení.

Zánět však může také zůstat v počátečním stádiu a časem samovolně ustoupit. Přiložený studený obklad na pravý podbřišek může ústup zánětu podpořit („rozhánění slepáku“).

Stanovení diagnózy

Ke stanovení diagnózy je většinou nutné opakované vyšetření odborným lékařem. Někdy pomůže odběr a vyhodnocení krve a moči (laboratorní vyšetření), rentgen, ultrazvuk neboli sonograf, CT (počítačový tomograf, hovorově „cétéčko“) nebo MR (magnetická rezonance).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. V čem spočívá záludnost zánětu apendixu?
 2. Jaká bolest doprovází zánět apendixu?
 3. Jakou mívá pacient při zánětu apendixu teplotu?
 4. Pro co svědčí náhlý ústup bolestí břicha při podezření na apendicitidu?
 5. Za jakých podmínek je vhodná plánovaná operace apendixu?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 13. prosince 2009

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažíváníbřichoorgányžaludek
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
bolestbřichonádorylátková výměnaorgányžaludekstrava-zažívánízhoubnécévymikroorganizmy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Prevence a léčba žlučových kamenů
9. listopadu 2007
břichostrava-zažíváníprevencebolestzánětorgány
Prevence a léčba žlučových kamenů
Žlučové kameny vznikají špatnými stravovacími návyky – zejména zapíjením jídla vodou. Operace žlučníku tvorbu dalších žlučových kamenů nezastaví. Jejich tvorbě zamezí až změna stravovacích návyků.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
strava-zažívánízdravý životní styllátková výměnabřichobolestorgánycévyžaludekprevence
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Mýtus o urychlení rakoviny operací
5. října 2007
mýtybřichonádoryošetřenízhoubnéorgánybolestporanění
Mýtus o urychlení rakoviny operací
Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalená. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotazánětušní-nosní-krčnídětskéboleststařeckéneúrazovéprevence
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
zánětteplotabolestnemocneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikateplotazánětnemocstrava-zažívánízvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
bolestbřichoprevenceneúrazovénemockrváceníorgányzánětzvracení
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem může vzniknout ledvinová kolika.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?