Zánět červovitého přívěsku slepého střeva

Mnohotvárnost příznaků zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (hovorově slepák) bývá příčinou komplikací nebo zanedbání jeho léčení. V případě nejasných bolestí břicha je třeba vyhledat odborného lékaře (chirurga).

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 13. prosince 2009
 

Toto onemocnění je řazeno mezi náhlé příhody břišní. To znamená, že nejčastějším řešením bývá operace. Přestože se jedná o známé a běžné chirurgické onemocnění, bývá doprovázeno řadou nejasností, chyb, omylů a bohužel někdy končívá i tragicky. Důvodem je značná mnohotvárnost příznaků v začátku i v průběhu onemocnění.

Tenké střevo ústí do tlustého střeva v pravém podbřišku. To však neplatí vždy! Spodní část tlustého střeva se nazývá slepé střevo a z něj vychází červovitý přívěsek (appendix vermiformis). Apendix však odstupuje jakýmkoli směrem! Tento přívěsek je ten, který se může zanítit. Laicky se nazývá jako slepák, správně zánět červovitého přívěsku slepého střeva neboli apendicitida (z latinského appendicitis).

Počáteční příznaky zánětu slepého střeva

Pro zánět přívěsku slepého střeva neexistují žádné typické příznaky. Mohou být zcela nenápadné nebo náhle vzplanou v plné síle a mohou trvat stejně tak hodinu jako celé dny.

Zánět může začít tak, že zdravý člověk večer usne a v noci jej probudí prudká nesnesitelná bolest břicha. Může také začít jako občasné pobolívání břicha, které vždy po určité době samo ustane. Umístění bolesti bývá různé, nejčastěji kolem pupku. Do pravého podbřišku se bolest stěhuje spíše později.

Počátek zánětu se může projevovat také pouze pocitem zažívací nepohody, nepopsatelným pocitem že je cosi v nepořádku (střevní diskomfort). Nevolnost nebo zvracení bývá častým doprovodným znakem zánětu stejně jako nechutenství. Průjem se objevuje spíše výjimečně a teplota bývá často normální nebo jen lehce zvýšená. Popsané příznaky se mohou vyskytovat jednotlivě nebo se jakkoli kombinovat.

Pozdější příznaky apendicitidy

Počáteční příznaky mohou být podceněny nebo přehlédnuty. Zánětlivé změny se pak mohou dále rozvíjet a soubor příznaků se začne měnit.

Zanícený přívěsek může kdykoli:

 • odumřít včetně nervových zakončení a tím náhle přestat bolet (chirurgické rčení: „mrtvý červ nebolí“) a následně
 • prasknout, kdy se střevní obsah vylije do dutiny břišní. Pak se vyvíjí místní nebo celkový velmi bolestivý zánět pobřišnice (blány, která vystýlá dutinu břišní).

Bolesti se mohou stupňovat a bolí každý pohyb. Pacient nemůže chodit a hledá úlevovou polohu – drží se v předklonu, dítě si sedá na bobek. Tehdy je většinou vysoká teplota, bolí pravý podbřišek nebo celé břicho (podle místa a ohraničení zánětu). Stav je závažný a stále se zhoršuje. Pacient je ohrožen na životě.

Vývoj, léčení a komplikace apendicitidy

Zánět může pokročit a stát se zřejmým. Pak vyřeší problém operace – odstranění červovitého přívěsku slepého střeva (appendectomie). Plánovaná appendectomie je preventivní odstranění třeba i nezměněného apendixu v případě opakovaných bolestí břicha a nejistých výsledků vyšetření. Provádí se z důvodu předejití komplikacím.

 • Dlouhodobé a opakované potíže mohou vést ke změnám v okolí apendixu. Může vzniknout souvislost mezi onemocněním apendixu, vaječníkem a vejcovodem (většinou vpravo).
 • Může vzniknout souvislost mezi apendixem a pravým močovodem.
 • Vzniklé srůsty po opakovaných zánětech mohou negativně ovlivnit trávení.

Zánět však může také zůstat v počátečním stádiu a časem samovolně ustoupit. Přiložený studený obklad na pravý podbřišek může ústup zánětu podpořit (takzvané „rozhánění slepáku“).

i Ke stanovení diagnózy je většinou nutné opakované vyšetření odborným lékařem. Někdy pomůže odběr a vyhodnocení krve a moči (laboratorní vyšetření), rentgen, ultrazvuk neboli sonograf, CT (počítačový tomograf, hovorově „cétéčko“) nebo MR (magnetická rezonance).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. V čem spočívá záludnost zánětu apendixu?
 2. Jaká bolest doprovází zánět apendixu?
 3. Jakou mívá pacient při zánětu apendixu teplotu?
 4. Pro co svědčí náhlý ústup bolestí břicha při podezření na apendicitidu?
 5. Za jakých podmínek je vhodná plánovaná operace apendixu?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 13. prosince 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
inevolnostizvraceníibřichoistrava-zažíváníinádoryizhoubnéicévy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby, /ileus
Prevence a léčba žlučových kamenů
9. listopadu 2007
ižlučníkibřichoiříháníizvraceníistrava-zažíváníiprevenceizánětistrach
Prevence a léčba žlučových kamenů
Žlučové kameny vznikají špatnými stravovacími návyky – zejména zapíjením jídla vodou. Operace žlučníku tvorbu dalších žlučových kamenů nezastaví. Jejich tvorbě zamezí až změna stravovacích návyků.
Prevence a léčba žlučových kamenů, /zlucove_kameny
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Mýtus o urychlení rakoviny operací
5. října 2007
irakovinaimýtyistrachinádoryizhoubnéiuzlinyikrváceníizvracení
Mýtus o urychlení rakoviny operací
Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
Mýtus o urychlení rakoviny operací, /mytus_o_rakovine
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
iledvinyimočikolikaiprevenceineúrazovéikrváceníizvraceníizánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?