Jaroslav Pavelka na téma ibřichoižaludekistřevo30. dubna 2009

Spolknuté nebezpečné a ostré předměty

Spolknutý ostrý předmět většinou nezpůsobí žádné potíže a bez problémů projde zažívacím traktem. Potíže může způsobit spíše větší předmět, který nemusí projít zúženými místy zažívacího traktu. Nejzávažnější poranění způsobí spolknutá kyselina nebo zásada.

iZískat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/spolknute_predmety?usp=sharingi Diskutovat na našem Facebooku i Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

Spolknuté ostré předměty většinou potíže nezpůsobí

Ostré předměty mohou poranit při kousání jazyk a dutinu ústní. To se stává výjimečně. Při mělnění potravy jsou totiž záhy zjištěny a se stravou vyplivnuty. Eventuelní poranění ústní dutiny nebývá vážné.

Spolknutí ostrých předmětů jako střepů, hřebíků nebo špendlíků v žaludku ani ve střevech nezpůsobí žádné potíže. Stěna střevní uhne před hrotem špendlíku podobně, jako se nepodaří napíchnout žížalu na mokré hladké podložce. Špendlík se ve střevě vždy otočí hlavičkou napřed a putuje spolu se stravou zažívacím traktem a vyjde se stolicí. Stěna žaludku nebo střevní nebývá hrotem ani ostřím střepu poraněna! Plochý střep nebo ostří žiletky by mohly teoreticky poranit až konečník při stolici.

Při polykání mohou ostré předměty poranit hrtan nebo jícen. Známé je poranění rybí kostí. Mnohem častější a méně známé je však poranění kuřecí kostí, které bývá spojeno s hltavým způsobem jídla. Kost v dutině ústní zbrklý jedlík podcení a spolkne spolu se soustem. Takové poranění jícnu může být závažné.

Spolknuté velké sousto může uvíznout v jícnu

Mnohem závažnější je spolknutí velkého sousta. Špatně rozmělněné sousto nedostatečně promísené slinami může uvíznout v jícnu. Typicky to bývá suchý včerejší rohlík nebo kus tuhého masa. Vzniklá bolest je nejprve pálivá, je doprovázena sliněním. Po určité době se sousto většinou uvolní a sklouzne do žaludku. K tomu většinou pomůže doušek vody.

Jestliže se sousto neuvolní, přetrvává tlak za hrudní kostí a nadměrné slinění. Pak je nutné sousto uvolnit speciálním přístrojem – endoskopem (přístroj, kterým lze vidět a ošetřovat uvnitř tělních dutin).

Žádné potíže nezpůsobí malým dětem často spolknutá náušnice nebo podobný předmět. Teoreticky by mohla být nebezpečná určitá baterie, kdyby došlo k narušení jejího kovového obalu a obsah by mohl být zdraví škodlivý.

Spolknutí mince je rovněž u dětí velmi časté. Do velikosti průměru 23 milimetrů (pětikoruna) většinou projdou traktem. Větší mince může uvíznout v žaludku; neprojde do střeva. Pak je nutné ji odstranit endoskopicky (popsáno výše). Další místo, kde může mince uvíznout, je přechod z tenkého do tlustého střeva. Vyjde-li však ze žaludku, bývá její postup podporován zbytkovou stravou a běžně odejde se stolicí rovněž bez komplikací.

i Ucpání střeva spíše způsobí velké množství spolykaných drobných jadérek, různých suchých semínek, pecek nebo tuhé dužiny pomerančů.

Spolknutí kyseliny nebo zásady

Spolknutí silné kyseliny je velmi závažné poranění. Poleptáním jícnu kyselinou vznikají nenapravitelné škody (v nejlepším případě zúžení jícnu). V žaludku již kyselina nevadí – žaludek je na kyselinu zvyklý. Jako první pomoc je třeba kyselinu ředit nebo šetrně neutralizovat a nikdy nevyvolávat zvracení (nové poleptání jícnu).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Polknutí čeho je mnohem závažnější zranění než spolknutí ostrého předmětu?
  2. Jak to, že spolknutý špendlík většinou nezpůsobí žádné potíže a projde zažívacím traktem?
  3. Co bývá poraněno při spolknutí rybí nebo kuřecí kosti?
  4. Může být nebezpečné spolknutí velkého sousta?
  5. Čím může být dítěti nebezpečná spolknutá mince?
  6. Jaká je první pomoc při polknutí kyseliny?

Informace o článku

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 30. dubna 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
inevolnostizvraceníibřichoistrava-zažíváníinádoryizhoubnéicévy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Nejčetnější kategorie článků
iboulička ibřicho icévy idětské ihygiena iimunita ikrvácení ikůže-podkoží ilátková výměna imikroorganizmy imočová soustava imozek-nervy inádory ineúrazové inevolnost inezhoubné ipocení ipohyb iporanění iporuchy vědomí iprevence iprochlazení iprvní pomoc isrdce istrach istrava-zažívání itekutiny iteplota iúrazy iuzliny ižaludek izánět izdravý životní styl izhoubné ižláza izlomeniny ižlučník izvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

  • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
  • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
  • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
  • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
  • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?