Nejčastější stařecké zlomeniny
Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).
Zlomenina obratle
Po pádu na zadek může snadno dojít ke zlomenině obratle. Nejčastěji se láme poslední hrudní obratel nebo 1. či 2. obratel bederní (zhruba na úrovni ledvin). Bolestivost bederní páteře po pádu přisuzuje pacient pohmoždění. Obratel se však násilím zbortil. Většinou nedochází k poškození míchy, není tedy nebezpečí ochrnutí dolních končetin. Někdy může dojít k deformitě páteře (až ke vzniku hrbu).
První pomocí po zlomení obratle je lék proti bolesti. Transport k vyšetření musí být vleže – sanitou. Léčení pomocí zvláštního korsetu trvá asi 3 měsíce. Operační řešení je nutné výjimečně a trvalé následky nebývají.
Zlomenina krčku stehenní kosti
Velmi často je pádem v koupelně nebo pádem ze židle způsobena zlomenina krčku stehenní kosti. Staří lidé často nemohou pro artrózu kloubů dobře chodit; mohou však jezdit na kole. Pád z kola pak končívá rovněž zlomeninou krčku stehenní kosti.
Zlomenina je laicky dobře rozpoznatelná. Poraněná kyčel je bolestivá a pacient se nemůže postavit. Vleže je končetina zkrácená oproti zdravé straně a zevně rotovaná.
První pomoc spočívá v podání léku proti bolesti a transportování k vyšetření opět vleže – sanitou. Léčení bývá operační, následuje rehabilitace. Zhojení je většinou do 6 týdnů a trvalé následky se vyskytují zřídka.
Zlomenina zápěstí
Zlomené zápěstí je nejčastější stařeckou zlomeninou. Po zakopnutí a pádu dopředu na ruce se často láme zápěstí. Zlomenina se vyznačuje bolestivostí, deformací a rychle nastupujícím otokem. První pomoc spočívá v uložení končetiny do šátkového obvazu.
Na bolestivé místo je možno přiložit studený obklad (nejlépe zmrazená zelenina v plastovém sáčku) a vsedě transportovat zraněného k vyšetření. Léčení spočívá podle druhu zlomeniny v narovnání kostí v místním znecitlivění nebo operační řešení v celkové anestesii, následuje fixace a rehabilitace. Doba léčení bývá asi 6 týdnů, trvalé následky závisí na druhu zlomeniny.
Zlomeniny pažní kosti a lokte
Při pádu z lůžka, z křesla či v koupelně může dojít ke zlomení pažní kosti nebo lokte. Většinou se jedná o závažné a často obtížně léčitelné úrazy. Zlomenina se projevuje opět bolestivostí a deformací v postiženém místě, otok rovněž nastupuje velmi rychle (jako u zlomeniny zápěstí).
Při nezafixované končetině otok i modřina stékají gravitací směrem k prstům. Proto první pomoc spočívá ve fixaci předloktí ve vodorovné poloze v šátkovém obvazu. Je vhodné přiložit studený obklad a vsedě transportovat zraněného k vyšetření.
Léčení bývá složité; většinou vyžaduje operační řešení. Doba léčení je asi 4 týdny. Trvalé následky v oblasti lokte se týkají omezení hybnosti různého stupně.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Proč mají staří lidé křehké a málo pevné kosti?
- Jakl se projevuje častá zlomenina krčku stehenní kosti?
- Jaká je první pomoc při časté zlomenině zápěstí?
- Lze laicky odlišit bolestivost páteře po pádu od zlomeniny obratle?
Informace o článku
- Jaroslav Pavelka Autor:
- 22. června 2009 Datum vytvoření:
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 20. listopadu 2008
- bolestpohybrehabilitaceneúrazovéprevencenemocúrazy
- Bolesti v zádech, houser
- Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/bolesti_v_zadech_houser?usp=sharing
- 28. března 2010
- bolestneúrazovéprevenceúrazyorgánypohybbřicho
- Léky proti bolesti neboli analgetika
- Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/leky_proti_bolesti?usp=sharing
- 3. prosince 2010
- krvácenízlomeninyporaněníbolestcévyzánětbřichopohyborgányneúrazové
- Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/nalehavost_lekarskeho_vysetreni?usp=sharing
- 18. března 2012
- stařeckérehabilitacebolestpohybprevencenemocúrazy
- Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
- Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/artroza?usp=sharing