Jaroslav Pavelka na téma poraněníúrazyprvní pomoc11. srpna 2009

Časté úrazy malých dětí

Mechanizmy úrazů malých dětí se stále stejně opakují. Jestliže budou opatrovníkům známé, je snadné takovým úrazům předcházet.

sharehttps://www.pralek.cz/urazy_deti?usp=sharing Sdílet na facebooku

Pády malých dětí

Pády malých dětí jsou někdy velmi bizarní. Dítě se často při pádu převaluje přes zakloněnou hlavu, aniž by si způsobilo jakoukoli újmu na zdraví. S oblibou jsou takové pády vysílány v rámci veselých videí na internetu. Aby ve výsledku skutečně nedošlo k poranění, je nutné dodržovat určitá pravidla.

Dítě, které se učí chodit, padá velmi často. Vzhledem k nedokonalé koordinaci pohybů nestihne při pádu natáhnout ruce dopředu a padá na hlavu nebo dokonce přes hlavu přepadává. Takový pád na trávníku nebo na koberci většinou nezpůsobí žádný úraz. Kosti jsou dosud velmi pružné a ke zlomenině doje jen zřídka.

 • Problém může nastat, jde-li malé dítě s opatrovníkem za ruku a padá. Pak jej opatrovník za ruku pozvedá, aby předešel jeho pádu. Jestli se dítě pootočí setrvačností kolem osy své ruky (pronatio dolorosa), snadno doje k vykloubení hlavičky kosti vřetení z vazivového poutka v lokti (luxatio dolorosa). Následně dítě poraněnou končetinu přestane používat a jakákoli manipulace je velmi bolestivá. Zkušený chirurg jednoduchým manévrem napraví vykloubení. Jistě je však jednodušší nikdy dítě nezvedat za jednu ruku.
 • Problém nastane vždy při pádu na ostrou hranu (nejčastěji radiátor, roh stolu, práh dveří, ostrá hrana schodu, nevhodná hračka, ostrý kámen). Vzniklé drobné krvavé poranění hlavy je nutné ošetřit a odlišit prosté poranění hlavy od otřesu mozku. Je jistě lepší takovému poranění předejít a chůzi nacvičovat na takových místech, kde ke krvavému poranění nemůže dojít.
 • Vážný problém nastane, má li dítě při pádu v ústech lízátko nebo jinou tyčku (klacík, lžičku, tužku). Následné poranění hrtanu, patra nebo dutiny ústní může být závažné. Jako první pomoc v takovém případě lze doporučit neprodlený transport k lékařskému ošetření. Přirozené strkání všech předmětů do úst je třeba sledovat a patřičně preventivně korigovat.
 • Další problém může při pádu nastat, má-li dítě v ústech jídlo. Při pádu na zadek může dítě sousto (bonbón, sousto potravy) vdechnout a dusit se. Musí následovat resuscitace. Jistě je jednodušší, aby dítě při jídle i při mlsání sedělo (třeba na klíně nebo na zvláštní stoličce) a při běhání mělo vždy prázdná ústa.

Omotaný vlas kolem prstu

Při koupeli kojence spadne matčin vlas do vody. Při mytí nožiček je nepozorovaně omotán kolem prstu na noze. Při osušování není nic zvláštního vidět, dítě nic nebolí, je spokojené. Při následném oblékání může vlas prst zaškrtit.

Do prstu přitéká normálně tepenná krev, zaškrcení však způsobilo, že krev z prstu spatně žílami odtéká. Dítě je v noci neklidné, pláče. Příčina není jasná. Teprve ráno po svlečení se ukáže zarudlý a oteklý (zvětšený) prst na noze. Vlas v hluboké rýze není vidět. Zkušený lékař ihned ví, o co se jedná a vlas uvolní, prst se brzy vrátí do původních poměrů.

Spáleniny a jejich prevence

Nejzávažnějšími úrazy jsou spáleniny. Co dělat, aby ke spálenině malého dítěte vůbec nedošlo:

 • Jestliže dítě dosáhne na ubrus, jistě se jej při pádu chytne a zvrhne na sebe vše co je na stole včetně horkých nápojů – proto dočasně nepoužívat ubrus.
 • Jestli dítě dosáhne na kraj stolu kde stojí horká káva na podšálku, jistě se přidrží stolu tak, že na sebe kávu zvrhne – kávu servírovat bez podšálku a nepokládat ji na kraji stolu.
 • Když dítě dosáhne na vařečku v hrnci na sporáku, ze zvědavosti se za ní chytne a zvrhne na sebe celý hrnec – ke sporáku dítě vůbec nepouštět.
 • Táhne-li dítě autíčko na provázku a pozoruje jej – pak jde pozpátku a stojí-li na zemi jemu v cestě hrnec s horkou vodou, pak do něj upadne zadečkem. Utrpí tak úraz neslučitelný se životem! Chladnoucí hrnec mít stále mimo dosah dítěte.
 • Dostane-li se dítě poprvé do styku s doruda rozpálenými kamny, jistě si na ně bude chtít sáhnout. Spálenina obou dlaní je život ohrožující úraz! Předem a opakovaně upozorňovat na horké předměty.
 • Při výluce horké vody na sídlišti matka ohřeje vodu na sporáku, nalije ji do vany, zapomene připustit studenou vodu a dítě opaří. Jde bohužel o častý úraz.
 • Nedopustit spálení sluncem přiměřeným opalováním nebo užíváním ochranných krémů.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč jsou pády malých dětí bizarnější než pády ostatních lidí?
 2. Proč se nesmí dítě zvedat do výšky za jednu ruku?
 3. Proč má mít dítě při všech tělesných aktivitách prázdná ústa?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 11. srpna 2009

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Nejčastější dětské zlomeniny a jejich zvláštnosti
9. června 2009
zlomeninydětskéúrazyporaněnípohybprvní pomoc
Nejčastější dětské zlomeniny a jejich zvláštnosti
Většina dětských zlomenin se hojí dobře, rychle a bez trvalých následků (snad jen s výjimkou zlomenin lokte). Dětské zlomeniny bývají někdy laicky těžko rozpoznatelné.
Drobná krvavá poranění
22. ledna 2008
kůže-podkožíúrazyporaněníkrváceníbolestprvní pomocmikroorganizmyzánětpohyb
Drobná krvavá poranění
Správné ošetření drobného poranění zkracuje dobu léčení, šetří bolest a pomáhá předcházet zánětlivým komplikacím. Rána by měla být ošetřena do 6 hodin od úrazu.
Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
11. září 2008
poruchy vědomímozek-nervyzvraceníporaněníúrazy
Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
Pohmoždění hlavy lékařské vyšetření nevyžaduje. Vyjmenované příznaky otřesu mozku však vedou zraněného k lékařskému vyšetření.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
úrazykrváceníporaněníspáleninyzlomeninyvykloubeníbolestzánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
zdravý životní stylprevencealergiemikroorganizmyantibiotikadětskézánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Resuscitace neboli oživování
20. dubna 2008
poruchy vědomíporanění
Resuscitace neboli oživování
V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.
Zarůstající nehty na palcích dolních končetin
19. dubna 2009
nehethygienazánětbolestprevenceteplotamikroorganizmypohyb
Zarůstající nehty na palcích dolních končetin
Zarůstání nehtů je časté bolestivé onemocnění vzniklé špatným zastřižením nehtu. Řešením je odstranění zánětu a jeho prevence. K úplnému zhojení dojde až tehdy, když zastřižený nehet doroste na správné místo.
Ochlazení jako první pomoc při spálenině
21. října 2007
poraněníprvní pomocúrazykůže-podkožíbolestbřichopohyb
Ochlazení jako první pomoc při spálenině
Okamžité ochlazení spáleniny zásadně snižuje závažnost úrazu a jeho následky! Nejlépe poslouží proud studené čisté vody. O výsledné závažnosti úrazu rozhoduje každá sekunda.
Zásady správného opalování
3. září 2010
kůže-podkožízdravý životní stylprevencezhoubnézánětstrava-zažívánínádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?