Jaroslav Pavelka na téma zánětkůže-podkožíboulička23. prosince 2010

Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou

Zánětlivé změny ložiska nad hýžďovou rýhou jsou extrémně bolestivé. Onemocnění však není nijak nebezpečné. K odstranění bolesti může dojít samovolně (prasknutím) nebo drobným chirurgickým zákrokem. Definitivním řešením onemocnění je však jedině operace.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/zanetlive_lozisko_nad_hyzdovou_ryhou?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou se nazývá sakrální dermoid, sinus pilonidalis sacralis, dermoepidermální cysta, případně džípová nemoc.

Příčina vzniku sakrálního dermoidu

 1. Na počátku vývoje lidského zárodku (embrya) vzniká mícha na povrchu zad. Teprve v průběhu dalšího vývoje se mícha zanořuje do páteřního kanálu. Někdy se bohužel stává, že spolu s míchou se do podkoží dostane i několik kožních buněk.
 2. Kožní buňky se chovají v podkoží naprosto stejně, jako by byly na povrchu kůže; množí se, odumírají, potí se, často z nich vyrůstají chlupy. Tím postupně vzniká cysta, která většinou nepůsobí žádné potíže.
 3. Teprve v souvislosti s pubertou a tedy se změnou hormonů a následně změnou vlastností kůže dochází k infekci cysty a vzniká absces. Absces se projeví nejčastěji v postpubertálním věku jako velmi bolestivá boulička vzniklá nad kostrčí.

Toto onemocnění se často projevilo mimo jiné také u mladých řidičů džípů v americké armádě. Vzhledem k tomu, že mnozí z nich měli chlupatá záda, domnívali se vojenští lékaři, že nemoc vzniká odlamováním chlupů a jejich natlačováním do podkoží nad hýžďovou rýhou. Proto se nemoc začala neadekvátně označovat jako „džípová nemoc“.

Léčení sakrálního dermoidu

Pokud absces nepraskne sám (nejčastěji při koupeli), přivede bolest a zvýšená teplota pacienta na chirurgickou ambulanci. Lékař absces uvolní (vypustí obsah) a do vzniklé dutiny založí drén. To pacientovi přináší okamžitou úlevu od bolesti a ústup teploty. Většinou následuje několik převazů.

K operaci lze přistoupit až po zklidnění zánětu; s odstupem několika týdnů. Operace se provádí v celkové narkóze. Je nutné odstranit celou původní dutinu, která mívá bizarní tvar (různé cípy a choboty), aby nedošlo ke znovupropuknutí onemocnění (recidiva).

Teprve po důkladném operačním odstranění cysty je onemocnění definitivně vyřešené. Někdy se však stává, že po vypuštění abscesu a následném ústupu potíží se pacient k operaci neobjedná. V takovém případě se mohou potíže vrátit; a to velmi brzy nebo třeba i s odstupem několika let.

Riziko zánětlivých komplikaci je vzhledem k blízkosti konečníku velmi vysoké. Nedojde-li k zánětu, doba léčení nemusí přesáhnout 3 týdny. V případě zánětlivých komplikací se však může protáhnout i na několik měsíců.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč se sakrální dermoid projevuje nejdříve s příchodem puberty?
 2. Jakou má sakrální dermoid příčinu?
 3. Proč bývá sakrální dermoid označován také jako džípová nemoc?
 4. Proč je k definitivnímu vyléčení sakrálního dermoidu nezbytné operační řešení?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 23. prosince 2010

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
nádorybouličkaneúrazovéstrachnezhoubnéžlázaspáleninybolest
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory se označují podle tkání, ze kterých vycházejí. Preventivní odstranění některých nádorů se stalo rutinou, u ostatních většinou postačí pravidelné kontroly.
Boj proti akné
26. února 2008
žlázakůže-podkožíbouličkaprevencestrava-zažívánízánětteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátípocenínevolnostbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestimunitapocenílátková výměnaúrazovéneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Onemocnění prsu
29. června 2010
žlázanádorynezhoubnézhoubnéneúrazovéporaněnízánět
Onemocnění prsu
Ženský i mužský prs mají stejný základ, chorobami prsu trpí ženy i muži, ženy častěji. Některé změny prsu jsou přirozené, jiné je nutné vyšetřit a mnohdy i řešit. Včasné vyšetření vede k definitivnímu vyléčení bez následků.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazáněthygienastrava-zažívánínevolnostzvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?