Jaroslav Pavelka na téma nehethygienazánět19. dubna 2009

Zarůstající nehty na palcích dolních končetin

Zarůstání nehtů je časté bolestivé onemocnění vzniklé špatným zastřižením nehtu. Řešením je odstranění zánětu a jeho prevence. K úplnému zhojení dojde až tehdy, když zastřižený nehet doroste na správné místo.

sharehttps://www.pralek.cz/zarustajici_nehty?usp=sharing Sdílet na facebooku

Příčinou zarůstání nehtů bývá špatně provedená toaleta (zastřižení) nebo výjimečně úraz nehtu. Nehty na prstech nohou musí být ošetřeny tak, aby tlakem boty nebo vedlejšího prstu nemohl být ostrým rohem nehtu zraňován nehtový val. Ostrý roh vznikne nesprávným zapilováním nebo zastřižením okraje nehtu do obloučku odstraněním původního rohu nehtu, který z palce vyčníval. Roh nehtu je tím nesprávně ukryt v nehtovému valu. Podél nehtu se do poraněného nehtového valu dostávají mikroorganizmy a vyvíjí se zánět.

Místní zánět je hlavně v začátku velmi bolestivý. Téměř výhradně se jedná o palce nohou; ostatní prsty takto onemocní zřídkakdy. Zarůstáním nehtů trpí nejčastěji starší děti a mladí lidé. Bolestivost nehtového valu nutí pacienta snažit se ho nůžkami uvolnit, což se nedaří a naopak další zásahy zhoršují situaci a podporují narůstající infekci.

Vývoj a projevy zarůstání nehtů

Zánět začíná bolestí na konci nehtového valu palce a postupně se může rozšířit po celém valu. V případě neléčení může přejít do zánětu celého posledního článku postiženého prstu včetně zánětu pod nehtem a zánětu kosti.

Projevy zánětu jsou:

 1. zpočátku jen bolestivost (bez jiných projevů zánětu),
 2. následuje zarudnutí, které začíná na konci valu a postupně se rozšiřuje,
 3. zvýšená teplota v bolestivém místě,
 4. otok a zvětšení celého nehtového valu,
 5. často následuje hnisavá sekrece z oblasti mezi nehtovým valem a nehtem.

Jako komplikace se mohou vyskytnout i celkové známky zánětu se zánětem lymfatické cévy, s horečkou, se zvětšenými bolestivými lymfatickými uzlinami. Bolestivost je závislá na stádiu zánětu; pokročilé stádium zánětu bolívá méně. Onemocnění je dlouhodobé a může trvat měsíce i roky.

Řešení zarůstajících nehtů

 1. První fáze léčení spočívá v potlačení zánětu:
  1. Hypermanganová nebo betadinová koupel (ve vlažné vodě s příměsí zvolené desinfekce) působí protizánětlivě a lze ji provádět svépomocí. Roztok hypermanganu musí být slabě růžový. Při koupeli je třeba odtlačovat bolestivý nehtový val od nehtu, aby tam mohla desinfekce proniknout. Koupel je vhodné provádět 2krát denně po dobu asi 2 minut.
  2. Vlhká komůrka – gelová terapie, kterou doporučuje a předepisuje ošetřující lékař. Lze ji použít pouze za určitých podmínek.
 2. Druhá fáze léčby zarůstajících nehtů je preventivní, až do doby úplného zhojení. Po zklidnění zánětu (po zmírnění bolesti a otoku) následují koupele v odvaru heřmánku (Chamomilla). Proces koupele je stejný jako již popsaný včetně odtlačovaní nyní již nebolestivého nehtového valu. Heřmánek podporuje hojení a zároveň blahodárně vysušuje nemocná místa.

Při nezdaru zmíněných metod léčby je v určité fázi zánětu možno přistoupit k operaci; tzv. plastika nehtu nebo nehtového valu.

Nevhodná manipulace nůžkami pod nehtový val vede opakovaně ke vzplanutí infekce i po opakovaných plastických operacích. Úplné zhojení zarůstajícího nehtu nastane tehdy, když okraj nehtu doroste tak daleko, aby nemohlo docházet k dalšímu poraňování nehtového valu.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jaká je příčina zarůstání nehtu?
 2. Proč zarůstající nehet časem může přestat bolet?
 3. Proč jsou vhodné v počátku onemocnění koupele v dezinfekčním roztoku a později koupele v hojivém roztoku?
 4. Může po zdařilé plastice opět zarůstat nehet?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 19. dubna 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazánětstrava-zažívánízvracenímočová soustava
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
zánětbolestteplotatekutinyspáleninyneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestlátková výměnaúrazovéneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátízánětbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
kůže-podkožíteplotabouličkazánětbolestnádoryzhoubnénezhoubnécévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?