Závažnost bodných a střelných poranění

Poranění zabodnutým předmětem nebo zástřel je závažné podle toho, jak a které vnitřní orgány jsou poškozeny.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 15. května 2009
 

Poranění tupým předmětem

Předmět zabodnutý do kůže (nejčastěji hřebík, šroubovák, tupý nůž) často nelze vytáhnout z rány, protože pevně drží v kůži. To je dáno tím, že je kůže velmi pružná.

i V okamžiku pronikání hrotu hřebíku kůží je kůže velmi prohnutá a napnutá a ve výsledku je otvor v kůži menší, než je průměr proniklého předmětu. Proto je poranění tupým předmětem bolestivé.

Kůže jej pevně drží a kolem zabodnutého předmětu je velmi napjatá. K odstranění předmětu bývá nutné znecitlivění okolí, drobné naříznutí otvoru (jeho zvětšení) a následně snadné vyproštění předmětu.

Poranění ostrým předmětem

Ostré předměty při pronikání kůži nenapnou. Otvor je pak stejně velký jako pronikající předmět, například injekční jehla. Poranění ostrým předmětem téměř nebolí. Čím ostřejší je pronikající nástroj, tím menší je způsobená bolest.

i Velmi ostré jsou například skleněné střepy, které při pronikání kůži řežou pod určitým úhlem. Vzniklá rána pak může být zcela jiná než původní střep. Nebezpečí poranění střepem spočívá v jeho snadném pronikání do hlubokých struktur.

Drobná ranka na zápěstí může souviset se závažným poraněním šlach, cév nebo nervů. Při poranění ruky je třeba vždy vyzkoušet hybnost a citlivost prstů. V prstech totiž nejsou žádné svaly. Prsty jsou složeny pouze z kostí, kloubů, vazů, šlach, tuku, kůže a nehtů. Pohybové svaly prstů jsou uloženy na předloktí. K prstům vedou pevné šlachy, které pohyb přenáší. V případě přerušení některé šlachy nelze provést pohyb příslušným prstem.

Zabodnutý nebo uvízlý předmět v těle

Zapíchnutí a zalomení jehly nebo třísky do chodidla je velmi svízelné a časté poranění. V tukovém polštáři chodidla se zabodnutý předmět těžko hledá. Někdy předchází jeho odstranění i několik neúspěšných pokusů. Třísky a předměty organického původu je nutné odstranit, jinak by byly příčinou opakovaných zánětů.

Drobné kovové předměty (nejčastěji odštěpky kovu při uhození kladivem do majzlíku) není nutné za každou cenu odstraňovat. Bolest ustoupí po ústupu zánětu. Kovové částečky pak často vrostou do podkoží, časem jsou obaleny jizevnatou tkání a nepůsobí majiteli žádné potíže.

i Střepina však může působit potíže například drážděním nervu. Pak je její odstranění nutné.

i Střelné poranění je závažné podle toho, jaké tkáně jsou projektilem zdevastované nebo poškozené (průstřel hrudníku). Přežije-li postřelený člověk, cílem chirurgů na operačním sále je napravovat škody, které způsobila energie projektilu.

Spojují se roztříštěné kosti, sešívají se porušené cévy, šlachy, svaly, nervy. Všechny části často roztrhaného projektilu nebo všechny broky není ani možné ani nutné odstranit. Vyjmutí projektilu samotného bývá prioritou pouze v amerických filmech.

Zapíchnuté silnější předměty (např. šíp, drát, větev) není vhodné při první pomoci z těla vůbec uvolňovat, ale naopak transportovat poraněného k ošetření i se zapíchnutým předmětem.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Jaký je rozdíl v bodném poranění tupým a ostrým předmětem?
  2. Proč není dobré v rámci první pomoci odstraňovat zabodnutý předmět z těla?
  3. Proč není nutné vždy odstraňovat v těle uvízlé kovové střepiny?
  4. S čím může souviset drobná ranka na zápěstí?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 15. května 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Drobná krvavá poranění
22. ledna 2008
ikůže-podkožíiúraziporaněníikrváceníiprvní pomocimikroorganizmyizánětipohyb
Drobná krvavá poranění
Správné ošetření drobného poranění zkracuje dobu léčení, šetří bolest a pomáhá předcházet zánětlivým komplikacím. Rána by měla být ošetřena do 6 hodin od úrazu.
Drobná krvavá poranění, /poraneni
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Noční brnění prstů ruky
17. ledna 2011
imozek-nervyipohybizánětinádoryinezhoubné
Noční brnění prstů ruky
Syndrom karpálního tunelu se projevuje brněním, trnutím až bolestí 2. až 4. prstu ruky. Potíže narůstají hlavně v noci. Rozhýbání prstů pomůže pouze krátkodobě. Trvalým řešením obtěžujících potíží je operační uvolnění utlačovaného nervu.
Noční brnění prstů ruky, /karpalni_syndrom
Závažné poranění hrudníku a pneumotorax
22. srpna 2013
idýcháníiúrazistrachikrevizlomeninyiprvní pomocipohyb
Závažné poranění hrudníku a pneumotorax
Pneumotorax je výskyt vzduchu v prostoru mezi plícemi a hrudníkem. Příslušná plíce se tak stává nefunkční. Její úlohu (dýchání) většinou plně nahradí druhá (zdravá) plíce.
Závažné poranění hrudníku a pneumotorax, /pneumotorax

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?