Jaroslav Pavelka na téma žlázakůže-podkožíboulička26. února 2008

Boj proti akné

Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.

sharehttps://www.pralek.cz/akne?usp=sharing Sdílet na facebooku

Mazová žlála je drobný váček s kanálkem, kterým na povrch kůže vytéká maz v různém množství a různém složení. Tím je kůže zvlhčována nebo promašťována (podle momentální potřeby), aby byla pevná, pružná, vláčná a odolná.

Ucpaná mazová žláza se zvětšuje, stává se viditelnou nebo hmatnou bouličkou (ateromem). V případě pnutí je citlivá. Ucpaný vývodný kanálek může být vidět jako černá tečka v kůži. Vyprázdnění ucpané žlázky lze podpořit mechanicky – vymáčknutím.

Mechanické vyprázdnění nezanícené žlázy

Jestliže se vymáčknutí podaří bez většího násilí a do žlázky nepronikne infekce, může být problém vyřešen. V opačném případě hrozí vznik zánětlivých komplikací.

Před mechanickým vyprazdňováním přeplněných žláz je nutné kůži omýt teplou vodou a desinfikovat. Stejně je potřeba očistit ruce a k ošetřování používat čisté (ideálně sterilní) pleťové tampony.

Mechanické vyprázdnění mazové žlázy se nemusí vždy podařit. Zejména vlivem počínajícího zánětu vývodného kanálku může dojít k zánětlivým komplikacím mazové žlázy.

Zánět mazové žlázy

Zanícená mazová žlázka je červená, teplá a bolestivá a vyvíjí se jako jakýkoli jiný zánět. Při jejím mechanickém vyprazdňování je nutné dbát na riziko přenosu infekce a zohlednit stádium zánětu. Vyprázdnění zanícené žlázy je vhodné až po zkapalnění jejího obsahu.

Obsah zanícené žlázy je infekční. Proto je potřeba při manipulaci se zanícenou žlázou dbát na zvýšenou hygienu a zánět nepřenášet na okolní (nezanícené) žlázy. Vyprazdňování zanícených žláz je rozumné provádět až na závěr ošetřování kůže (kosmetiky obličeje).

Nejvážnější komplikací mačkání naplněné mazové žlázy s uzavřeným vývodem je přestup zánětu ze žlázy do okolí v podkoží. To vyvolá místní i celkovou reakci organizmu – otok v okolí pupínku s teplotou. Následně vzniká hnisavý zánět – absces nebo dokonce flegmóna. Pak je nezbytné vyhledat lékaře.

Prevence a ošetřování akné

Stav akné se dá ovlivnit vhodnou dietou, příjmem vitamínů a správnou hygienou kůže. Pokud přesto nelze akné udržet v přijatelných mezích, lze vyhledat odbornou pomoc v kosmetickém ústavu či u kožního lékaře.

Zdravou pleť bez akné lze podpořit dostatkem nedráždivých tekutin a vitamínů B a C. Dobrému stavu pleti bez akné neprospívá dráždivá strava. Proto je potřeba vynechat příliš kyselé okurky, koncentrované džusy, kakao, kávu a omezit aromatická a kořeněná jídla.

Pečovat o citlivou kůži lze s pomocí různých kosmetických přípravků (čistících a desinfekčních). Za předpokladu dodržování hygienických podmínek lze zamezit vzniku uvedených zánětlivých komplikací mazových žláz.

Pověra o souvislosti mezi stavem akné a sexualitou není pravdivá. Vznikla v dobách, kdy předmanželská sexualita byla minimální. Časem akné většinou vymizí, což lidé spojovali se sexualitou v manželském životě.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je hlavní zásadou v boji proti akné?
 2. Za jakých podmínek lze vymáčknout mazovou žlázu?
 3. Jak lze akné ovlivnit životosprávou?
 4. Který lékař specialista se zabývá léčbou akné?
 5. Jaký má na akné vliv sexuální chování?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 26. února 2008
 • updateDatum revize: 1. října 2017

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
nádorybouličkaneúrazovéstrachnezhoubnébolest
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory se označují podle tkání, ze kterých vycházejí. Preventivní odstranění některých nádorů se stalo rutinou, u ostatních většinou postačí pravidelné kontroly.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
záněttekutinyteplotabolestneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátízánětbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
úrazykrváceníspáleninyzlomeninyvykloubeníbolestzánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažívánížlučníkbřichotekutinyžaludek
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
tekutinyzdravý životní stylmočová soustavateplotaprevencedětskéstařecké
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?