Jaroslav Pavelka na téma ižaludekibřichoizvracení30. května 2011

Žaludeční potíže: bolest žaludku

Správnou životosprávou lze předejít vzniku různých onemocnění žaludku včetně žaludečního vředu. Žaludeční problémy souvisí často se stresem. Podmínkami zažívací pohody jsou zvládnutí vlastní psychiky a správné stravovací návyky.

iZískat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/bolest_zaludku?usp=sharingi Diskutovat na našem Facebooku i Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

Žaludek je součást trávící soustavy přímo navazující na jícen. Je uložen v nadbřišku v horní části břicha, uprostřed mezi dolním koncem hrudníku a pupkem. Slouží k dočasnému uložení spolykané potravy a k jejímu promísení hlavně s kyselinou solnou (HCl), která se tvoří v žaludeční stěně. V žaludku pokračuje trávicí proces započatý již v ústech.

Existuje přímá souvislost mezi žaludečními potížemi a psychikou (strach, hněv, stres, hrůza, děs). Bezvadně fungující trávení je podmíněno duševní pohodou. Jakýkoli nezvládnutý strach se projeví různými zažívacími problémy. Známé rčení „ležet někomu v žaludku“ má bezpochyby původ v nepříjemném pocitu v žaludku v souvislosti s nějakými starostmi nebo problémy.

Pálení žáhy

Pálení žáhy je způsobeno průnikem žaludečního obsahu zpět do dolní části jícnu. V jícnu pak kyselina pálí (na rozdíl od žaludku, který je na kyselinu uzpůsobený). Žaludek vždy reaguje na nedostatek žaludečních šťáv jejich zvýšenou tvorbou.

Prevence a obrana proti pálení žáhy spočívá v dodržování pravidel:

 1. Dobré je vyvarovat se jídel, která k pálení žáhy vedou. To bývá individuální; nejčastěji teplé nebo čerstvé kynuté těsto, silný čaj nebo bílé víno.
 2. Jestli už pálení žáhy nastane, není dobré ležet. Vodorovná poloha průnik žaludečního obsahu do jícnu usnadňuje.
 3. Zásadně je nutné nezvyšovat nitrobřišní tlak (nemačkat si břicho), aby nebyl další obsah žaludku mechanicky tlačen zpět do jícnu.

Pálení žáhy není způsobeno nadměrnou tvorbou kyseliny solné, proto je nesprávné při pálení žáhy užívat léky tlumící produkci kyseliny solné nebo kyselinu neutralizující. Žaludek by reagoval její zvýšenou tvorbou. Lepší je sednout si do pohodlného křesla a uvolnit břicho. Pálící kyselinu lze třeba opakovaně spláchnout do žaludku jakýmkoli příjemným nápojem.

Opakované dlouhodobé pálení žáhy po různých jídlech bývá spojeno se zvláštní brániční kýlou (hiátová hernie). Tuto kýlu odhalí vyšetření žaludku a následná operace zbaví pacienta potíží.

Bolest žaludku se zvracením, teplotou a průjmem

Prudký zánět žaludku a střeva (akutní gastroenteritida) začíná většinou zvracením, na které navazují průjmy. Bakteriální zánět žaludku (projevuje se zvracením) bývá spojen s bakteriálním zánětem střeva (projevuje se průjmem). Onemocnění trvá většinou několik dnů.

Příznaky gastroenteritidy jsou:

Léčení prudkého zánětu žaludku a střeva spočívá v úplné hladovce a příjmu dostatečného množství neslazených tekutin. Cukr je totiž potravou pro choroboplodné mikroorganizmy. V případě úporného zvracení (neudržení tekutin v žaludku) může být někdy nutné (zvláště u malých dětí a starých lidí) podání tekutin infuzní formou.

Uzdravení gastroenteritidy mohou urychlit tablety živočišného uhlí (pokud se udrží v žaludku), neboť na sebe navazují jedy vznikající působením choroboplodných mikroorganizmů. Někdy bývá nutné nasazení antibiotik.

Dlouhodobý zánět žaludku (chronická gastritida) je onemocnění, které se projevuje různými velmi neurčitými příznaky, jako jsou:

 • nadměrná plynatost,
 • nechutenství,
 • zácpa,
 • tlak nebo občasná bolest v nadbřišku.

Určité období vývoje chronické gastritidy může být dokonce zcela bezpříznakové. Správnou diagnózu určí odborný lékař vyšetřením žaludku (gastroskopií).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Čím je způsobeno pálení žáhy?
 2. Co je dobré dělat proti pálení žáhy?
 3. Jak se projevuje prudký zánět žaludku?
 4. Jak se projeví, je-li zánětem více postižen žaludek nebo střevo?
 5. Jaké jsou zásady léčení prudkého zánětu žaludku a střeva?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 30. května 2011

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníizdravý životní stylibřicho
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníilátková výměnaiúrazovéineúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětihygienaistrava-zažíváníinevolnostizvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostiprevenceitekutinyimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Prudký zánět slinivky břišní: akutní pankreatitida
4. května 2011
izánětibřichoižlázaizvraceníižlučníkinevolnostizhoubnéicukrovka
Prudký zánět slinivky břišní: akutní pankreatitida
Prudký zánět slinivky břišní je závažné život ohrožující onemocnění. Vzniká nejčastěji v návaznosti na přejedení nevhodnou kombinací jídel (a tvrdého alkoholu).
Slepák: zánět červovitého přívěsku slepého střeva
13. prosince 2009
ibřichoistřevoizánětizvraceníiteplota
Slepák: zánět červovitého přívěsku slepého střeva
Mnohotvárnost příznaků zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (hovorově slepák) bývá příčinou komplikací nebo zanedbání jeho léčení. V případě nejasných bolestí břicha je třeba vyhledat odborného lékaře (chirurga).
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
iangínaibezvědomíiteplotaicévyizvraceníialergie
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiušní-nosní-krčníiprevenceimočová soustava
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Bakterie, které imunitní systém vyhodnotí jako nežádoucí, jsou likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud dočasně mikroorganizmy vítězí (to se projevuje příznaky zánětu).
Nejčetnější kategorie článků
iboulička ibřicho icévy idětské ihygiena iimunita ikrvácení ikůže-podkoží ilátková výměna imikroorganizmy imočová soustava imozek-nervy inádory ineúrazové inevolnost inezhoubné ipocení ipohyb iporanění iporuchy vědomí iprevence iprochlazení iprvní pomoc isrdce istrach istrava-zažívání itekutiny iteplota iúrazy iuzliny ižaludek izánět izdravý životní styl izhoubné ižláza izlomeniny ižlučník izvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?