Křečové žíly dolních končetin neboli varixy

Vznik křečových žil dolních končetin lze preventivně ovlivnit. Již vzniklé varixy je možno odstranit. Po operaci je nutné opět preventivně dbát na to, aby se varixy znovu nevytvořily.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 11. března 2009
 

Na dolních končetinách jsou dva žilní systémy – hluboký a povrchový. Změny na povrchovém systému bývají viditelné a někdy i bolestivé. Rozšířené rozsáhlé žilní městky často hyzdí dolní končetiny deformací a barevně. Někdy se mohou městky zanítit a být velmi bolestivé. Drobné rozšířené žilky (metličky) působí nepříjemně kosmeticky.

Správná a narušená funkce žil

Krev je vypuzována srdečním svalem a tepnami je přenášena pod určitým tlakem k cílovým orgánům. Po předání kyslíku a živin se krev vrací žílami zpět k srdci. Narozdíl od tepen krev žílami teče pasivně a není poháněna srdcem.

Pro správnou funkci žil je nutný průtok krve. Krev se v žíle pohybuje pouze samospádem (zemskou přitažlivostí) nebo opačným směrem stlačením žíly okolními svaly. Aby se krev pohybovala pouze požadovaným směrem, jsou v žílách jednosměrné chlopně.

Při stlačení žíly se sloupec krve pohne pouze tím směrem, který mu chlopně umožní. Při uvolnění svalového napětí se krev nevrací. Zdravé chlopně tedy návrat krve neumožní.

Správná a narušená funkce žil
Správná a narušená funkce žil a) zdravá žíla v klidu, b) zdravá stlačená žíla, c) rozšířená žíla v klidu, d) rozšířená stlačená žíla, e) křečové žíly neboli varixy.

Při pasivním sezení nebo stání se krev žílou prakticky nepohybuje. Je uložena nad jednotlivými chlopněmi jako ve vacích (obrázek 1:a). Krev se pohne se při každém stlačení žíly pomocí stažení okolních svalů (obrázek 1:b). Požadovaný směr je dodržen díky funkčním chlopním.

Může se stát, že se opakovaným přetěžováním žilní stěna postupně uvolní a žíla se rozšíří. Nerozšíří se však chlopně, proto se stanou nefunkčními. K rozšíření žil dochází kvůli méněcennosti vaziva žilní stěny, rodové dispozici, nevhodným návykům nebo díky nevhodnému zaměstnání.

Nefunkční chlopně umožní v klidu pohyb krve dolů (obrázek 1:c). Při stlačení svalem umožní nezdravá žíla pohyb krve oběma směry (obrázek 1:d), nejen směrem požadovaným. Tlak městnající se krve se zvyšuje a postižená žíla se dále rozšiřuje. Rozšiřováním žil vznikají žilní městky neboli křečové žíly (varixy) (obrázek 1:e). Podobným způsobem se může rozšiřovat nadměrně namáhaná „zlatá žíla“ v konečníku.

Léčení křečových žil

V počátku onemocnění je možno zpomalit tvorbu varixů pomocí léků. Vyvinuté varixy je možné odstranit chirurgicky.

  • Léky ovlivní žilní stěnu tak, aby se více neuvolňovala. Stávající stav se tedy sice nezlepší, ale zpomalí se jeho zhoršování.
  • Chirurgickým zákrokem je rozšířená žíla odstraněna i s varixy. Nejvhodnější metodu vždy individuálně doporučí odborný lékař po vyšetření. Podmínkou úspěšného řešení povrchního žilního systému je správná funkčnost hlubokého žilního systému.

iNa konkrétní metodě chirurgického zákroku v podstatě nezáleží. Operačně, chemicky nebo laserem přerušená žíla vždy zanikne a následně je nahrazena nově vyrostlou žílou. Nově vzniklá žíla je zdravá, nerozšířená, bez varixů.

Prevence vzniku křečových žil

Určitou dobu po odstranění křečových žil se mohou znovu začít objevovat nové varixy. Není to proto, že byla zvolena nevhodná operační metoda nebo že byl proveden nekvalitní výkon. Nové varixy vzniknou v případě, že pacient po operaci nezměnil návyky, které vedly ke vzniku původních varixů.

Zmíněnou rodovou dispozici změnit bohužel nelze. Snížená kvalita vaziva žilní stěny je dána. Je však nutné dlouhodobě bránit stagnaci krve v žílách dolních končetin a tím znemožnit nebo zpomalit vznik nových varixů. Největší nápor na žíly vzniká nehybným stáním.

iSnad s výjimkou hradní stráže však nikdo bez hnutí stát nemusí. Prodavačka má jistě dost chození, které vznik varixů nepodporuje. Musí-li však déle stát bez hnutí, stačí střídavě přešlapovat z nohy na nohu, tím pumpovat krev a jejím posunem správným směrem znemožnit její stagnaci. Při větší zátěži stáním je vhodná elastická bandáž, která rovněž znemožní tvorbu varixů.

Nevhodné je i dlouhodobé sezení bez pohnutí, zvláště s nohou přes nohu. Nedochází-li ke střídavému svalovému napětí a uvolnění, krev v žílách stagnuje a nebezpečí vzniku varixů narůstá. Ohrožený člověk by neměl zůstat delší dobu bez pohybu dolních končetin. Stačí v lýtkových svalech střídat svalové napětí a následné uvolnění.

iPro lidi s dispozicí k tvorbě křečových žil je vhodnější chodit než stát a ležet než sedět. Při každé příležitosti je vhodné nohy uložit do výšky (např. na stůl), a tím ulevit žilnímu systému a podpořit krevní návrat.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Kdy teče krev žílami dolních končetin a kdy stagnuje?
  2. Jaký smysl mají chlopně v žílách dolních končetin?
  3. Jak působí léky na křečové žíly?
  4. Po operaci křečových žil mohou tyto vzniknout znovu?
  5. Co podporuje vznik křečových žil?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 11. března 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
27. března 2008
isrdceicévyikreviprevenceizdravý životní stylitlakoměritočení hlavy
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší. Závisí nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
Měření a vyhodnocení krevního tlaku, /krevni_tlak
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
ikrevistrachizánětibouličkaikrváceníihygienaistrava-zažíváníinádoryicévyibřichoizhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když by se jednalo o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor, /hemoroidy

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?