Příčinou krvácení dásní je nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C oslabuje dásně. Ty mohou při čištění zubů nebo kousání tvrdé potravy krvácet. Po zvýšení konzumace přírodního vitamínu C krvácení dásní ustane.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 15. března 2013
 

Zdraví zubů je přímo ovlivněno složením přijímané potravy a tekutin, stravovacími návyky a péčí o chrup. Některé druhy zvířat a některé lidské rasy mají zdravé a silné zuby, ačkoli o ně nijak nepečují. Jiné mají sklon k vysoké kazivosti zubů (mívají oslabenou sklovinu a někdy se dokonce snadno lámou).

Paradentóza (neboli parodontitida, paradontóza) je choroba postihující okolí zubu; tedy dáseň, kořen zubu (zubní cement), vazivové snopce (držící zub v kosti) a nakonec i samotnou kost (čelist). Paradentóza má tři stádia.

  1. Zánět dásní, který se typicky projevuje krvácením dásní při čištění zubů nebo při kousání tvrdé stravy (jablko).
  2. Ústup dásní a tím obnažováním nehezkých krčků zubů (nejsou kryty bílou lesklou sklovinou jako zuby), které byly za normálních podmínek překryty dásní.
  3. Vypadávání zubů jako poslední stádium paradentózy.

Příčiny krvácení dásní – vznik paradentózy

Jako příčina paradentózy bývá obecně označováno napadení dásní různými mikroorganizmy při nesprávné hygieně ústní dutiny a podle toho bývá paradentóza i léčena. Osídlení dásní choroboplodnými mikroorganizmy je však podle mého názoru až následkem poškození oslabené dásně.

i Prvotní příčinou paradentózy je nedostatek vitamínu C. Jeho nedostatkem se zvyšuje křehkost všech cév. Dásně jsou bohatě prokrvené a jejich cévy jsou velmi namáhané. Zvýšená křehkost cév oslabuje okraj dásně, který je pak náchylnější k poranění a krvácí po kontaktu s kartáčkem či tvrdou stravou.

Kouření cigaret podporuje vznik paradentózy tím, že zvyšuje celkovou spotřebu vitamínu C (jehož následným nedostatkem cévy křehnou). Kouření zužuje všechny cévy obecně – tedy včetně cév v okrajích dásní (čímž se snižuje jejich schopnost regenerace).

Prevence paradentózy a léčení jejích počátků

Aby k paradentóze vůbec nedošlo, je nutné přijímat „dostatečné množství“ vitamínu C. Dostatečné množství je individuální. Za nedostatečné množství se dá považovat stav, kdy dásně krvácejí. Tehdy je vhodné příjem vitamínu C (ovoce a zeleniny) dočasně např. zdvojnásobit.

Zvýšením příjmu vitamínu C je tedy možné zastavit začínající paradentózu. Důležitý je hlavně dostatek přírodního vitamínu C, nikoli jen uměle vyrobeného (syntetického). Mezi nimi je totiž rozdíl, např. se liší směrem otáčení polarizovaného světla.

i Přirozeným zdrojem vitamínu C je ovoce a zelenina (rybíz, kiwi, jablka, jahody, brokolice, zelí, paprika, rajčata, brambory) a to nejlépe z domácích zdrojů. Relativně méně vitamínu C obsahují citrusy. Ty obsahují hlavně kyselinu citrónovou, která s vitamínem C nesouvisí.

Již v počátcích paradentózy (začínají krvácet dásně) je třeba používat k čištění zubů obzvláště měkké kartáčky. Tvrdé kartáčky nejen že mechanicky poškozují již nemocnou dáseň, ale ještě mechanicky vybrušují postupně se obnažující krčky zubů.

i Paradentózu neléčí žádná zubní pasta proti paradentóze (známá z reklam). Taková zubní pasta pouze zastaví krvácení z poškozené dásně tím, že chemicky stáhne kartáčkem podrážděnou dáseň a uzavře krvácející cévky. Tím ve skutečnosti rozvoj paradentózy podporuje, protože ještě více omezuje prokrvení okrajů již tak nemocné (špatně prokrvené) dásně.

Kromě prevence paradentózy a léčení počátečního stádia popsaným způsobem patří všechna ostatní stádia choroby do rukou zubního lékaře.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Jak lze předejít paradentóze?
  2. Jak kouření ovlivňuje rozvoj paradentózy?
  3. Jak působí na nemocnou dáseň zubní pasta proti paradentóze?
  4. Jaké přednosti má měkký kartáček na zuby před tvrdým?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 15. března 2013

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Závislosti na kouření je snazší předejít
23. února 2012
iprevenceicévyinevolnostitočení hlavyikašelinádoryizhoubnéiinfarkt
Závislosti na kouření je snazší předejít
Kouření tabáku (nejčastěji cigaret) přináší kuřákovi krátkodobě příjemný prožitek, ale dlouhodobě nepříjemnou závislost na nikotinu. Podle stupně závislosti již nebývá kouření nikterak příjemným zážitkem, spíše vzniká problém, když nezbytná cigareta chybí.
Závislosti na kouření je snazší předejít, /koureni_cigaret

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?