Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda (také mrtvice, iktus či mozkový infarkt) je způsobena nedokrvením části mozku z důvodu zúžení nebo ucpání cév vyživujících mozek. Může se také jednat o prokrvácení části mozku z důvodu prasknutí nemocné cévy. Záludnost CMP spočívá v nenápadnosti nástupu a v jejím pozvolném a nebolestivém rozvoji.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 5. července 2008
 • iDatum revize: 4. srpna 2020
 

Do mozku přitéká krev čtyřmi tepnami, které jsou vzájemně propojeny. Proto se částečné zmenšení průtoku některé z těchto tepen nemusí vůbec projevit, nebo se projeví jen přechodnou poruchou mozku. Ostatní cévy ji mohou do určité míry nahradit.

V případě pokročilejšího nebo náhle vzniklého stavu zhoršení prokrvení části mozku se projeví některé známky mozkové mrtvice. Na rozdíl od infarktu srdečního mozková mrtvice vůbec nebolí. Proto bývají její příznaky bohužel podceňovány a následky pak tragické.

Nejčastější projevy cévní mozkové příhody

Následující projevy CMP mohou doprovázet jak neúrazové, tak úrazové krvácení do mozku. Často nevýrazné projevy mnohdy samovolně ustoupí a s odstupem hodin se znovu vrátí, tentokrát závažnější.

 • Slabost končetiny – neschopnost unést v postižené ruce drobný předmět, který se zdá být velmi těžký, postižená noha je nejistá při chůzi, podlamuje se.
 • Porucha mluvení – nemocný se obtížně vyjadřuje, často i sám vnímá, že se mu nedaří normálně mluvit.
 • Pokleslý koutek úst.
 • V případě současně vysokého krevního tlaku se objevuje bušení v hlavě, bolest nebo točení hlavy, opocení, slabost, nevolnost nebo i zvracení.
 • V případě závažnějšího postižení vzniká nemožnost pohybu postiženou končetinou, neschopnost mluvit nebo dokonce porucha vědomí až bezvědomí.

i Brnění nebo poruchy čití mohou sice doprovázet CMP, ale mnohem častěji vzniknou pouhým přeležením paže! Hlubokým spánkem na paži v nevhodné poloze se otlačí nebo natáhne nervový svazek nebo nerv. Při probuzení je končetina jako cizí, necitlivá, studená, nelze jí aktivně pohnout. Stav se během několika minut sám upraví.

Následky mozkové mrtvice

Nejčastějšími následky CMP bývá trvalá porucha hybnosti postižených končetin různého stupně a změněná povaha. Postižená část mozku přestala fungovat a její funkci se snaží nahradit ostatní části mozku. Impulsy si hledají jiné (náhradní) dráhy. Proces je dlouhodobý a rehabilitace je velmi náročná pro postiženého i pro jeho blízké.

Jestliže se podaří správně rozpoznat první příznaky CMP a včas vyhledat lékařskou pomoc (rozhodují minuty), často se může podařit obnovit prokrvení mozku dříve, než se plně vyvine chorobné ložisko. Mozková mrtvice v ideálním případě vůbec nevznikne nebo s následky minimálními ve srovnání s průběhem bez léčebného ovlivnění.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. V čem spočívá záludnost mozkové mrtvice?
 2. Proč je třeba pospíchat s vyhledáním lékařské pomoci při podezření na mozkovou mrtvici?
 3. Jaké jsou nejčastější projevy mozkové mrtvice?
 4. Proč mohou projevy mrtvice dočasně samovolně ustoupit a následně se znovu projevit?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 5. července 2008
 • iDatum revize: 4. srpna 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
11. září 2013
ilátková výměnaistrava-zažíváníizdravý životní styliprevenceikrevicévyimozek-nervy
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi a jeho usazování v cévách je následkem dlouhodobého stresu a nedostatku vitamínu C. Obojímu lze tedy přirozeně předejít omezením stresu a správnou životosprávou. Vynechání tučných jídel nemá na hladinu cholesterolu v krvi téměř žádný vliv.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, /cholesterol
Závislosti na kouření je snazší předejít
23. února 2012
iprevenceicévyinevolnostitočení hlavyikašelinádoryizhoubnéiinfarkt
Závislosti na kouření je snazší předejít
Kouření tabáku (nejčastěji cigaret) přináší kuřákovi krátkodobě příjemný prožitek, ale dlouhodobě nepříjemnou závislost na nikotinu. Podle stupně závislosti již nebývá kouření nikterak příjemným zážitkem, spíše vzniká problém, když nezbytná cigareta chybí.
Závislosti na kouření je snazší předejít, /koureni_cigaret
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
12. května 2008
isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
Poúrazové krvácení do hlavy
31. ledna 2011
iúrazicévyikrevizvraceníiporucha vědomí
Poúrazové krvácení do hlavy
Po úrazu hlavy může po určité bezpříznakové době vzniknout chronický subdurální hematom. Jeho záludnost spočívá v plíživém nástupu potíží, které si pacient často sám vůbec neuvědomuje.
Poúrazové krvácení do hlavy, /subduralni_hematom
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
27. března 2008
isrdceicévyikreviprevenceizdravý životní stylitlakoměritočení hlavy
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší. Závisí nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
Měření a vyhodnocení krevního tlaku, /krevni_tlak
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Kdy a jak zahájit oživování
20. dubna 2008
iporucha vědomíidýcháníiporaněníikolapsiprvní pomocisrdce
Kdy a jak zahájit oživování
V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.
Kdy a jak zahájit oživování, /resuscitace
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?