Natažení nebo natržení svalu

Natažení svalu nelze od jeho natržení laicky rozeznat. Rozdíl v léčení je zásadní, a proto je vhodné vyhledat odborné vyšetření. Natažení nebo natržení svalu je úraz ponejvíce mužů středního věku.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 30. prosince 2009
 

i Jestliže je od svalu požadovaná síla větší, než je sval schopen zvládnout, poškodí se jeho struktura. V lepším případě může dojít k natažení a v horším případě k přetržení části přetíženého svalu. Obojí se projeví prudkou pálivou bolestí v poraněném svalu.

K natažení nebo natržení svalu nejčastěji dochází:

  • v domácnosti při seskakování ze židle při věšení záclon nebo při uklouznutí na dlaždičkách,
  • venku ve snaze vyrovnat pád na náledí a
  • u sportovců se jedná o maximální snahu dosáhnout něčeho, co překonává sportovcovy možnosti.

Svalové oblasti náchylné k natržení nebo natažení svalu

Typické oblasti pro natažení či natržení svalu jsou lýtko a vnitřní strana stehna. U ostatních sportů záleží na umístění přetíženého svalu.

Velmi časté je natržení svalu v lýtkové oblasti (výjimečně natažení). Projevuje se prudkou bolestí v poraněném místě, případně s citelným prasknutím v okamžiku přetížení. Brzy se vyvíjí otok, často se ukáže i modřina (krevní výron). Bolest znemožňuje chůzi, nelze stoupnout na špičku nohy.

Na vnitřní straně stehna dochází častěji k natažení než natržení svalu. Příčinou bývá nečekaná roznožka (při uklouznutí) s následným přitažením dolní končetiny nadměrnou silou. Úraz se projeví bolestí poraněného místa, potížemi při chůzi a nemožností přitáhnout jednu končetinu ke druhé (dát nohy k sobě).

Ostatní svalové skupiny bývají postiženy vždy podle přetěžování v souvislosti s jednotlivými druhy sportů. Vzpírání přetěžuje svaly stehenní, břišní a zádové, hod oštěpem nebo koulí svaly prsní, hod kladivem šikmé svaly břišní. Kulturista (zvláště, který užívá hormony) si snadno poraní kterýkoli právě trénovaný sval.

Rozlišení a léčení nataženého nebo natrženého svalu

Poraněný sval je dobré zaledovat a nepoužívat jej (nechat v klidu). Uložení do zvýšené polohy zmírní prokrvácení a zamezí vzniku otoku. Hmatný defekt ve svalu by svědčil pro jeho hrubé poškození. To se stává zřídkakdy.

K rozlišení natažení nebo natržení je třeba odborného lékařského vyšetření, často doplněného rentgenovým a sonografickým vyšetřením.

  1. V případě natažení svalu postačí několik dnů klid, ledové obklady a postupné rozcvičení.
  2. Při natržení svalu je nutný klid trvající 3 týdny. To je doba nutná ke zhojení poškozeného svalu. Jestli se doba klidu k hojení zkrátí (bolest lze překonat), dojde i při malé zátěži k natržení dalších svalových vláken a léčení může začít nanovo – opět 3 týdny klidu a obkladů od posledního natržení.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Při jakých činnostech si lidé nejčastěji natáhnou či natrhnou sval?
  2. Které místo bývá nejčastěji postiženo natržením svalu?
  3. Které místo bývá nejčastěji postiženo natažením svalu?
  4. Který sval si nejčastěji poraní sportovci?
  5. Jaký je rozdíl v léčení nataženého a natrženého svalu?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 30. prosince 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?