Natažení nebo natržení svalu

Natažení svalu nelze od jeho natržení laicky rozeznat. Rozdíl v léčení je zásadní, a proto je vhodné vyhledat odborné vyšetření.

 • i
 • i
 • i
 • ihttps://www.pralek.cz/natazeni_natrzeni_svalu?usp=sharing
 • i
 

Natažení nebo natržení svalu je úraz ponejvíce mužů středního věku. Jestliže je od svalu požadovaná síla větší, než je sval schopen zvládnout, poškodí se jeho struktura. Může dojít v lepším případě k natažení a v horším případě k přetržení části přetíženého svalu. Obojí se projeví prudkou pálivou bolestí v poraněném svalu.

Nejčastější mechanizmy natažení nebo natržení svalu

K natažení nebo natržení svalu nejčastěji dochází:

 • v domácnosti při seskakování ze židle při věšení záclon nebo při uklouznutí na dlaždičkách,
 • venku ve snaze vyrovnat pád na náledí a
 • u sportovců se jedná o maximální snahu dosáhnout něčeho, co překonává sportovcovy možnosti.

Svalové oblasti náchylné k natržení nebo natažení svalu

Velmi časté je natržení svalu v lýtkové oblasti (výjimečně natažení). Projevuje se prudkou bolestí v poraněném místě, případně s citelným prasknutím v okamžiku přetížení. Brzy se vyvíjí otok, často se ukáže i modřina (krevní výron). Bolest znemožňuje chůzi, nelze stoupnout na špičku nohy.

Na vnitřní straně stehna dochází častěji k natažení než natržení svalu. Příčinou bývá nečekaná roznožka (při uklouznutí); s následným přitažením dolní končetiny nadměrnou silou. Úraz se projeví bolestí poraněného místa, potížemi při chůzi a nemožností přitáhnout jednu končetinu ke druhé (dát nohy k sobě).

Ostatní svalové skupiny bývají postiženy vždy podle přetěžování v souvislosti s jednotlivými druhy sportů. Vzpírání přetěžuje svaly stehenní, břišní a zádové, hod oštěpem nebo koulí svaly prsní, hod kladivem šikmé svaly břišní. Kulturista (zvláště, který užívá hormony) si snadno poraní kterýkoli právě trénovaný sval.

Rozlišení a léčení nataženého nebo natrženého svalu

Poraněný sval je dobré zaledovat a nepoužívat jej (nechat v klidu). Uložení do zvýšené polohy zmírní prokrvácení a zamezí vzniku otoku. Hmatný defekt ve svalu by svědčil pro jeho hrubé poškození. To se stává zřídkakdy.

K rozlišení natažení nebo natržení je třeba odborného lékařského vyšetření; často doplněného rentgenovým a sonografickým vyšetřením.

 1. V případě natažení svalu postačí několik dnů klid, ledové obklady a postupné rozcvičení.
 2. Při natržení svalu je nutný klid trvající 3 týdny. To je doba nutná ke zhojení poškozeného svalu. Jestli se doba klidu k hojení zkrátí (bolest lze překonat), dojde i při malé zátěži k natržení dalších svalových vláken a léčení může začít nanovo – opět 3 týdny klidu a obkladů od posledního natržení.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Při jakých činnostech si lidé nejčastěji natáhnou či natrhnou sval?
 2. Které místo bývá nejčastěji postiženo natržením svalu?
 3. Které místo bývá nejčastěji postiženo natažením svalu?
 4. Který sval si nejčastěji poraní sportovci?
 5. Jaký je rozdíl v léčení nataženého a natrženého svalu?

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit potíže – nadměrnou tvorbu mazu nebo jeho nedostatek. Obojí je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • iPerfektní čitelnost na všech zařízeních.
 • iPublikační proces s autorizací změn a testovacím prostředím.
 • iSpráva štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet.
 • iNeustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti.
 • iPodrobné statistiky návštěvnosti.

Chcete také publikovat na internetu?