Jaroslav Pavelka na téma bolestpohybzánět14. ledna 2010

Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket

Neúměrná zátěž šlachy může způsobit potíže – nadměrnou tvorbu mazu nebo jeho nedostatek. Obojí je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.

sharehttps://www.pralek.cz/onemocneni_slach?usp=sharing Sdílet na facebooku

Šlacha je pevný vazivový pruh, který spojuje konec svalu s cílovým místem na kosti. Šlacha přenáší svalovou sílu na úpon příslušné kosti. Převážně v ohybech jsou šlachy uloženy ve šlachových pochvách, které obsahují přiměřené množství gelovité tekutiny. Ta působí jako mazivo pro šlachy. Stejné mazivo obsahuje i každý zdravý kloub.

V prstech nejsou žádné svaly. Svaly ohýbačů a natahovačů prstů jsou uloženy v horních dvou třetinách předloktí. Od svalů vedou šlachy zbytkem předloktí, zápěstím, dlaní nebo hřbetem ruky až do jednotlivých prstů. Uchopením za horní část předloktí lze vyhmatat pohybující se svaly při aktivním pohybování prsty.

Zánět šlach

Zánět šlach je onemocnění, které navazuje na jednotvárnou práci, dlouhodobě se opakující pohyby. Nejčastěji po práci s klávesnicí nebo s myší u počítače. Často se jedná o pilně trénující hráče na hudební nástroje a podobně.

Zánět šlach se projevuje zvýšeným vstřebáváním (a tedy nedostatkem) kloubního mazu v pochvě. Původně namožené místo začíná bolet a při pohybu nemocnou šlachou v pochvě pacient vnímá vrzání a drásání. Šlacha pochvou pro nedostatek mazu neklouže ale bolestivě se dře o stěny.

Jelikož se nejedná o bakteriální onemocnění, při léčbě nepomohou antibiotika. Ve skutečnosti stačí zamezit pohybům, které onemocnění způsobily. Pokud pacient nedodrží léčebný režim, je možné přiložit fixaci (např. sádrovou), která patřičný pohyb fyzicky znemožní.

Gangliom

Gangliom je bolestivá boulička podobně jako lymfatická uzlina nebo podobně jako nezhoubný nádor. Vyskytuje se nejčastěji na zápěstí, hřbetu ruky, na bérci nebo na nártu nohy. Vzniká rovněž v souvislosti s přetížením některé šlachy nebo drobného kloubu zápěstí nebo nártu. Z důvodu zvýšené námahy se tvoří nadměrné množství mazu a ten se vtlačí do zvláštního nově vzniklého váčku. Váček je viditelný a hmatný pod kůží. V době vzniku bývá bolestivý, později bolest ustává.

Stejně jako u zánětu šlach (nedostatek kloubního mazu) je v případě gangliomu (nadbytek kloubního mazu) potřeba zamezit pohybům, které onemocnění způsobily. Pokud pacient nedodrží léčebný režim, je možné gangliom:

 • vypíchnout (napíchnou injekční jehlou a mazivovou hmotu odsát),
 • mechanicky rozbít (rozmáčknout palcem nebo uhodit hřbetem knihy),
  • Tlakem pouzdro gangliomu praskne, tekutina se vylije do podkoží a gangliom zmizí.
 • odstranit celý operačně v místním nebo celkovém znecitlivění.
 • Tvořící se bolestivý gangliom je možné zklidnit přiloženou sádrovou dlahou.
  • Zklidněním se gangliom může sám vstřebat.

Všechny zmíněné léčebné postupy mají stejně dobrý efekt. V případě návratu k činnosti, která ke vzniku gangliomu vedla, dojde dříve nebo později k opětovnému vzniku gangliomu – recidiva.

Tenisový loket – epikondylitis

Tenisový loket je zánětlivé onemocnění, při kterém bolí místo úponu šlachy ke kosti z důvodu nadměrné nebo dlouhodobé zátěže.

Příčinou epikondylitýdy nebývá jen nadměrná zátěž při tenisu, ale i jakákoli jiný sport či namáhavá práce. Nejčastěji bývá postižena vnitřní nebo zevní strana lokte.

Léčení tenisového loktu spočívá opět v omezení bolestivých pohybů nebo přiložením sádrové fixace. Někdy je nutné přistoupit k rentgernovým ozářkám nebo k operačnímu „přesazení“ vazivového úponu svalu ke kosti.

Přetržená šlacha

Nejčastěji dochází v zátěži k přetržení šlachy bicepsu (dlouhé hlavy dvouhlavého svalu pažního). Jedná se o málo závažný úraz. Nefunkční sval snadno brzy nahradí okolní zdravé svaly. Pouze dočasná deformita paže může někomu působit potíže.

 1. K léčení přetržené šlachy bicepsu postačí několik dnů klidu a následné rozcvičení. Deformita paže (stažený utržený sval) se časem vyrovná, utržený sval se totiž nečinností podstatně zmenší.
 2. Přetrženou šlachu je možno operačně sešít a sval se dostane na původní místo. To však vyžaduje určitou dobu klidu do zhojení šlachy (pevná šlacha se hojí 6 týdnů) a následné intenzivní rozcvičení (rehabilitaci) ramene.

Naopak přetržení Achillovy šlachy je velmi závažný úraz, který se sám nezahojí. Přetržená šlacha velmi omezuje chůzi, znemožní stoj na špičce nohy.

 1. Léčením je pouze operační sešití šlachy s nutnou následnou fixací do zhojení šlachy (6 týdnů) a následné rozcvičení (rehabilitace).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jaké jsou projevy zánětu šlach?
 2. Jaké jsou možnosti léčení zánětu šlach?
 3. Jaké jsou příčiny vzniku gangliomu?
 4. Jaké jsou možnosti léčení gangliomu?
 5. Jakým sportem může být způsobeno onemocnění zvané tenisový loket?
 6. Proč je přetržení Achillovy šlachy o tolik závažnější nežli šlachy bicepsu?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 14. ledna 2010

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
18. března 2012
stařeckérehabilitacebolestpohybprevenceúrazy
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazánětstrava-zažívánízvracenímočová soustava
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
zánětimunitamikroorganizmyteplotaušní-nosní-krčníprevencemočová soustava
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Bakterie, které imunitní systém vyhodnotí jako nežádoucí, jsou likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud dočasně mikroorganizmy vítězí (to se projevuje příznaky zánětu).
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
kůže-podkožíteplotaušní-nosní-krčnízánětbolestzhoubnénezhoubnéneúrazovécévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
nádorybouličkaneúrazovéstrachnezhoubnézlomeninybolest
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory se označují podle tkání, ze kterých vycházejí. Preventivní odstranění některých nádorů se stalo rutinou, u ostatních většinou postačí pravidelné kontroly.
Natažení nebo natržení svalu
30. prosince 2009
úrazybolestpohybnemoc
Natažení nebo natržení svalu
Natažení svalu nelze od jeho natržení laicky rozeznat. Rozdíl v léčení je zásadní, a proto je vhodné vyhledat odborné vyšetření.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?