Jaroslav Pavelka na téma mozek-nervyporuchy vědomínevolnost11. září 2008

Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy

Pohmoždění hlavy lékařské vyšetření nevyžaduje. Vyjmenované příznaky otřesu mozku však vedou zraněného k lékařskému vyšetření.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/otres_mozku?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Pád na znak, poranění hozeným předmětem, uhození o futro nízkých dveří, náraz na pevné břemeno nebo poranění při potyčce jsou nejčastějšími příčinami tupého nebo krvavého poranění hlavy. Po takovém poranění je třeba rozlišit, jestli se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku a jak se ve kterém případě zachovat.

Bezvědomí jako příznak otřesu mozku

Pro otřes mozku svědčí bezvědomí (třeba jen krátkodobé), které navazuje na úraz hlavy. Poskytovatel první pomoci by se měl ujistit, zda poraněný v bezvědomí dýchá (akce srdeční nebývá tímto úrazem změněna). K záchraně života tedy většinou postačí zachovat volné dýchací cesty (vyprázdnění dutiny ústní, záklon hlavy nebo pouze stabilizovaná poloha). Většinou zraněný během krátké doby po úrazu sám vědomí opět nabude.

Upadne-li dítě a uhodí se do hlavy, pro lékaře je důležitá informace, jestli pláč nastal bezprostředně po úrazu (pro posouzení třeba jen krátkodobého bezvědomí). Další chování poraněného dítěte bude úměrné bolesti související s úrazem nebo nějak změněné. Je třeba se k takovému dítěti chovat vlídně a klidně. Klidní musejí být rodiče (opatrovníci), aby dítě nebylo vyděšeno z jejich změněného chování.

Příkladem otřesu mozku po úrazu hlavy je krátkodobé bezvědomí po každém KO v boxu. Boxer většinou během odpočítávání sám nabývá vědomí.

Zvracení jako příznak otřesu mozku

Žaludeční nevolnost po úrazu hlavy může souviset s bolestí. Zvracení po úrazu hlavy však svědčí pro otřes mozku. Zachránce musí dbát na to, aby zraněný nevdechl zvratky. Je logické, že poraněný nesmí nic jíst ani pít do vyšetření lékařem. Většinou takové zvracení ustává do 24 hodin od úrazu.

Pokud souvisí úraz hlavy s pitím alkoholu, rovněž je třeba se přiklonit k otřesu mozku. Rozlišení je velmi obtížné, poraněného opilce by měl vyšetřit odborný lékař.

Porucha paměti jako příznak otřesu mozku

Zapomenutí okolnosti úrazu hlavy svědčí pro otřes mozku. Někdy si zraněný nevybavuje okolnosti, které předcházely úrazu, někdy si nepamatuje vlastní mechanizmus úrazu, často neví, co na úraz navazovalo. Po takovém úraze se poraněný neustále dokola ptá, co se stalo, proč, kde a podobně. Po odpovědi se ptá ihned znovu. Během cesty k lékaři je třeba poraněnému zvolna a klidně opakovaně odpovídat a uklidňovat jej.

Poruchy paměti nebývají závažné, stav se většinou během 1–2 dnů vrací do normálu.

Pohmoždění hlavy bez doprovodných příznaků

Jestli po poranění hlavy nenásledovalo bezvědomí, zvracení ani porucha paměti se zmateností, ale normální chování poraněného, nejedná se o otřes mozku ale o pohmoždění hlavy.

Po tupém poranění hlavy vznikne boule – krevní výron. Studený obklad na hlavu udělá zraněnému dobře. Po úrazu hlavy je dobře být v klidu, šeru, chladnu, nejíst, pouze se napít. V případě chuti a únavy je možné spát, lépe ve společnosti druhé osoby. Bohužel může dojít k závažnému poranění mozku i bez známek otřesu mozku. Toto poranění se může projevit i s delším časovým odstupem.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jaké jsou příznak otřesu mozku?
 2. Vyskytuje-li se pouze jeden nebo dva ze tří hlavních příznaků, jedná se o otřes mozku?
 3. Je nutné při výskytu jen jednoho ze tří příznaků otřesu mozku vyhledat lékařské vyšetření?
 4. Je nutné lékařské vyšetření po tupém poranění hlavy bez vedlejších příznaků?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 11. září 2008

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Drobná krvavá poranění
22. ledna 2008
kůže-podkožíúrazyporaněníkrváceníbolestprvní pomocmikroorganizmyzánětpohyb
Drobná krvavá poranění
Správné ošetření drobného poranění zkracuje dobu léčení, šetří bolest a pomáhá předcházet zánětlivým komplikacím. Rána by měla být ošetřena do 6 hodin od úrazu.
Mdloba neboli kolaps
16. března 2008
poruchy vědomímozek-nervyprevenceprvní pomocsrdceporaněnímikroorganizmy
Mdloba neboli kolaps
Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
Resuscitace neboli oživování
20. dubna 2008
poruchy vědomídýcháníporaněníkolapsprvní pomocsrdce
Resuscitace neboli oživování
V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
zvracenínevolnostžaludekstrava-zažívánízdravý životní stylbřichobolest
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Boule vzniklé následkem úrazu
27. září 2010
bouleúrazykrváceníkůže-podkožíbolestcévypohybprvní pomoc
Boule vzniklé následkem úrazu
Boule vzniklé pohmožděním mají různou povahu; může jít o vylitou krev nebo jinou tekutinu. Podle místa vzniku se liší závažností, bolestivostí, léčbou a průběhem hojení.
Poúrazové krvácení do hlavy: chronický subdurální hematom
31. ledna 2011
úrazycévykrváceníbolestzvraceníporuchy vědomí
Poúrazové krvácení do hlavy: chronický subdurální hematom
Po úrazu hlavy může po určité bezpříznakové době vzniknout chronický subdurální hematom. Jeho záludnost spočívá v plíživém nástupu potíží, které si pacient často sám vůbec neuvědomuje.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?