Jaroslav Pavelka na téma zvířeporaněníúrazy11. prosince 2007

Poranění jedovatým zvířetem

Kdo netrpí alergií, nemusí se obávat ani opakovaného poranění u nás žijícím hmyzem nebo hadem. Závažné alergické reakce na jed bodavého hmyzu (bodnutí žihadla) však přibývají.

sharehttps://www.pralek.cz/poraneni_jedovatym_zviretem?usp=sharing Sdílet na facebooku

Bodnutí hmyzem (včelou, vosou, sršněm) jsou poranění častá. Oproti tomu uštknutí u nás žijícím jedovatým hadem (zmijí obecnou) se vyskytuje zřídka. Informace o druhu a nebezpečnosti jedu exotických zvířat mívají jejich chovatelé. V případě nejasnosti jsou informace dostupné v toxikologických ústavech.

Poranění hmyzem se vyhnout v zásadě nelze. Zvýšenou pozorností je však možné předejít katastrofickému scénáři a nepřehlédnout vosu v nápoji nebo v jídle.

Bodne-li vosa žihadlo do kořene jazyka nebo krku, začíná u alergika závod s časem a je nutné neprodleně zavolat záchranku! Přibývající otok horních cest dýchacích je možné zpomalit cucáním kousků ledu.

Bodnutí nebo kousnutí hmyzem

Bodnutí včelím či vosím žihadlem lze ošetřit ledovým obkladem, přiložením cibule nebo octa. V případě zkušeností se zvýšenou (alergickou) reakcí je nutné neprodleně vyhledat lékařské ošetření. Nejedná-li se o alergickou reakci, lidský organismus si s jedem běžně poradí.

Má-li člověk zkušenost a reakci na bodnutí (otok) má minimální, není třeba podléhat panice ani při bodnutí do úst nebo do jazyka. Lze předpokládat, že se nevyvine závažnější reakce, než při bodnutí do jiné části těla. Eventuální otok lze potlačit cucáním ledu.

Lidem trpícím značnou reakcí na bodnutí hmyzem je potřeba neprodleně zavolat záchranku. Alergici u sebe mívají injekci s vhodným lékem, kterou si v takovém případě svépomocí aplikují.

Zvláštní kapitolou je poranění drobným hmyzem (mouchou či muškou), který není jedovatý a nemá žihadlo. Může však kousnutím do kůže zanést infekci. Takový kousanec zprvu pouze svědí, ale po několika dnech se projeví místním rozvojem zánětu.

Uštknutí zmijí obecnou

Zdravý člověk není uštknutím zmijí obecnou ohrožen na životě. Při uštknutí je prvořadé pacienta zklidnit a zajistit klidný transport k ošetření.

Uštknutí zmijí obecnou – jediným u nás volně žijícím jedovatým hadem – je vzácné. Had se snaží setkání s člověkem vyhnout. Na člověka zaútočí uštknutím pouze v případě, že se nestihne odplazit nebo se cítí ohrožen.

První pomoc v případě uštknutí zmijí spočívá ve zpomalení vstřebávání jedu z rány. Poraněnou končetinu je dobré nezatěžovat (pochodem), přerušovaně zaškrcovat a chladit. Transport k lékařskému ošetření není třeba uspěchat. Jed zmije obecné působí v řádu hodin až dnů.

Navzdory dříve doporučovanému postupu není vhodné ránu rozřezávat a vysávat. Jed by se dásněmi vstřebával a ohrožoval by zachránce. Času na lékařské ošetření je relativně dost. Sérum proti hadímu uštknutí se podává pouze výjimečně – v případě podezření na nepřiměřenou reakci.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jak nejlépe ošetřit bodnutí hmyzem?
 2. Jaký je rozdíl při poskytování pomoci alergikovi a nealergikovi?
 3. Jaké následky může mít kousnutí hmyzem?
 4. Jak rychle musí dojít k ošetření po uštknutí zmijí?
 5. Proč nerozřezávat ránu po kousnutí zmijí a nevysávat jed?
 6. Za jakých okolností se podává sérum proti uštknutí zmijí obecnou?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 11. prosince 2007
 • updateDatum revize: 11. listopadu 2017

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
zdravý životní stylprevencealergiemikroorganizmyantibiotikadětskézánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Rychlá lékařská pomoc
28. února 2010
poruchy vědomíinfarktcévyprvní pomocúrazyzlomeniny
Rychlá lékařská pomoc
Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
ušní-nosní-krčnízánětmikroorganizmydětsképoranění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání (či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem).
Obsah domácí lékárničky
13. srpna 2015
první pomocteplotaporaněnímikroorganizmyzánětzvíře
Obsah domácí lékárničky
Domácí lékárnička má obsahovat čisté nástroje, zdravotní materiál a ověřené, majiteli známé léky. Každá domácnost by si měla obsah lékárničky upravit podle svých zkušeností a individuálních potřeb.
Píchnutí injekce svépomocí
11. dubna 2016
první pomoccévyporanění
Píchnutí injekce svépomocí
Píchnutí injekce (aplikace léku v injekční formě) svépomocí nebo vzájemnou pomocí do podkoží nebo do svalu je jednoduché a bezbolestné. Součástí přípravy je dodržení hygienických pravidel a volba vhodného místa vpichu.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazánětstrava-zažívánízvracenímočová soustava
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
zánětteplotabolestneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
úrazykrváceníporaněníspáleninyzlomeninyvykloubeníbolestzánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?