Jaroslav Pavelka na téma poruchy vědomídýcháníporanění20. dubna 2008

Resuscitace neboli oživování

V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/resuscitace-ozivovani?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Oživování (resuscitace) je náhrada vymizelých nebo snížených základních životních funkcí, tj. akce srdeční a dýchání. Nejčastější příčiny vymizení základních životních funkcí jsou:

Rozpoznání vymizení základních životních funkcí

V případě zástavy srdeční akce a bezdeší je třeba neprodleně zahájit oživování.

Zástava srdce
Vymizení tepu na velkých tepnách (po stranách krku) nebo vymizení normálně hmatného úderu srdečního hrotu pod levým prsem.
Zástava dechu
Chybí dýchací pohyby patrné pohledem (v nádechu se zvedá hrudník u žen a břicho u mužů) a není cítit dech na přiložených hřbetech prstů k ústům a nosu postiženého.

Celkově bledý obličej nabývá nádech domodra. Zvláště modrají rty, nos, uši a brada. Barva se mění z důvodu vyčerpání zásoby kyslíku v krvi. Původně okysličená krev byla jasně červená a dávala přirozenou barvu sliznicím a prosvítala i kůží. Vyčerpáním kyslíku krev tmavne.

Zkolabovaný člověk se zachovanými základními životními funkcemi (to je dýchání a akce srdeční) resuscitaci nepotřebuje. Jeho rty mají normální barvu.

Proces oživování při vymizení základních životních funkcí

Proces oživování při zástavě srdeční akce a bezdeší spočívá v uvolnění dýchacích cest a popřípadě v následné resuscitaci.

Základním úkonem v procesu oživování je uvolnění dýchacích cest a vyprázdnění dutiny ústní. Záklon hlavy, předsunutí dolní čelisti nebo prosté povytažení jazyka z úst často způsobí, že postižený začne sám dýchat. Život je zachráněn, čímž resuscitace končí. K uchopení jazyka a vyprázdnění ústní dutiny dobře poslouží například kapesník nebo cíp košile.

Trvá-li bezvědomí, ale postižený sám dýchá a bije mu srdce, je vhodné jej uložit na bok do tzv. stabilizované polohy. Trvá-li bezdeší a chybí srdeční akce, následuje resuscitace v posloupnosti 2 vdechy a 30 stlačení hrudníku. Správné stačení hrudníku je důležitější, protože částečně nahrazuje i vdechy.

 1. Masáž srdeční: zachránce uloží jednu svou dlaň přes druhou a zachraňovanému stlačuje hrudník uprostřed prsní kosti rychlostí asi 70krát za minutu. Včasná srdeční masáž je při oživování mnohem podstatnější než dýchání z úst do úst.
 2. Dýchání z úst do úst: jedna ruka drží za krkem hlavu v záklonu a druhá ruka uzavře chřípí nosu, následuje vdechnutí do úst zachraňované osoby (dětem je nutné vdechovat do úst a nosu zároveň).

Podstatné je, zahájit resuscitaci co nejdříve. Do 2 minut zahájené oživování má 90% naději na úspěch, ta se postupem času snižuje, po 10 minutách je šance již jen asi 10%. U podchlazeného člověka je naděje na úspěch i po delším čase.

Proces oživování při kolapsu

Člověk upadne do bezvědomí v případě poruchy funkce mozku. Nejčastější a zároveň nejjednodušší porucha vědomí je mdloba neboli kolaps způsobená nedostatečným prokrvením mozku z důvodu náhlého snížení krevního tlaku.

V takovém případě u ležícího člověka postupujeme uvolněním dýchacích cest a pozvednutím dolních končetin do výšky. To podpoří prokrvení mozku. Pak už jen postačí vyčkat, až se postižený postupně probere k plnému vědomí (klidně dýchá, srdce mu tluče).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co jsou základní životní funkce?
 2. Čím se zahajuje proces oživování?
 3. Proč je srdeční masáž důležitější než dýchání?
 4. Proč zkolabovaný člověk nemá být resuscitován?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 20. dubna 2008
 • iDatum revize: 14. listopadu 2019

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
11. září 2008
mozek-nervyporuchy vědomínevolnostzvraceníporaněníbouleúrazy
Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
Pohmoždění hlavy lékařské vyšetření nevyžaduje. Vyjmenované příznaky otřesu mozku však vedou zraněného k lékařskému vyšetření.
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
kašeldýchánízánětmikroorganizmyteplotastrachbřichoporanění
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
12. května 2008
srdcebolestporuchy vědomícévyprevencebřicho
Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu
Bezodkladné zahájení masáže srdce při infarktu zachrání život a včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Mdloba neboli kolaps
16. března 2008
poruchy vědomímozek-nervyprevenceprvní pomocsrdceporaněnímikroorganizmy
Mdloba neboli kolaps
Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?