Typické stařecké zlomeniny

Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 22. června 2009
 • iDatum revize: 3. února 2021
 

Zlomenina obratle

Po pádu na zadek může snadno dojít ke zlomenině obratle. Nejčastěji se láme poslední hrudní obratel nebo 1. či 2. obratel bederní (zhruba na úrovni ledvin).

Bolestivost bederní páteře po pádu přisuzuje pacient pohmoždění. Obratel se však násilím zbortil. Většinou nedochází k poškození míchy, není tedy nebezpečí ochrnutí dolních končetin. Někdy může dojít k deformitě páteře (až ke vzniku hrbu).

i První pomocí po zlomení obratle je lék proti bolesti. Transport k vyšetření musí být vleže – sanitou. Léčení pomocí zvláštního korzetu trvá asi 3 měsíce. Operační řešení je nutné výjimečně a trvalé následky nebývají.

Zlomenina krčku stehenní kosti

Velmi často je pádem v koupelně nebo pádem ze židle způsobena zlomenina krčku stehenní kosti. Zlomenina je laicky dobře rozpoznatelná. Poraněná kyčel je bolestivá a pacient se nemůže postavit. Vleže je končetina zkrácená oproti zdravé straně a zevně rotovaná.

iStaří lidé často nemohou pro artrózu kloubů dobře chodit, mohou však jezdit na kole. Pád z kola pak končívá rovněž zlomeninou krčku stehenní kosti.

iPrvní pomoc spočívá v podání léku proti bolesti a transportu k vyšetření opět vleže – sanitou. Léčení bývá operační, následuje rehabilitace. Zhojení je většinou do 6 týdnů a trvalé následky se vyskytují zřídka.

Zlomenina zápěstí

Zlomené zápěstí je nejčastější stařeckou zlomeninou. Po zakopnutí a pádu dopředu na ruce se často láme zápěstí. Zlomenina se vyznačuje bolestivostí, deformací a rychle nastupujícím otokem.

iPrvní pomoc spočívá v uložení končetiny do šátkového obvazu. Na bolestivé místo je možno přiložit studený obklad (nejlépe zmrazená zelenina v plastovém sáčku) a vsedě transportovat zraněného k vyšetření.

Léčení je podle druhu zlomeniny. Buď spočívá v narovnání kostí s místním znecitlivěním nebo v operačním řešení v celkové anestesii. Následuje fixace a rehabilitace. Doba léčení bývá asi 6 týdnů, trvalé následky závisí na druhu zlomeniny.

Zlomeniny pažní kosti a lokte

Při pádu z lůžka, z křesla či v koupelně může dojít ke zlomení pažní kosti nebo lokte. Většinou se jedná o závažné a často obtížně léčitelné úrazy. Zlomenina se opět projevuje bolestivostí a deformací v postiženém místě. Otok rovněž nastupuje velmi rychle podobně jako u zlomeniny zápěstí.

iPři nezafixované končetině otok i modřina stékají gravitací směrem k prstům. Proto první pomoc spočívá ve fixaci předloktí ve vodorovné poloze v šátkovém obvazu. Je vhodné přiložit studený obklad a vsedě transportovat zraněného k vyšetření.

Léčení bývá složité a většinou vyžaduje operační řešení. Doba léčení je asi 4 týdny. Trvalé následky v oblasti lokte se týkají omezení hybnosti různého stupně.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč mají staří lidé křehké a málo pevné kosti?
 2. Jakl se projevuje častá zlomenina krčku stehenní kosti?
 3. Jaká je první pomoc při časté zlomenině zápěstí?
 4. Lze laicky odlišit bolestivost páteře po pádu od zlomeniny obratle?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 22. června 2009
 • iDatum revize: 3. února 2021

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Příčiny a léčba bolestí v zádech
20. listopadu 2008
ipohybirehabilitaceineúrazovéiúraziprochlazeníiprevence
Příčiny a léčba bolestí v zádech
Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.
Příčiny a léčba bolestí v zádech, /bolesti_v_zadech
Léky proti bolesti
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazipohybibřicho
Léky proti bolesti
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Léky proti bolesti, /analgetika
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
18. března 2012
iseniořiibolestirehabilitaceipohybiprevenceiúraz
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou, /artroza
Metody léčení zlomenin
21. dubna 2015
izlomeninyikreviporaněníiúrazipohyb
Metody léčení zlomenin
Zlomeniny lze léčit různými metodami. Každá metoda má své výhody a nevýhody. Poučený pacient by se měl aktivně podílet na výběru nejvhodnější metody léčení své zlomeniny.
Metody léčení zlomenin, /leceni_zlomenin

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?