Nejčastější stařecké zlomeniny

Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).

 • i
 • i
 • i
 • ihttps://www.pralek.cz/starecke_zlomeniny?usp=sharing
 • i
 

Zlomenina obratle

Po pádu na zadek může snadno dojít ke zlomenině obratle. Nejčastěji se láme poslední hrudní obratel nebo 1. či 2. obratel bederní (zhruba na úrovni ledvin). Bolestivost bederní páteře po pádu přisuzuje pacient pohmoždění. Obratel se však násilím zbortil. Většinou nedochází k poškození míchy, není tedy nebezpečí ochrnutí dolních končetin. Někdy může dojít k deformitě páteře (až ke vzniku hrbu).

První pomocí po zlomení obratle je lék proti bolesti. Transport k vyšetření musí být vleže – sanitou. Léčení pomocí zvláštního korsetu trvá asi 3 měsíce. Operační řešení je nutné výjimečně a trvalé následky nebývají.

Zlomenina krčku stehenní kosti

Velmi často je pádem v koupelně nebo pádem ze židle způsobena zlomenina krčku stehenní kosti. Staří lidé často nemohou pro artrózu kloubů dobře chodit; mohou však jezdit na kole. Pád z kola pak končívá rovněž zlomeninou krčku stehenní kosti.

Zlomenina je laicky dobře rozpoznatelná. Poraněná kyčel je bolestivá a pacient se nemůže postavit. Vleže je končetina zkrácená oproti zdravé straně a zevně rotovaná.

První pomoc spočívá v podání léku proti bolesti a transportování k vyšetření opět vleže – sanitou. Léčení bývá operační, následuje rehabilitace. Zhojení je většinou do 6 týdnů a trvalé následky se vyskytují zřídka.

Zlomenina zápěstí

Zlomené zápěstí je nejčastější stařeckou zlomeninou. Po zakopnutí a pádu dopředu na ruce se často láme zápěstí. Zlomenina se vyznačuje bolestivostí, deformací a rychle nastupujícím otokem. První pomoc spočívá v uložení končetiny do šátkového obvazu.

Na bolestivé místo je možno přiložit studený obklad (nejlépe zmrazená zelenina v plastovém sáčku) a vsedě transportovat zraněného k vyšetření. Léčení spočívá podle druhu zlomeniny v narovnání kostí v místním znecitlivění nebo operační řešení v celkové anestesii, následuje fixace a rehabilitace. Doba léčení bývá asi 6 týdnů, trvalé následky závisí na druhu zlomeniny.

Zlomeniny pažní kosti a lokte

Při pádu z lůžka, z křesla či v koupelně může dojít ke zlomení pažní kosti nebo lokte. Většinou se jedná o závažné a často obtížně léčitelné úrazy. Zlomenina se projevuje opět bolestivostí a deformací v postiženém místě, otok rovněž nastupuje velmi rychle (jako u zlomeniny zápěstí).

Při nezafixované končetině otok i modřina stékají gravitací směrem k prstům. Proto první pomoc spočívá ve fixaci předloktí ve vodorovné poloze v šátkovém obvazu. Je vhodné přiložit studený obklad a vsedě transportovat zraněného k vyšetření.

Léčení bývá složité; většinou vyžaduje operační řešení. Doba léčení je asi 4 týdny. Trvalé následky v oblasti lokte se týkají omezení hybnosti různého stupně.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč mají staří lidé křehké a málo pevné kosti?
 2. Jakl se projevuje častá zlomenina krčku stehenní kosti?
 3. Jaká je první pomoc při časté zlomenině zápěstí?
 4. Lze laicky odlišit bolestivost páteře po pádu od zlomeniny obratle?

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Bolesti v zádech, houser
20. listopadu 2008
ipohybirehabilitaceineúrazovéiúrazyiprochlazeníiprevence
Bolesti v zádech, houser
Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.
Bolesti v zádech, houser, /bolesti_v_zadech_houser
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazyipohybibřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Léky proti bolesti neboli analgetika, /leky_proti_bolesti
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
iúrazyikrváceníispáleninyizlomeninyivykloubeníizánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě, /nalehavost_lekarskeho_vysetreni
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
18. března 2012
iseniořiibolestirehabilitaceipohybiprevenceiúrazy
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou, /artroza
Metody léčení zlomenin
21. dubna 2015
izlomeninyiporaněníiúrazyipohyb
Metody léčení zlomenin
Zlomeniny lze léčit různými metodami. Každá metoda má své výhody a nevýhody. Poučený pacient by se měl aktivně podílet na výběru nejvhodnější metody léčení své zlomeniny.
Metody léčení zlomenin, /leceni_zlomenin

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • iPerfektní čitelnost na všech zařízeních.
 • iPublikační proces s autorizací změn a testovacím prostředím.
 • iSpráva štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet.
 • iNeustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti.
 • iPodrobné statistiky návštěvnosti.

Chcete také publikovat na internetu?