Cizí tělísko v oku

Cizí tělísko lze odstranit z oka svépomocí nebo vzájemnou pomocí. K odstranění smítka je vhodná navlhčená vatová ušní štětička nebo čistý růžek látkového kapesníku. V případě podezření na poranění oka nebo poranění rohovky je však nezbytné ošetření očním lékařem.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 18. ledna 2012
 

Nejčastěji ulpí cizí tělísko (jakékoli smítko, částečka prachu nebo muška) pod dolním víčkem oka (ve spojivkovém vaku). Cizí tělísko v oku tlačí nebo řeže. Výplach oka oční vodou může smítko vyplavit a vždy ulevuje podrážděnému oku i po odstranění smítka.

i Výplachy oční vodou nebo vykapávání očními desinfekčními kapkami (např. Ophthalmo-Septonex) rovněž mohou vyřešit počínající zánět spojivek.

  1. Odstranění smítka zpod dolního víčka je velmi snadné, podobně jako odstranění viditelného smítka volně plovoucího na očním bělmu.
  2. Odstranění smítka zpod horního víčka je poněkud složitější, ale je rovněž možné, nejlépe vzájemnou pomocí.
  3. Uvíznutí smítka na rohovce či poleptání oka chemikálií může vést k poruše zraku. Jakékoli i drobné poranění rohovky vždy vyžaduje ošetření specialistou (očním lékařem – oftalmologem).

Zcela jiným případem je takzvané ječné zrno. Jedná se o zánět vlasového váčku řasy nejčastěji horního víčka. Onemocnění je zpočátku (dle stádia zánětu) bolestivé, kdy řezavá bolest pod víčkem napodobuje přítomnost cizího tělíska v oku. Vznik ječného zrna „z leknutí“ a jeho „léčení popliváním“ jsou samozřejmě lidové pověry. Zánět většinou ustoupí samovolně. V případě opakovaného výskytu ječného zrna je vhodné vyšetření očním lékařem.

Smítko pod dolním víčkem

Smítko, které spadne do oka a zůstane volné, většinou následně splave pod dolní víčko. Vyjmutí smítka zpod dolního víčka je snadné. Po prostém oddálení dolního víčka je spojivkový vak přehledný a smítko bývá dobře přístupné. Smítko může následně i samovolně vyplavat zvýšeným slzením.

i Malé dítě se smítkem v oku je dobré nechat si chvíli poplakat. Pláčem se zvýší pravděpodobnost samovolného vyplavení smítka z oka.

Smítko pod horním víčkem

Cizí tělísko se může dostat pod horní oční víčko. Lze jej odstranit svépomocí. Podmínkou je však převrácení horního očního víčka:

  1. Oddálení horního víčka od oka tahem za řasy.
  2. Přiložení vhodného nástroje shora na oddálené víčko.
  3. Vyvrácení víčka přes nástroj směrem nahoru.

Vhodným nástrojem k převrácení horního víčka může být vatová ušní štětička. Víčko většinou samo drží v převrácené poloze. Nyní je možné tělísko navlhčenou štětičkou snadno odstranit. Zamrkáním se poté víčko vrátí do původní polohy.

i Velmi často se pod horní víčko dostane vypadlá oční řasa. V takovém případě často postačí přetažení horního víčka přes dolní a pozvolným sjetím je řasa zpod horního víčka odstraněna.

Odstranění cizího tělíska z povrchu oka

Cizí tělísko plovoucí na očním bělmu lze šetrně odstranit rohem látkového kapesníku nebo navlhčenou štětičkou. K odstranění většinou postačí se tělíska nástrojem lehce dotknout.

Pokud tělísko v oku pevně lpí a nelze jej snadno odstranit, existuje podezření na poranění oka nebo jeho okolí. V takovém případě je nutné oko zlehka zakrýt obvazem a zalepit obě oči (minimalizovat oční pohyby). Následně je nezbytné ošetření očním lékařem.

Ostré cizí tělísko v rohovce

Cizí tělísko zaseknuté nebo pevně lpící v rohovce nad oční panenkou ohrožuje pacienta poruchou zraku. V případě poranění rohovky se bude rohovka (jako všechny tkáně lidského těla) hojit jizvou. Jizva rohovky však již nebude dokonale průhledná jako zdravá rohovka a nutně povede k trvalé poruše zraku nebo ke složité operaci oka – k transplantaci rohovky.

i Panenka je sametově černá proto, že uvnitř oka je tma. Pouze na nevydařených fotografiích je panenka červená, protože je silným světlem fotoblesku osvíceno červené (bohatě prokrvené) oční pozadí (sítnice).

Poleptání oka

K nejzávažnějším úrazům s ohrožením zraku patří poleptání oka (poleptání rohovky). Časté je poleptání oka vápnem při zednických pracích nebo kyselinou či zásadou v laboratořích.

i Při poleptání oka je první pomocí vyplachování oka čistou vodou (nebo v lékárně zakoupenou oční vodou) nepřetržitě až do převzetí péče oftalmologem.

i Laický pokus o neutralizaci poleptaného oka je zcela nevhodný – nikdy totiž nelze odhadnout množství leptající látky v oku.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Čím je vhodné odstranit tělísko ze spojivkového vaku?
  2. Jak lze odstranit tělísko zpod horního víčka?
  3. Jaká je první pomoc v případě pevně lpícího tělíska v oku?
  4. Čím je nebezpečné tělísko zaseknuté v oční rohovce?
  5. Jaká je první pomoc v případě poleptání oka?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 18. ledna 2012

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Obsah domácí lékárničky
13. srpna 2015
iprvní pomociteplotaiporaněníimikroorganizmyizánětialergie
Obsah domácí lékárničky
Domácí lékárnička má obsahovat čisté nástroje, zdravotní materiál a ověřené, majiteli známé léky. Každá domácnost by si měla obsah lékárničky upravit podle svých zkušeností a individuálních potřeb.
Obsah domácí lékárničky, /lekarnicka

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?