Jaroslav Pavelka na téma první pomoczdravý životní stylteplota13. srpna 2015

Obsah domácí lékárničky

Domácí lékárnička má obsahovat čisté nástroje, zdravotní materiál a ověřené, majiteli známé léky. Každá domácnost by si měla obsah lékárničky upravit podle svých zkušeností a individuálních potřeb.

sharehttps://www.pralek.cz/lekarnicka?usp=sharing Sdílet na facebooku

Níže vyjmenované nástroje a základní zdravotní materiál postačí k vybavení domácí lékárničky. Je však vhodné upravit její obsah s ohledem na jednotlivé členy rodiny – na jejich časté nebo dlouhodobé nemoci (např. alergie), aktivity a životní styl.

Některé součásti domácí lékárničky mohou být použity v domácnosti i k jinému účelu než jen k ošetření úrazu. Pokud při úrazu v lékárničce něco chybí, lze to nahradit použitím autolékárničky – a to i mimo dopravní nehodu (na což se často zapomíná).

Nástroje

Nástroje v lékárničce mají být samozřejmě čisté. Před každým léčebným použitím je třeba je vydezinfikovat a po použití mechanicky očistit. To platí např. i pro kontaktní teploměr, kde hrozí riziko přenosu plísní.

Lékařský teploměr
Základní typy teploměrů jsou lihový, rtuťový a digitální. Teplotu měří v zásadě všechny stejně dobře, jen různě rychle. Nejrychlejší je bezkontaktní digitální teploměr vhodný obzvlášť pro měření teploty malých dětí.
Při opakovaném použití bezkontaktního teploměru se naměřené hodnoty mohou mírně lišit. To je způsobené rozdílnou teplotou měřeného místa na těle (nikoli chybou teploměru). Nejteplejší místo měřené plochy těla je v blízkosti tepničky.
Pinzeta
K mechanickému odstranění třísek, částeček nečistot z oděrky, zabodnutého žihadla nebo přisátého klíštěte poslouží stejně dobře anatomická, kosmetická nebo jiná pinzeta.
Nůžky
Kvalitní nůžky poslouží k zastřižení zatržené kůžičky nebo nehtu, k upravení obvazu či k rozstřižení překážejících těsných oděvů při závažném úrazu.
Zubní kartáček
Nepoužitý zubní kartáček v originálním balení výborně poslouží k vyčištění rány nebo oděrky. Použitý kartáček je pro tyto účely nevhodný.
Kartáček lze rovněž nabídnout k vyčištění zubů návštěvě. Následně je ale potřeba do lékárničky dokoupit nový.

Pokud není k dispozici dezinfekční sprej, je možné provést dezinfekci nástroje sežehnutím nad plamenem. Plamen nesmí být čadící (kvůli sazím) a nástroj se nemá zcela rozžhavit.

Zdravotní materiál

Zdravotní materiál je spotřební. Jeho množství je třeba regulovat podle počtu členů rodiny a podle frekvence jeho užívání.

Dezinfekce
K chemickému vyčištění oděrky, rány (i jejího okolí) nebo protrženého puchýře od mikroorganizmů poslouží nejlépe Betadine roztok (který v ráně neštípe).
Také lze použít dezinfekci zakoupenou v lékárně (běžně ve spreji) – přímo určenou k dezinfekci kůže nebo nástrojů.
Novikovův roztok
Poloprodyšné krytí na dobře očištěné oděrky v zelené nebo i bezbarvé formě.
Obvazy různé velikosti
K obvázání rány kryté sterilní gázou nebo čistým přežehleným kapesníkem postačí nesterilní obvaz. Sterilní obvaz lze použít přímo na ránu nebo oděrku.
Prošlý sterilní obvaz poslouží velmi dobře jako obvaz nesterilní.
Náplast, náplasťový steh
Různé druhy náplastí je možné zaměňovat. Na některé se však může vyvinout alergie. S časem přilnavost náplasti klesá.
Na drobné ranky lze použít náplasťový steh, který je možné koupit nebo snadno vytvořit z dobře přiléhající náplasti.
Elastická obinadla různé velikosti
Elastický obvaz poslouží ke zpevnění podvrtnutého kotníku, k zafixování končetiny při podezření na zlomeninu, k zatažení obvazu při přetrvávajícím krvácení z rány, k zafixování obvazu na hlavě nebo ke stažení narůstajícího krevního výronu na bérci.
Sterilní čtverečky (hydrofilní gáza) různých velikostí
Sterilní čtverečky patří na rány, oděrky, spáleniny, prasklé puchýře či omrzliny.

Obvazový materiál by se po použití nikdy neměl vracet do lékárničky a to ani po vyprání. Největším nepřítelem obvazového materiálu je vlhkost. Pokud během ošetřování zmokne, je na místě ho nahradit novým.

Léky

Léky v domácí lékárničce musejí být majiteli dobře známé. Níže uvedené léky by měly být doplněny těmi léky, které členové rodiny opakovaně potřebují (např. léky proti průjmu, proti křečím, na zánět spojivek, na rýmu).

Léky proti teplotě a bolesti
Je dobré mít v lékárničce základní léky proti bolesti a teplotě. Bolest je dobré tlumit až po poznání její příčiny (s výjimkou např. migrény). Teplotu snižovat až po nárůstu nejméně o 1 °C oproti normálu.
Léky proti kašli
Při kašli a dráždění dýchacích cest v počátku horečnatého onemocnění je dobré podat léky podporující uvolnění hlenu v průduškách nebo později léky proti dráždivému kašli.
Léky proti alergii
I když není v rodině žádný alergik, je dobré mít v lékárničce základní lék proti alergii. Alergie totiž může vzniknout kdykoli i při plném zdraví. Kromě toho může být potřeba pomoci s alergickou reakcí kamarádovi či sousedovi.
Višněvského emulze (hovorově „višňák“)
Protizánětlivá emulze dobře poslouží k léčbě počínajícího zánětu.
Oční voda
V případě poranění nebo poleptání oka (nejčastěji vápnem při zednických pracích) je nutné oko opakovaně vyplachovat. Rovněž při vniknutí cizího tělíska do oka pomůže opakovaný výplach oko zklidnit.

Prošlé léky a masti do lékárničky nepatří a je nutné je odevzdat v lékárně. Často se stává, že si majitel ani nevzpomíná, proč některé léky vlastně dostal, proč je neužíval a k čemu měly sloužit.

Mimo lékárničku

V rámci první pomoci mohou být použity i nástroje běžné (denní) potřeby. Vlivem stresu při poskytování první pomoci bývají zejména opomíjeny nůžky, kosmetické pinzety (manikúra), špejle, ušní štětičky, čistící tampóny ba dokonce protialergické léky.

V mrazáku je dobré mít modrý chladivý gel (kryoperlóza) nebo jeho náhražku – nadrobno nakrájenou zeleninu v plastovém sáčku. Obsah musí být tvárný aby přilnul ke chlazenému místu. Jen tak může dobře posloužit ke chlazení spáleniny nebo jakéhokoli počínajícího místního zánětu.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Kterým teploměrem lze nejrychleji změřit teplotu?
 2. Proč je Betadine roztok vhodnou dezinfekcí do domácí lékárničky?
 3. K čemu může posloužit prošlý sterilní obvaz?
 4. Proč mít v lékárničce lék proti alergii, a to i pokud v domácnosti není žádný alergik?
 5. Jak se správně likvidují prošlé léky?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 13. srpna 2015

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikateplotazánětnemocstrava-zažívánízvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Plísňová onemocnění kůže
25. září 2011
kůže-podkožíošetřenínemocprevenceneúrazovébolestzánět
Plísňová onemocnění kůže
Projevem plísňového onemocnění je zapaření (zapářka) nebo opruzení kůže v místech nepřístupných vzduchu. Původcem jsou houbové mikroorganizmy, nejčastěji plísně nebo kvasinky. Nejrůznější plísně postihují čím dál více lidí a mají nejrůznější projevy.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotazánětušní-nosní-krčnídětskéboleststařeckéneúrazovéprevence
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku
3. listopadu 2012
poraněníúrazykrváceníkůže-podkožíošetřenínemocpohybzánětbolest
Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku
Plošné oděrky vznikají nejčastěji při různých sportovních aktivitách. Jejich důsledné mechanické vyčištění je důležitým krokem léčení. Nečistoty vrostlé do kůže by se jinak staly trvalou hyzdící vzpomínkou na úraz.
Poranění jedovatým zvířetem
11. prosince 2007
zvířeporaněníúrazyprvní pomoczánětbolestpohyborgány
Poranění jedovatým zvířetem
Kdo netrpí alergií, nemusí se obávat ani opakovaného poranění u nás žijícím hmyzem nebo hadem. Závažné alergické reakce na jed bodavého hmyzu (bodnutí žihadla) však přibývají.
Nákaza přisátým klíštětem
13. prosince 2007
zvířeporaněnízánětmozek-nervynemocbolestteplota
Nákaza přisátým klíštětem
Přisáté klíště je možné odstranit několika způsoby. Případná nákaza se projeví až následnými příznaky.
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
19. srpna 2010
kůže-podkožíošetřenízánětnemocporanění
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat nebo ji znemožnit.
Bodné a střelné poranění a jeho závažnost
15. května 2009
poraněníbolestkrváceníkůže-podkožíorgánypohybbřichocévy
Bodné a střelné poranění a jeho závažnost
Poranění zabodnutým předmětem nebo zástřel je natolik závažné, jak a které vnitřní orgány jsou poškozeny.
Ošetření kožní rány náplasťovým stehem
24. října 2011
úrazyprvní pomocporaněníošetřeníkrvácenípohybbolest
Ošetření kožní rány náplasťovým stehem
Kožní ránu lze po ošetření zafixovat náplasťovým stehem. Náplasťový steh může v takovém případě plnohodnotně nahradit klasický chirurgický steh (který zanechává jizvu) nebo plastický steh (který nelze použít vždy).
Podvrtnutí kotníku
23. prosince 2009
úrazybolestpohybnemoc
Podvrtnutí kotníku
Jedná se o častý úraz převážně mladých lidí a sportovců. Panují však nejasnosti v tom, zda a kdy vyhledat lékařské vyšetření a existují různé možnosti léčení.
Zlomeniny kostí
22. října 2009
zlomeninyúrazyporaněníbolestpohybporuchy vědomínemoc
Zlomeniny kostí
Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
Boule vzniklé následkem úrazu
27. září 2010
úrazykůže-podkožíbolestcévynemocpohybprvní pomocorgány
Boule vzniklé následkem úrazu
Boule vzniklé pohmožděním mají různou povahu; může jít o vylitou krev nebo jinou tekutinu. Podle místa vzniku se liší závažností, bolestivostí, léčbou a průběhem hojení.
Ochlazení jako první pomoc při spálenině
21. října 2007
poraněníprvní pomocúrazyošetřeníkůže-podkožíbolestbřichonemocpohyb
Ochlazení jako první pomoc při spálenině
Okamžité ochlazení spáleniny zásadně snižuje závažnost úrazu a jeho následky! Nejlépe poslouží proud studené čisté vody. O výsledné závažnosti úrazu rozhoduje každá sekunda.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
strava-zažívánízdravý životní styllátková výměnabřichobolestorgánycévyžaludekprevence
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
ušní-nosní-krčníošetřenízánětmikroorganizmynemocdětsképoranění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání (či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem).
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
bolestneúrazovéprevenceúrazyorgánypohybbřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Bolest hlavy, migréna
16. března 2010
bolestcévynemoclátková výměnaneúrazovépohyborgányprevencemikroorganizmystrava-zažíváníúrazyteplotazánět
Bolest hlavy, migréna
Nejkrutější bolestí hlavy je migréna. Řešením je včasné podání vhodného léku proti bolesti. Běžná bolest hlavy má svou příčinu a nemusí se vyvíjet tak dramaticky. Ideálním řešením je odstranit příčinu bolesti než bolest tlumit léky.
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
zánětušní-nosní-krčnímikroorganizmynemocošetřeníteplotabřichoporaněníorgány
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
cévy
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
zdravý životní stylprevencemikroorganizmyantibiotikadětskénemoczánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
zánětteplotabolestnemocneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
krvácenízlomeninyporaněníbolestcévyzánětbřichopohyborgányneúrazové
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Cizí tělísko v oku
18. ledna 2012
bolestošetřeníúrazyporaněníorgány
Cizí tělísko v oku
Cizí tělísko lze odstranit z oka svépomocí nebo vzájemnou pomocí. K odstranění smítka je vhodná navlhčená vatová ušní štětička nebo čistý růžek látkového kapesníku. V případě podezření na poranění oka nebo poranění rohovky je však nezbytné ošetření očním lékařem.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?