Křečové žíly dolních končetin

Vznik křečových žil dolních končetin lze preventivně ovlivnit. Již vzniklé varixy je možno odstranit. Po operaci je nutné opět preventivně dbát na to, aby se varixy znovu nevytvořily.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 11. března 2009
 

Krev je vypuzována srdečním svalem a tepnami přenášena pod určitým tlakem k cílovým orgánům. Po předání kyslíku a živin se krev vrací žílami zpět k srdci. Krev žílami teče pasivně; není poháněna srdcem.

Správná a narušená funkce žil

Pro správnou funkci žil je nutný průtok krve. Krev se v žíle pohybuje pouze samospádem (zemskou přitažlivostí) nebo opačným směrem stlačením žíly okolními svaly. Aby se krev pohybovala pouze požadovaným směrem, jsou v žílách jednosměrné chlopně. Při stlačení se sloupec krve pohne pouze tím směrem, který mu umožní chlopně. Při uvolnění svalového napětí se krev nevrací – zdravé chlopně návrat neumožní.

Správná a narušená funkce žil
Správná a narušená funkce žil a) zdravá žíla v klidu, b) zdravá stlačená žíla, c) rozšířená žíla v klidu, d) rozšířená stlačená žíla, e) křečové žíly (varixy).

Ve zdravých žilách se při pasivním sezení nebo stání krev žílou prakticky nepohybuje. Je uložena nad jednotlivými chlopněmi jako ve vacích (obrázek 1:a). Krev se pohne se při každém stlačení žíly stažením okolních svalů (obrázek 1:b) – a to jen požadovaným směrem díky funkčním chlopním.

Může se stát, že se opakovaným přetěžováním žilní stěna postupně uvolní a žíla se rozšíří. Nerozšíří se však chlopně, proto se stanou nefunkčními. K rozšíření žil dochází kvůli méněcennosti vaziva žilní stěny, rodové dispozici, nevhodným návykům nebo díky nevhodnému zaměstnání.

Nefunkční chlopně umožní v klidu pohyb krve dolů (obrázek 1:c) a při stlačení svalem oběma směry (obrázek 1:d), nejen směrem požadovaným. Tlak městnající se krve se zvyšuje a postižená žíla se dále rozšiřuje. Rozšiřováním žil vznikají žilní městky – křečové žíly (varixy) (obrázek 1:e). Stejným způsobem se může měnit nadměrně namáhaná „zlatá žíla“ v konečníku.

Léčení křečových žil

Na dolních končetinách jsou dva žilní systémy – hluboký a povrchový. Změny na povrchovém systému bývají viditelné a někdy i bolestivé. Rozšířené rozsáhlé žilní městky často hyzdí dolní končetiny deformací a barevně. Někdy se mohou zanítit a být velmi bolestivé. Drobné rozšířené žilky (metličky) působí nepříjemně kosmeticky.

Existuje několik metod, jak varixy odstranit:

 • Pomocí léků, které ovlivní žilní stěnu tak, aby se více neuvolňovala. Stávající stav se tedy nadále sice nezlepší, ale zpomalí se jeho zhoršování.
 • Chirurgicky, kdy je rozšířená žíla odstraněna i s varixy. Nejvhodnější metodu vždy individuálně po vyšetření doporučí odborný lékař. Podmínkou úspěšného řešení povrchního žilního systému je správná funkčnost hlubokého žilního systému.

iChirurgicky, chemicky nebo laserem přerušená žíla vždy zanikne a posléze je nahrazena nově vyrostlou žílou. Nově vzniklá žíla je zdravá, nerozšířená, bez varixů.

Prevence vzniku křečových žil po operaci (i bez ní)

Určitou dobu po odstranění křečových žil se mohou znovu začít objevovat nové varixy. Není to proto, že byla zvolena nesprávná operační metoda nebo nekvalitní výkon. Příčina vzniku nových varixů je v tom, že se pacient po rekonvalescenci navrátil do stejných poměrů, jakými byly způsobeny původní varixy.

Zmíněnou rodovou dispozici změnit pochopitelně nelze, snížená kvalita vaziva žilní stěny je dána. Je však nutné dlouhodobě zabránit stagnaci krve v žílách dolních končetin a tím znemožnit nebo zpomalit vznik nových varixů. Největší nápor na žíly vzniká nehybným stáním.

iSnad s výjimkou hradní stráže však nikdo bez hnutí stát nemusí. Prodavačka má jistě dost chození, které vznik varixů nepodporuje. Musí-li však déle stát bez hnutí, stačí střídavě přešlapovat z nohy na nohu, tím pumpovat krev a jejím posunem správným směrem znemožnit její stagnaci. Vhodná elastická bandáž při větší zátěži stáním rovněž znemožní tvorbu varixů.

Nevhodné je i dlouhodobé sezení bez pohnutí, zvláště s nohou přes nohu. Není-li střídavě svalové napětí a uvolnění, krev v žílách stagnuje a nebezpečí vzniku varixů narůstá. Ohrožený člověk by neměl zůstat delší dobu bez pohybu dolních končetin. Stačí v lýtkových svalech střídat svalové napětí a následné uvolnění.

iPro lidi s dispozicí k tvorbě křečových žil je vhodnější chodit než stát a ležet než sedět. Při každé příležitosti je vhodné nohy uložit do výšky (např. na stůl), a tím ulevit žilnímu systému a podpořit krevní návrat.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Kdy teče krev žílami dolních končetin a kdy stagnuje?
 2. Jaký smysl mají chlopně v žílách dolních končetin?
 3. Jak působí léky na křečové žíly?
 4. Po operaci křečových žil mohou tyto vzniknout znovu?
 5. Co podporuje vznik křečových žil?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 11. března 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
12. května 2008
isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
27. března 2008
isrdceicévyikreviprevenceizdravý životní stylitlakoměritočení hlavy
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší v závislosti nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
Měření a vyhodnocení krevního tlaku, /krevni_tlak
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
ikrevistrachizánětibouličkaikrváceníihygienaistrava-zažíváníinádoryicévyibřichoizhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když by se jednalo o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor, /hemoroidy
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
iangínaiporucha vědomíiteplotaicévyizvraceníialergie
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Možnosti podávání léků a lékové formy, /leky

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?