Prevence a léčba žlučových kamenů

Žlučové kameny vznikají špatnými stravovacími návyky – zejména zapíjením jídla vodou. Operace žlučníku tvorbu dalších žlučových kamenů nezastaví. Jejich tvorbě zamezí až změna stravovacích návyků.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 9. listopadu 2007
 • iDatum revize: 18. června 2016
 

Jedním z nejhorších stravovacích zlozvyků je zapíjení tučného jídla studenou vodou. To v důsledku vede k poruše trávení a tvorbě žlučových kamenů.

Vznik žlučových kamenů

Odplavení trávicích šťáv a sražení tuků pitím studené vody při jídle narušuje trávicí proces. Důsledkem je hromadění žluči ve žlučníku a její nadměrná koncentrace. Vznik žlučových kamenů je pak jen otázkou času.

Pitím vody před jídlem se předčasně odplavují trávicí šťávy ze žaludku a z dvanácterníku. Zapíjením tučného jídla se navíc v žaludku sráží tuky, které se následně špatně tráví. Tím se do střev dostane nedostatečně natrávená strava.

Přítomnost nedostatečně natrávené stravy ve střevě reflexivně způsobí nadměrnou tvorbu trávicích šťáv – včetně žluči. Ta se však na rozdíl od ostatních šťáv neodplavuje a hromadí se ve žlučníku. Opakovaná nadměrná tvorba žluči vede k její koncentraci a to dříve nebo později vede ke vzniku kamenů.

i Aperitiv před jídlem je vhodný, protože ten naopak tvorbu trávicích šťáv podpoří. Při jídle lze tolerovat pivo či víno, neboť nesráží tuky jako studená voda. Podobně neagresivně funguje i teplý čaj, ale ten raději vypít až po jídle.

Potíže se žlučníkem a jejich řešení

V případě potíží spojených s jídlem je vhodné žlučové kameny prokázat ultrazvukem. Žlučové kameny se odstraňují operačně po (dočasném) ustoupení potíží. Jiné řešení neexistuje.

Žlučové kameny mohou časem způsobovat po určitých jídlech různé potíže. Tehdy je vhodné vyhledat lékaře, aby jednoduchým a zcela bezbolestným ultrazvukovým vyšetřením onemocnění žlučníku prokázal. Nejčastější projevy bývají

 • zažívací nepohoda,
 • bolesti břicha vyzařující do zad,
 • říhání nebo dokonce
 • prudké bolesti v pravém podžebří často spojené se zvracením (žlučníková kolika).

i Po dodržení určité diety zpravidla veškeré potíže dočasně ustoupí. Kameny však zůstávají! Právě po ustoupení potíží nastává ideální doba k plánované operaci. Takovou operaci pacient snáší velmi dobře a pooperační období bývá bezproblémové.

Na rozdíl od močových kamenů není možné žlučové kameny rozpouštět chemickou cestou. Složení žluči lze totiž na rozdíl od moči těžko ovlivnit. Rozbíjení žlučových kamenů ultrazvukem na menší se také neprovádí. Drobné kamínky by mohly ucpat žlučové cesty, což by způsobilo velmi závažné problémy.

Operace a komplikace žlučových kamenů

Po jednoduchém operačním odstranění žlučníku s kameny převezmou jeho roli žlučové cesty. Pokud pacient změní dosavadní chybné stravovací návyky, potíže se nevrátí.

Prokázané žlučové kameny se odstraňují i se žlučníkem. Žlučník funguje jako rezervoár žluči, která se tvoří v játrech a do žlučníku přitéká žlučovými cestami. Po jeho odstranění převezmou roli rezervoáru žlučové cesty.

Několika drobnými rankami ve stěně břišní (laparoskopicky) je odstraněn celý žlučník i s kameny. U plánované operace se komplikace vyskytují velmi zřídka. Během asi 4 dnů odchází pacient z nemocnice do domácího léčení, za 3 týdny se vrací do normálního života.

i Jestliže pacient nezmění způsob stravování, mohou se žlučové kameny tvořit ve žlučových cestách stejně, jako se dříve tvořily ve žlučníku. Zde jsou však mnohem více nebezpečné než ve žlučníku a operační řešení je navíc velmi složité.

Strach z operace a dočasný ústup potíží vedou k nutkání nejít na operaci vůbec. Kamínky ve žlučníku však mohou způsobit komplikace, jako je otlak a zánět žlučníku. Mohou se i uvolnit a zapadnout dále do žlučových cest nebo do střeva a zde působit jako nepřekonatelná překážka. Operace neprůchodných žlučových cest bývá složitější a nebezpečnější, navíc s komplikovanějším průběhem.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jak lze po odstranění žlučníku předejít opětovné tvorbě žlučových kamenů?
 2. Proč nelze žlučové kameny rozbíjet ultrazvukem jako jiné kameny?
 3. Proč zapíjení dobrého sýra dobrým vínem neškodí zažívání?
 4. Jak se kameny ve žlučníku projevují?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 9. listopadu 2007
 • iDatum revize: 18. června 2016

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Zánět červovitého přívěsku slepého střeva
13. prosince 2009
ibřichoistřevoizánětizvraceníiteplota
Zánět červovitého přívěsku slepého střeva
Mnohotvárnost příznaků zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (hovorově slepák) bývá příčinou komplikací nebo zanedbání jeho léčení. V případě nejasných bolestí břicha je třeba vyhledat odborného lékaře (chirurga).
Zánět červovitého přívěsku slepého střeva, /slepak
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
iledvinyimočikolikaiprevenceineúrazovéikrváceníizvraceníizánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
inevolnostizvraceníibřichoistrava-zažíváníinádoryizhoubnéicévy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby, /ileus

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?